از نرخ خروج و پوگو استیکینگ چه می‌دانید؟

پوگو استیکینگ چیست و با وبسایت چه می‌کند؟!

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نرخ خروج و پوگو استیکینگ به یک مفهوم هستند ولی حقیقت این است که آن‌ها کاملا از یکدیگر متفاوتند. به عبارتی می‌توان گفت پوگو استیکینگ برادر کوچک نرخ خروج است. این دو مفهوم به همدیگر مرتبط هستند ولی زمانی که صحبت از گوگل است، نرخ خروج برای سایت شما از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تعاریف نرخ خروج و پوگو استیکینگ

برای فهمیدن مفهوم پوگو استیکینگ لازم است که در ابتدا معنی نرخ خروج و سپس تفاوت این دو را دانست!

نرخ خروج :

نرخ خروج به درصد بازدید کنندگان یک تک صفحه در یک وبسایت گفته می‌شود”. نرخ خروج بالا همیشه بد نیست و می‌تواند به این معنا باشد که بازدید کنندگان خیلی عمیق در یک سایت جستجو نکرده‌اند. همچنین زمان زیادی در یک سایت سپری نکرده و هیچ پرسش و پاسخی صورت نگرفته است. شاید این بازدید کننده صفحه را bookmarked کرده باشد تا بعدا مطالعه کند. شاید آن صفحه را در فیسبوک و یا شبکه های اجتماعی دیگر به اشتراک گذاشته باشد. هرچه که انجام گرفته باشد، مهم این است که قبل از خواندن آن صفحه و زمان صرف کردن، از صفحه خارج می‌شود و این نرخ خروج محسوب می‌شود.

پوگو استیکینگ :

پوگو استیکینگ زمانی اتفاق می‌افتد که یک کاربر چیزی را جستجو می‌کند، بر روی نتیجه کلیک کرده و به وبسایت مربوطه هدایت می‌شود و بلافاصله بدون صرف وقت در آن وبسایت، از آن با کلیکی دیگر خارج می‌شود و بر روی نتیجه‌ی جستجوی دیگری کلیک می‌کند. این نوع رفتار نتیجه‌ی مستقیم نارضایتی فوری در نتایج جستجو است. ممکن است کاربر حس کند که این سایت آن چیزی نیست که به دنبالش است. یا اینکه  آن صفحه محتوای کافی ندارد. شاید کاربر با ظاهر سایت به مشکل برخورده و مورد پسندش نیست. شاید آن صفحه مقادیر زیادی تبلیغات در خود دارد و این برای کاربر خوشایند نیست. هزاران دلیل ممکن است وجود داشته باشد که یک بازدید کننده سریعا بدون فوت وقت تصمیم بگیرد که در آن صفحه وقت صرف نکند. بر خلاف نرخ خروج، پوگو استیکینگ همواره چیز بدی است.

خطرات پوگو استیکینگ :

پوگو استیکینگ همیشه سرگرم کننده نیست. گوگل از پوگو استیکینگ هزاران برابر بیشتر از نرخ خروج متنفر است. این قضیه در همان ۵ ثانیه‌ی اول ورود به وبسایت اتفاق می‌افتد. این نشان می‌دهد که وبسایت شما به اندازه‌ی کافی خوب و کارآمد نیست که بازدید کنندگان به آن جذب شوند و یا جواب سوالات خود را بگیرند. حتی ممکن است وبسایت شما آنقدر بد باشد که بازدید کنندگان حتی مایل به مشاهده‌‌ی محتوای آن نباشند. اگر تعداد پوگو استیکینگهای سایت شما زیاد باشد، گوگل متوجه آن خواهد شد و بی‌شک شما را جریمه خواهد کرد.

علل رایج پوگو استیکینگ :

این قضیه بر اساس نارضایتی آنی به دلیل برخی جنبه‌های بد سایت شما اتفاق می‌افتد. ولی چیزهای بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند در عرض ۵ ثانیه‌ی با ارزش اولیه، به خوبی کار خود را انجام ندهند و همه چیز از بین برود. مشخص کردن مشکل، خود یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. برای یافتن اشکال کار و حل کردن آن، در اینجا لیستی وجود دارد که رایج‌ترین دلایل به وجود آمدن پوگو استیکینگ را شرح می‌دهد:

علل زیادی از جمله علل محتوایی و غیر محتوایی وجود دارند که باعث به وجود آمدن پوگو استیکینگ می‌شوند. از جمله علل محتوایی می‌توان از مورد زیر نام برد:

  • محتوا با موضوع یا توضیحات متا هیچ ارتباطی ندارد. برای مثال موضوع داده شده در مورد نحوه‌ی تربیت کودکان ۲ ساله در اجتماع است است ولی محتوا در مورد بازی‌های رایانه‌ای برای نوجوانان است.
  • محتوا شامل اسپم است. برای مثال موضوع داده شده در مورد ” ۵ نکته برای برنده شدن در لاتاری” است ولی محتوا در حد یک پاراگراف در مورد تصادف در اتوبان است که یک فراخوانی برای اقدام در آن وجود دارد.
  • محتوا با آنچه که سایت تمرکز خود را بر روی آن گذاشته است همخوانی ندارد. برای مثال یک سایت گلفروشی با محتوای کفش فروشی و نکاتی در مورد خرید کفش خنده دار است.

محتوا با اشتباهات نگارشی و دستور زبان اشتباهی که بارگذاری شده است، قطعا بر میزان این مشکل خواهد افزود.

از علل غیر مربوط به محتوا که سبب افزایش پوگو استیکینگ می‌شوند، می‌توان از موارد زیر نام برد:

  • زمان بارگذاری طولانی سایت
  • ویدیوهایی که خود به خود پخش می‌شوند.
  • تعداد زیاد پنجره‌های پاپ آپ
  • طراحی گیج کننده یا قدیمی
  • قابلیت استفاده نداشته باشد.

از افزایش این مشکل بکاهیم و از هدر رفتن کلیک بازدید کنندگان بکاهیم. زمانی که کاربران مشکل یافتن محتوا دارند، هم زمان و هم کلیک از طریق صفحات غیر مربوط به هدر می‌روند. در الگوی hub-and-spoke مسیریابی یک صفحه‌، صفحه نتایج جستجو (SERP)، قسمت صفحه‌ی فرود، صفحه‌ی طبقه بندی محصولات یا مشابه آن به یک صفحه‌ی عمیق‌تر در سلسله مراتب سایت، و سپس بازگشت سریع به صفحه‌ی اصلی، تمامی این موارد به پوگو استیکینگ اشاره دارند.

مشکلات سایتتان را بر طرف کنید تا از میزان پوگو استیکینگ سایت خود بکاهید و رتبه بندی سایت خود را بر اساس رتبه بندی‌های گوگل افزایش دهید. برای یافتن مشکلات پنهان سایت خود با متخصصین ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک در ارتباط باشید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۳ رتبه بندی