اینفلوئنسر کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

دانلود PDF مقاله

در طول دهه‌ اخیر رشد اینفلوئنسر ها و اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار توسعه یافته است. همه جا می‌شنویم که برای تبلیغات به اینفلوئنسر نیاز است و باید از اینفلوئنسرها کمک گرفت، ولی اینفلوئنسر کیست ؟

اینفلوئنسر کیست؟

  • اینفلوئنسر به فردی اطلاق می‌شود که قادر است در تصمیم‌گیری مردم برای خرید محصول و یا استفاده از خدماتی خاص تاثیر بگذارد. این توانایی ناشی از داشتن دانش کافی نسبت به مخاطبین، قدرت، مقام و یا داشتن رابطه دوستانه با آنان می‌باشد.
  • فردی که در یک زمینه خاص تعدادی دنبال کننده داشته باشد. تعداد دنبال کنندگان بر اساس اهمیت و موقعیت آن زمینه خاص، متفاوت است.

لازم به ذکر است که این افراد، ابزاری برای مارکتینگ نیستند. بلکه به سبب داشتن روابط اجتماعی بالا و تعداد مخاطبینی که آن‌ها را دنبال می‌کنند، می‌توانند برای معرفی یک محصول، نقش بسیار ویژه‌ای در افزایش فروش محصولات و یا خدمات کسب و کارهای مختلف داشته باشند.

اینفلوئنسر کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اینفلوئنسر کیست و کجاست؟

بر خلاف سلبریتی‌ها و افراد مشهور که فقط در موقعیت‌های خاص و در مکان‌های خاصی هستند، اینفلوئنسر ها همه جا هستند. چیزی که آنان را معروف کرده است، حضور فعال و گسترده آنان در وب و داشتن تعداد بسیار زیادی دنبال کننده می‌باشد. کمک گرفتن از اینفلوئنسرها صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد. شاید برای خیلی از افراد سوال شود که اینفلوئنسر کیست و چطور از او کمک بگیریم؟

اینفلوئنسر می‌تواند یک عکاس محبوب مد باشد که در اینستاگرام فعالیت می‌کند. اینفلوئنسر می‌تواند یک آشپز محبوب و فعال در صفحات مجازی باشد. اینفلوئنسر می‌تواند یک مکانیک خودرو در اینستاگرام باشد که نکاتی در خصوص نگهداری خودرو به مخاطبین خود آموزش می‌دهد. بنابراین در جواب به این سوال که اینفلوئنسر کیست باید گفت اینفلوئنسر هر کسی می‌تواند باشد که تعدادی مخاطب او را دنبال می‌کنند، کارها و حرف‌های او را قبول دارند و اگر توصیه‌ای بکند، مخاطبین به حرف او گوش خواهند داد و صحبت او را خواهند شنید.

هر کسی نمی‌تواند اینفلوئنسر باشد. اینفلوئنسر کسی است که از آنچه می‌گوید و یا آموزش می‌دهد، آگاهی دارد. امروزه آنقدر منابع گوناگون وجود که سطح آگاهی مردم به راحتی افزایش می‌یابد. بنابراین با یک جستجوی معمولی در اینترنت می‌توانند بفهمند که محصول یا خدماتی که اینفلوئنسر تبلیغ می‌کند، کیفیت دارد یا صرفا در حد یک تبلیغ ساده و در حقیقت، گول زدن آن‌ها و کسب درآمد است؟!

امروزه پلتفرم‌های مختلف، بستر مناسبی برای اینفلوئنسر ها هستند و اینستاگرام در صدر آنان قرار دارد. برای اینفلوئنسر بودن، کافیست یک زمینه را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید و به دنبال آن باشید که اطلاعات خود را به طریقی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهید. افراد تاثیر‌گذار از ابتدا محبوب نبوده‌اند. روزی که شروع به کار کرده‌اند، یک صفحه شخصی با چند پست و چند دنبال کننده از دوستان و یا حتی اقوام داشته‌اند. به مرور پیشرفت کرده و با به اشتراک گذاشته شدن مطالبشان از طریق مخاطبین، دنبال‌کنندگان بیشتری جذب کرده‌اند. بسته به کیفیت کار و نحوه تبلیغاتشان، طی زمانی کوتاه و یا حتی در دراز مدت، به افرادی تبدیل شده‌اند که کلام ان‌ها تاثیرگذار بوده و دنبال‌کنندگانشان از آن‌ها پیروی دارند.

بنابراین در جواب این سوال که اینفلوئنسر کیست و چه ویژگی‌هایی دارد، باید گفت که اینفلوئنسر به هر فردی اطلاق می‌شود که تاثیر فراوانی بر افراد دیگر دارد و آن‌ها را به هر سمتی هدایت کن، مخاطبین استقبال می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

مهم‌ترین رمز موفقیت اینفلوئنسرها جلب اعتماد مخاطبین و داشتن رابطه دوستانه با مخاطبینشان است.

آیا این نکته که اینفلوئنسر کیست و زمینه کاری او چیست، نقشی در تعیین قیمت برای همکاری دارد؟

پاسخ به این سوال صد در صد مثبت است. یک اینفلوئنسر محبوب و مشهور مانند یک بازیگر با بیش از یک میلیون دنبال کننده، قطعا تاثیر بیشتری روی مخاطبین خواهد داشت تا یک اینفلوئنسر با ۱۰.۰۰۰ دنبال کننده. اینفلوئنسرهایی که بیش از یک میلیون دنبال کننده دارند را به اصطلاح مگا اینفلوئنسر می‌نامند و افرادی با کمتر از ۱۰.۰۰۰ دنبال کننده را نانو اینفلوئنسر. بدون شک تاثیری که یک مگا اینفلوئنسر بر روی مردم خواهد داشت، یک نانو اینفلوئنسر نخواهد داشت.

افراد مشهور، سلبریتی‌ها، بازیگران سوپر استار، متخصصین صنایع مختلف، وبلاگ‌نویسان، تولیدکنندگان محتوا و غیره، نمونه‌هایی از اینفلوئنسرها هستند. امروزه عمده فعالیت اینفلوئنسر مارکتینگ در بستر شبکه های اجتماعی رخ می‌دهد. یک اینفلوئنسر حرفه‌ای مخاطبین را در شبکه‌های اجتماعی شناسایی می‌کند، استراتژی دقیقی برای خود برنامه‌ریزی می‌کند، با صداقت برای مخاطبین در خصوص محصول و یا خدماتی، آگاهی ایجاد کرده و آنان را مجاب به خرید می‌کند.

نکته پایانی این است که در جواب به سوال “اینفلوئنسر کیست ” باید گفت، اینفلوئنسر خود معرف خود خواهد بود و با رفتاری که از خود در حیطه کاری با مخاطبین بروز می‌دهد، می‌تواند زوال یا دوام کار خود را پیشبینی کند.

۵/۵۱ رتبه بندی