هر آنچه باید از برندینگ شخصی یا پرسونال برندینگ بدانید

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

هر روزه چیزی حدود به ۸۰ میلیون اسم در گوگل جستجو می‌شود! 

اعتبار شما در اینترنت بسط و گسترش داده می‌شود. اگر آنلاین نباشید، فرصت‌های بسیار زیادی را از دست داده و پولی به دست نخواهید آورد. نه تنها مردم نام شما را در گوگل جستجو می‌کنند، آن‌ها حتی در مورد شما بر اساس حضورتان در دنیای مجازی و بر اساس فعالیتتان در شبکه های اجتماعی و در حقیقت برندینگ شما تصمیم می‌گیرند. باید جای درست را پیدا کنید و بدانید که در کدام فضا حضور شما مفیدتر و در نهایت، نتایج بهتری حاصل خواهد شد. همچنین باید محتوای مناسب را برای افراد مناسبی تهیه کنید. داشتن یک هویت آنلاین برای برقرار کردن ارتباطات جدید و ایجاد کسب و کار بسیار ضروری است.

هیچ چیز مهم‌تر از درکِ داشتن، محافظت کردن و گسترش برندینگ شخصی آنلاین در کسب و کار نیست! هرگز یک جستجوی ساده در گوگل نمی‌تواند همه چیز در مورد یک برند، اینکه چه کسانی هستند، چه کاری انجام می‌دهند و چرا انجام می‌دهند را به شما نخواهد گفت. در گذشته، اعتبار و شهرت یک شرکت از طریق دیدن یا شنیدن چیزی بود که به صورت رو در رو می‌دیدند و یا می‌شنیدند. اما امروزه باید باور کنیم که دیگر دوران تبلیغات سنتی به سر آمده است و باید حضور دیجیتالی داشت.

کسانی که تغییر در دنیای تبلیغات را باور دارند و بر این عقیده هستند که برای موفقیت در دنیای کسب و کار باید با دنیای روز و مدرن تبلیغات پیش بروند، می‌دانند که باید بر روی برندینگ شخصی کسب و کار خود، سرمایه‌گذاری کنند.

برندینگ در دنیای کسب و کار چیست؟

به زبان ساده، معرفی و تبلیغ یک محصول یا خدمات و یا حتی فردی خاص از طریق تبلیغات مختلف و طراحی‌های مخصوص به همان محصول و یا خدمات برندینگ گفته می‌شود. محصول و یا خدمات هر چیزی می‌تواند باشد. بنابراین برندینگ معروف کردن محصولات یا خدمات با استفاده از قدرت یک برند ویژه است که این برند منحصرا برای یک محصول خاص در نظر گرفته می‌شود.

شرکت‌ها و کمپانی‌ها از ابزار و روش‌های مختلفی برای شکل دادن به یک برند استفاده می‌کنند:

 • تبلیغات و ارتباطات
 • طراحی خاص برای بسته‌بندی محصولات
 • تجربیات درون فروشگاهی
 • قیمت‌گذاری
 • اسپانسرینگ و شریک داشتن
 • هویت بصری برند (لوگو، وبسایت و رنگ‌های آن، طراحی وبسایت، طراحی پست‌های شبکه‌های اجتماعی و غیره)

چرا برندینگ شخصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؟

اگر دقت کرده باشید، بهترین کمپانی‌ها در سراسر دنیا برندینگ شخصی دارند. افراد مشهور، کسب و کارهای بزرگ، محصولات غذایی معروف و غیره، همگی فعالیت‌های بسیار بزرگ و مفیدی در زمینه برندینگ شخصی دارند. در مورد اخبار هیجانی در خصوص زندگی شخصی افراد معروف صحبت نمی‌کنیم! در مورد برندینگ حرفه‌ای صحبت می‌کنیم. به مک دونالد، گوگل، آیفون و غیره فکر کنید. زمانی که به این برندها فکر می‌کنید، تصاویر خاص و افکار خاصی در ذهن شما نقش می‌بندند. برای مثال، زمانی که اسم اپل یا آیفون را می‌شنویم، سیب گاز زده آن در ذهن ما نقش می‌بندد، پس از آن قیمت بالا و به همان نسبت تقاضای بالای بازار نیز از ذهن ما می‌گذرد. چه کارهایی می‌توان انجام داد تا برند ما نیز به همین صورت ماندگار شود؟ نام یک برند را چگونه می‌توان ابدی کرد؟

امروزه برندینگ شخصی، تبدیل به یک نیاز شده است. این واژه دیگر یک مفهوم بازاریابی نیست که محدود به مدیریت تبلیغات محصولات باشد. توسعه برند یک محصول، هنر ارتقاِ خود است. تولیدکنندگان باید در ابتدا رقبای خود را شناسایی و سپس جایگاه خود را بین رقبا پیدا کنند. باید بدانند وجه تمایز محصول و یا خدماتشان با دیگران را بدانند.

برندینگ شخصی وجه تمایز ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از جمعیت رقبا بیرون آمده و بتوانید خود را بالا بکشید. به یاد داشته باشید در دنیای تبلیغات و تجارت، هیچ دو برندی دقیقا مشابه هم نخواهند بود زیرا کار برندینگ دادن اصالت به نام تجاری هر محصول و یا خدمات است.

برندینگ شخصی یا پرسونال برندینگ : هر آنچه باید بدانید

برندینگ حرفه‌ای تماما در مورد شما صحبت می‌کند

برند شخصی شما در مورد این است که شما که هستید و چطور قرار است به بازار هدف مورد نظر خود برسید. هر چیزی در مورد شما، از روشی که برای نشان دادن خود در دنیای آنلاین در نظر گرفته‌اید تا پیامی که به مخاطبین منتقل می‌کنید، همه در مورد کسب و کار شما صحبت می‌کنند.

در بازاریابی، برندینگ شخصی کار کردن بر روی سبک شخصی، موقعیت و منحصر به فرد بودن در زمینه ساخت یک برند ارزشمند است. همین می‌تواند به شما در ایجاد اعتبار به عنوان یک متخصص در این زمینه و توسعه روابط قابل اعتماد با بازار هدف، کمک کند.

چه برندینگ شخصی برای فرد باشد یا برندینگ محصولات و خدمات، ارزش یک برند به عملی کردن وعده‌هاییست که می‌دهد. یک برند می‌تواند باعث شود یک مشتری احساسات منفی یا مثبتی در مورد آن برند داشته باشد و آن مشتری احساسات را چه مثبت و چه منفی، به دیگران منتقل کند. هیچکس دوست ندارد مردم درباره او احساسات بد و منفی داشته باشند. در مورد صاحبان کسب و کار نیز به همین صورت است. هیچ کسب و کاری نظر منفی مشتریان را دوست ندارد.

اگر برندینگ حرفهای کسب و کار خود را کنترل نکنید، شخص دیگری این کار را انجام خواهد داد. رقبا منتظر شما نخواهند ماند. زمان آن رسیده است که برنامه‌ریزی مفیدی برای برند حرفه‌ای خود داشته باشید. برندینگی که در دنیای بازار آنلاین امروز، از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

نگاهی به برخی آمارهای خواندنی

هدف برندینگ شخصی، اعمال اصول کلیدی برای تک تک کسب و کارهاست. برندینگ بعد خاصی به کسب و کارهای متفاوت می‌دهد و آن‌ها را در رقابت برای بدست آوردن فروش بیشتر، گرفتن شغل یا ترفیع، متمایز می‌کند.

 • ۸۶ درصد از مشتریان پیش از آنکه تصمیم به خرید بگیرند، کسب و کارهای آنلاین را دنبال می‌کنند و ۹۰ درصد از آن‌ها گفته‌اند که به این روش جستجو اعتماد دارند.
 • تقریبا ۶۲ درصد از مشتریان، نظرات دیگر مشتریان در خصوص محصولات و خدمات یک کسب و کار را در اینترنت می‌خوانند و دنبال می‌کنند. پس چرا برندینگ قوی نداشته باشیم؟
 • زمانی که از مشتریان می‌پرسند از طریق چه منبعی پیش از تصمیم گیری برای خرید اطلاعات کسب کرده‌اید، ۶۲ درصد آن‌ها نام وبسایت‌های بسیار معتبر با بازدیدهای بالا را نام برده‌اند که این آمار حتی بیشتر از تبلیغات و آشنایی از طریق دوستان و آشنایان است.
 • از میان هر ۱۰ مشتری، هفت نفر مطالبی که در مورد یک محصول خوانده‌اند را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارند و این کار تاثیر بسیار به سزایی برای کسب و کارها دارد. بنابراین باید بر روی برندینگ بسیار قوی کار کرد تا نامی ماندگار در اذهان بر جای گذاشت.
 • بسیاری از مشتریان اعتراف می‌کنند که خرید آن‌ها بر اساس تایید خدمات یا محصولی است که دوستان و آشنایان به آن‌ها معرفی نموده و کیفیت آن را تضمین کرده‌اند.
 • از میان هر ۱۰ مشتری، ۸ نفر اعلام داشته‌اند که تصمیم به خرید آن‌ها بر اساس تاثیری بوده است که دیگران بر آن‌ها داشته‌اند.

بنابر آنچه گفته شد، برندینگ کسب و کار شما باید آنچنان قوی و تاثیرگذار باشد که نه فقط به عنوان یک اسم، بلکه معرف یک محصول و یا خدماتی با کیفیت در بازار ماندگار شود. انتخاب درست نام، محتوای کافی و مفید، ساختن یک تصویر مناسب برای کسب و کار شما و بسیاری موارد دیگر می‌توانند باعث شوند محصول و یا خدمات شما در بازار مرتبط و در میان رقبا، تبدیل به یک ستاره شود. برندینگ مناسب، کلید موفقیت صد در صد کسب و کار شماست.

۰/۵۰ رتبه بندی