ایده‌‌های جذاب برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

دانلود PDF مقاله

شما هم جزو کسانی هستید که زمانی که صحبت از محتوای شبکه های اجتماعی می‌شود، گیج و سر در گم می‌شوید و نمی‌دانید چه باید کرد؟ مطمئن نیستید چه بنویسید تا مقدار لایک یا نظرات بیشتری دریافت کنید؟ نمی‌دانید چه بنویسید که توسط کاربران، بیشتر به اشتراک گذاشته شود؟ محتوای شبکه های اجتماعی اصلی‌ترین بخش در شبکه های اجتماعی است. بر اساس محتواست که شما می‌توانید برای کسب و کار خود مشتری جذب کنید. در اینجا چند ایده‌ی جذاب برای بهبود بخشیدن به محتوای شبکه های اجتماعی شما وجود دارد. با رعایت کردن این نکات، شما از کاربران خود مشارکت بیشتری دریافت خواهید کرد. این ایده‌ها را می‌توانید برای تمامی شبکه‌های اجتماعی خود از قبیل فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و غیره پیاده کنید.

 • محتوای کوتاه و تاثیر گذار

محتوای کوتاه و تاثیرگذار در تمامی شبکه های اجتماعی بیشترین مخاطب را به خود جذب می‌کند. فرقی نمی‌کند کدام پلتفرم باشد، محتوا باید بدون ابهام، مستقیم و الهام بخش باشد. مهم نیست که در چه پلتفرمی پست می‌گذارید، به این فکر کنید که مخاطبین شما چه نیازی دارند. مستقیما در مورد همان نیاز صحبت کنید و راه حل ارائه دهید. آن‌ها را تشویق به همکاری کنید.

 • گراف و جدول

یک استراتژی عالی برای به اشتراک گذاشتن پست‌های شما در شبکه های مجازی این است که اصیل باشید. به این معنا که هرآنچه تولید می‌کنید، حاصل کار خودتان باشد و نه دیگران. تهیه کردن جدول و گراف از داده‌های کسب و کارتان، راه بسیار خوبی برای رسیدن به هدف است. یک سری آمار و ارقام صنعتی در نتیجه‌ی تحقیقاتی که انجام داده‌اید، تهیه کرده، از ابزاری نظیر Onlinecharttool برای تبدیل این ارقام به جدول‌ استفاده کنید.

محتوای شبکه های اجتماعی - گراف و جدول
 • اخبار فوری

بر اساس تحقیقات، بیش از نیمی از مردم دنیا اخبار را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال می‌کنند. اگر می‌خواهید مشارکت کاربری بیشتری نصیب شبکه های اجتماعی شما شود، همچنین اعتبار کسب و کار شما افزایش پیدا کند، سعی کنید همیشه گوش به زنگ وقایع مهم در صنعت خود باشید. همیشه سعی کنید اولین نفری باشید که اخبارهای مهم و دست اول را در صنعت خود منتشر می‌کنید. در این صورت همیشه کاربران شما را به عنوان یک منبع به روز شناخته و دائما برای کسب اخبار جدید به سراغ شبکه های اجتماعی برند شما می‌آیند.

 • محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

آیا برای کسب و کار و یا محصول خود هیچ هشتگی دارید؟ اگر دارید، سریعا می‌توانید عکس‌ها و پست‌های خود را از طریق هشتگ در صفحات کاربران و دنبال کنندگان خود پیدا کنید. بازنشر دادن اینگونه پست‌ها در صفحه‌ی خود شما را در بازاریابی دهان به دهان، معروف‌تر خواهد کرد.

 • پست‌های سناریو دار

پست‌هایی طراحی کنید و به عنوان محتوای شبکه های اجتماعی در پلتفرم‌های مختلف خود قرار دهید که دارای سناریو باشند. این کار فقط برای جلب توجه مخاطبین و ایجاد رابطه‌ی دوستانه‌تر با آن‌هاست. جنبه‌ی شوخ طبعی آن را نیز در نظر بگیرید.

برای مثال، از کاربران خود بپرسید که اگر برای یک روز به آن‌ها یک میلیارد تومان پول بدهند، و باید ظرف یک روز آن پول خرج شود، چطور آن پول را خرج می‌کنند؟

این دست پست‌ها مشارکت کاربری را برای شما افزایش داده، پست شما بازدید بیشتری خواهد خورد. همچنین ممکن است تعداد زیادی از کاربران آن را با دنبال کنندگان خود به اشتراک بگذارند و این برای برند شما، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود.

 • اینفوگرافیک‌های اصیل

بر اساس تحقیقات، اینفوگرافیک‌های اصیل، از انواع محتوای بصری هستند که بیشترین مشارکت کاربری را برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورند. خوشبختانه، لازم نیست پول خیلی زیادی برای ساختن اینفوگرافیک‌های مخصوص به خود، هزینه کنید. ابزارهای نظیر Canva و Piktochart ، قالب‌هایی با قیمت‌های بسیار پایین و حتی رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. اینفوگرافیک‌ها را با رنگ‌های جذاب، محتوای کم ولی ارزشمند بسازید. اینفوگرافیک‌ها غوغا می‌کنند.

محتوای شبکه های اجتماعی - اینفوگرافیک

مشارکت شبکه های اجتماعی بسیار اهمیت داشته و تاثیر بسزایی دارد. هرچه نظرات بیشتری از کاربران دریافت کنید، پست شما بیشتر دیده می‌شود. پست‌های پرسشی گزینه‌ی بسیار خوبی برای افزایش نظرات کاربران در صفحات مجازی شما هستند. نظر کاربران و دنبال کنندگان خود را برای یک پست خود بپرسید. اگر می‌خواهید تصمیم جدیدی در ایجاد تغییرات در محصول خود داشته باشید، می‌توانید در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و از کاربران خود بازخورد بگیرید. حتی از آن‌ها بخواهید که با یک ایموجی یا استیکر جوابگوی سوال شما باشند. نظرات کاربران، معجزه است!

 • پست‌های فصلی

برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی خود عکس، پست و ویدیوهای مناسبتی با وقایع پیش رو تهیه و منتشر کنید. برای مثال، چه طراحی سایتی برای عید نوروز داشته باشیم؟ از چه قالبی برای اینستاگرام خود برای محرم استفاده کنیم تا مخاطبین بیشتری جذب کنیم؟ برای زمستان پیش رو چگونه در صد فروش محصول خود را افزایش دهیم؟

 • پخش مکالمه زنده

بعضی از شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و اینستاگرام، قابلیت ویدیوی زنده دارند. محتواهای بصری برای مخاطبان بسیار جذاب هستند. با استفاده از اینگونه محتوای شبکه های اجتماعی ، مباحث مفید و کاربردی راه انداخته و مخاطبین بیشتری جذب کنید.

 • استوری گذاشتن

با حجم محتواهای زیادی که هر لحظه در شبکه‌های اجتماعی کاربران تولید می‌شود، نشان دادن محتوای خودتان به کاربران یک کار بسیار مشکل است. استوری گذاشتن در شبکه های اجتماعی، یک کار عاقلانه برای نشان دادن محتوایتان به مخاطبین است. سعی کنید استوری‌های خود را جالب و خلاقانه تولید کنید تا دفعات بعدی نیز مخاطبین مشتاق به دیدن آن باشند.

 • عکس‌های جالب

شوخ طبعی همیشه یک راه بسیار مناسب برای جلب توجه مخاطبین است. عکس‌های جالب و خنده دار نیز از این قاعده مستثنی نسیتند. از ابزاری نظیر Post Planner برای پیدا کردن انواع محتوای شبکه های اجتماعی که به تازگی محبوب شده‌اند می‌توانید استفاده کنید. شوخ طبعی همیشه نتیجه‌ی مثبتی بر جای می‌گذارد.

 • عکس‌های شخصی و ویدیو

با منتشر کردن تعدادی از عکس‌های شخصی خود در شبکه های اجتماعی‌تان، اجازه دهید که مخاطبین شما جنبه‌ی انسانی برند شما را نیز بشناسند. لازم نیست عکس‌های بسیار شخصی و خصوصی خود را منتشر کنید. همین که کاربران بدانند شما که هستید و پشت شبکه های اجتماعی شما، چه کسی فعالیت می‌کند، کافیست.

محتوای شبکه های اجتماعی - تصاویر شخصی
 • مسابقه عکس

از مخاطبین خود بخواهید تا در مورد موضوعی خاص عکس بگیرند و برای شما ارسال کنند. برای مثال، عکس از محصول خریداری شده از برند شما در دفتر کارشان. به آن‌ها بگویید که علاوه بر بازنشر دادن آن عکس در صفحه‌ی خود، به بهترین عکس نیز جایزه داده خواهد شد. باور کنید مشارکت مخاطبین در چنین پست‌هایی چند برابر خواهد شد.

 • آمار و ارقام

آمار و ارقام مربوط به صنعت خود را با کاربرانتان به عنوان محتوای شبکه های اجتماعی در میان بگذارید. حتی اگر این آمار را به صورت عکس در بیاورید نیز، برای شما یک امتیاز به حساب می‎آید.

 • برگزیدن یک قطعه‌ی کوچک از مطالب وبلاگ

پست گذاشتن از لینک آخرین مطلب وبلاگتان احتمالا بازدید بالایی نخواهد گرفت. به جای آن، یک قطعه از مطلب وبلاگ خود را به صورتی بسیار جذاب و گیرا، با یک عکس بسیار مناسب به عنوان محتوای شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید. در این پست لینک و آدرس مطلبتان در وبسایت را نیز اضافه کنید. در این صورت اگر مطلب گیرا باشد، کاربران با مراجعه به سایت، ادامه‌ی آن را دنبال خواهند کرد. پس برای دعوت کردن کاربران به وبسایت خود از طریق شبکه‌های اجتماعی‌تان، تمام سعی خود را بر روی تولید محتوای شبکه های اجتماعی با کیفیت بالا به خرج دهید.

 • نظر سنجی

هر چند وقت یکبار یک نظر سنجی در مورد محصولات خود در شبکه های اجتماعی از مخاطبین داشته باشید. شما می‌توانید راهی ساده برای این کار انتخاب کنید. برای مثال، عکسی طراحی کنید و چند محصول را کنار هم بگذارید. به عکس‌ها شماره داده و خیلی ساده از مخاطبین بخواهید یک عدد را انتخاب کنند و آن را زیر پست، تایپ کنند. این نظر سنجی هم برای گرفتن بازخورد مشتریان برای کسب و کار شما مفید بوده و هم برای اینکه پست شما بازدید بیشتری بخورد بسیار لازم است.

 • اشارات غیر مستقیم

برای تحریک کردن کنجکاوی کاربران خود، اشاره‌ای به محصولات جدید خود داشته باشید. لازم نیست همه‌ی جزئیات را بیان کنید. کافیست تا با جملاتی شگفت آور، توجه آن‌ها را به محتوای شبکه های اجتماعی خود جلب کنید. برای مثال، یک شرکت تولید روغن‌های گیاهی با نوشتن جمله‌ی “دیگر از چین و چروک خبری نیست، محصول جدیدی در راه است”، به راحتی می‌تواند توجه مخاطبین را به خود جلب کند. باید در رابطه با کسب و کارتان، بهترین جملات را انتخاب کرده و به کار ببرید.

 • پست‌هایی با مضمون “جای خالی را پر کنید

یک روش قدیمی اما کارآمد! یک سوال ساده طراحی کنید و از کاربران خود بخواهید تا جای خالی را برای شما با کلمات مناسب پر کنند. این روش حتی از روش “سوالات باز” نیز بهتر نتیجه می‌دهد. زیرا که سریع و ساده پاسخ داده می‌‌شوند.

 • پست‌های پاسخ

گاهی برخی مباحث جنجالی در جامعه اتفاق می‌افتد که اذهان عموم مردم را به خود جلب می‌کند. شما هم در این مباحث تا جایی که به شما لطمه‌ای وارد نمی‌شود، شرکت کنید. دنبال کنندگان شما، دیدن این دست مکالمات باز و بی‌پروا را بسیار دوست دارند. نسبت به مسائل جامعه اهمیت نشان دهید و با مردم همدردی کنید. این کار باعث ایجاد ارتباط عاطفی شما با دنبال کنندگان شما خواهد بود.

 • گواهی نامه‌ها و رضایت نامه‌ها

اگر پیامی تحت عنوان ابراز رضایت، از طرف مشتریان خود دریافت کرده‌اید، آن را قطعا در صفحات شبکه های اجتماعی خود انتشار دهید. از تعدادی از این پیام‌های رضایت‌مندی مشتریان، یک ویدیو کلیپ تهیه کنید و به اشتراک بگذارید. این ویدیو بیش از چیزی که فکرش را بکنید، بازدید شما در صفحات شبکه های مجازی را افزایش می‌دهد.

 • تصاویر متحرک

زمانی که محتوای شما متحرک باشد، شانس بیشتری برای دیده شدن محتوای شما وجود دارد. محتوای متحرک برای مخاطبین بسیار جذاب است و طرفدار زیادی در شبکه های اجتماعی دارد.

محتوای شبکه های اجتماعی - تصاویر متحرک
 • عکاسی زیبا از محصول

سعی کنید عکس‌های زیبا، هنری و حرفه‌ای از محصولات خود تهیه کنید و به عنوان محتوای شبکه های اجتماعی خود، در معرض دید مخاطبین قرار دهید. عکس‌های حرفه‌ای همیشه توجه مخاطبین را جلب کرده و آن‌ها را ترغیب به خرید محصول می‎‌کنند. اگر لازم است، از طریق نرم افزار فوتوشاپ نیز، رنگ و لعاب درخشان و خیره کننده به عکس بدهید تا جذابیت آن را بالا ببرد. عکس‌ها می‌توانند برای برند شما طوفان به پا کنند.

 • حقایق جالب

یک حقیقت در مورد صنعت یا آمار تصادفی در مورد محصول خود را با کاربران خود به اشتراک بگذارید و با کلمه کلیدی خاصی آن را مشخص کنید. این محتوای شبکه های اجتماعی را در غالب تصویر و عکس ارائه کنید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید. محتوای شبکه های اجتماعی در کنار محتوای وبسایت شما، می‌توانند کسب و کار شما را به موفقیت برسانند. فقط کافیست بر روی همه‌ی جوانب تمرکز کنید. از کارهای رقبا ایده بگیرید. ایده‌ها را در کار خود به صورت خلاقانه به کار ببرید. بی‌شک نتیجه فوق العاده خواهد بود. با متخصصی ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک در تماس باشید.

۴.۷/۵۳ رتبه بندی