در مورد رتبه الکسا سایت بیشتر بدانیم!

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

دانلود PDF مقاله

در مورد رتبه الکسا سایت بیشتر بدانیم!

ارزش رتبه الکسا سایت در سئو چیست؟

الکسا یک سیستم جهانی رتبه بندی است که از اطلاعات ترافیک وب برای جمع آوری یک لیست از محبوب‌ترین وبسایت‌ها استفاده می‌کند. هرچه رتبه‌ الکسا سایت شما پایین تر باشد، نشان دهنده‌ی محبوبیت بیشتر شما خواهد بود. برای مثال رتبه الکسا سایت X، در حدود ۴۶۰ بسیار بهتر از سایت Y با رتبه الکسا ۱۴۵۰ است. به این معنا که محبوبیت سایت X از سایت Y بسیار بیشتر است.

در ابتدا الکسا یک نوار ابزار بود که نیاز به نصب کردن بر روی یک مرورگر دیگر وب داشت. هنگامی که نوار ابزار نصب می‌شود، الکسا به سابقه‌ی فعالیت و جستجوی وبسایت دسترسی پیدا می‌کند. این سابقه‌ی اطلاعات برای جمع‌آوری یک لیست از پر ترافیک‌ترین وبسایت‌ها در اینترنت را به شما ارائه می‌دهد. در حالی که برخی ادعا می‌کردند که این نوار ابزار اولین و آخرین خواهد بود، بسیاری نیز ادعا کردند که این نوار ابزار به طور دقیق آمار را نشان نمی‌دهد. البته دلیلشان این بود که فقط آمار وبسایت‌هایی را نشان می‌دهد که این نوار ابزار را بر روی وبسایت خود نصب کرده‌اند.

در پاسخ به این ادعا، در سال ۲۰۰۸، الکسا شیوه‌های جدیدی اعلام کرد که در آن‌ها نه تنها اطلاعات تاریخچه‌ی وبسایت ارائه می‌شد، بلکه هزاران ویجت، پلاگین و خدمات نیز به همراه آن ارائه داد.

رتبه الکسا سایت امروزی

رتبه الکسا سایت زمانی در فضای تبلیغاتی یک دارایی ارزشمند برای یک وبسایت محسوب می‌شد. ولی با پیشرفت بسیار سریع تکنولوژی و تغییر در روند سئو و رتبه بندی‌ها، این مفاهیم تا حدودی از بین رفته است. به خصوص از زمانی که آمازون نیز منبعی دیگر برای الکسا شناخته شده است. سیستم کنترل صوتی آن‌ها در همه جا وجود دارد. با گذشت زمان، الکسا امروزه مجموعه‌ای کامل از ابزار بازاریابی دیجیتال را ارائه می‌دهد. این ابزار شامل: SEO Audits ،analytics ،PPC و keyword tools و دیگر ابزارها هستند. این نرم افزار بسیار مشابه به گوگل آنالتیکس است.

آیا رتبه الکسا سایت چیزیست که شما هنوز هم برای سئو سایت خود نگران آن باشید؟ دلایل متعددی وجود دارند که در وضعیت فعلی بازاریابی دیجیتال ، هر وبسایت به دیگری بی ارتباط بوده و آن‌ها را می‌توان به صورت جداگانه رتبه بندی کرد.

رتبه الکسا سایت چگونه تعیین می‌شود؟

بر اساس سایت Alexa، سیستم رتبه بندی رایگان آن‌ها بر اساس ترافیک ارائه شده توسط پنل داده‌های جهانی آن‌ها می‌باشد. این پنل از افزونه‌های مرورگر چندگانه و وبسایت‌هاییست که بر روی الکسا نصب شده‌اند. در حالی که رتبه‌های ترافیک سایت‌ها به صورت روزانه آپدیت می‌شوند، رتبه بندی یک سایت به تنهایی بر اساس دو آیتم اندازه گیری می‌شود:

  • بازدید کنندگان منحصر به فرد روزانه
  • میانگین بازدید از صفحه در طول یک دوره سه ماهه

همچنین گزارش شده است که الکسا داده‌هایی از ارائه دهندگان شخص ثالث را به طیف وسیعی از کاربران اینترنت ارائه می‌دهد. اگر به سایت الکسا بروید، می‌توانید به رتبه سایت نگاهی بیندازید بدون اینکه افزونه‌ی الکسا و یا ویجت را نصب و یا جستجو کنید.  رتبه بندی‌ها هم در سطح جهانی و هم در سطح کشوری ارائه شده‌اند.

معیارهای الکسا

با وجودی که الکسا راهی طولانی را طی کرده است اما اکنون مجموعه‌ای از نرم افزارهای ابزار بازاریابی دیجیتالی را ارائه می‌دهد که منبع اطلاعات آن‌ها هنوز مبهم است. آ‌ن‌ها ادعا می‌کنند که نمونه‌ای از میلیون‌ها کاربر دارند، اما مشخص نیست که این کاربران و منابع از کجا آمده‌اند. اطلاعاتی که آن‌ها در مورد آن شفاف سازی کرده‌اند، نمای جامع و قابل درکی از وبسایت را ارائه نمی‌دهد. سه ماه، برای نمایش میانگین  یک دوره عملکرد سایت بسیار طولانی است. مخصوصا در دنیای سئو، زمانی که ابزارهای رایگان دیگر، اطلاعات لحظه‌ای رتبه الکسا سایت ها را به شما می‌دهند.

زمانی که شما محبوبیت دارید همه چیز آسان‌تر پیش می‌رود:

الکسا تصدیق کرده است که رتبه بندی‌های بیش از ۱۰۰.۰۰۰ ممکن است بر اساس داده‌های آماری معنا نداشته باشند. هرچه رتبه‌ها نزدیک به ۱ باشند، رتبه‌های قابل اعتمادتری هستند. این آمار برای فیسبوک و توییتر خوب هستند ولی بیش از ۱.۸ میلیارد وبسایت ثبت شده وجود دارند و این عدد به صورت روزانه در حال تغییر است. با این مقدار اشباع، احتمالا اگر در حال کار کردن بر روی سئو سایت خود و بهبود بخشیدن به وبسایت خود هستید، وبسایت شما یکی از آن ۱۰۰.۰۰۰ دامنه‌ی بازدید شده نیست.

تمایل استفاده از الکسا

اگر همین امروز از متوسط کاربران اینترنت بپرسیم که افزونه‌ی الکسا را در جهت آگاهی از رتبه الکسا سایت نصب کرده‌اند، بیشتر آن‌ها پاسخ منفی خواهند داد. چه کسی افزونه‌ی الکسا را نصب می‌کند و یا دستورالعمل آن را به سایت خود اضافه می‌کند؟ در جواب باید گفت که Webmasters، متخصصین حرفه‌ای سئو و بازاریابان! زیرا کاربران فعال الکسا بزرگترین منبع برای تدوین پنل ترافیک جهانی هستند.

اگر مایل هستید تا زیر دامنه‌های خود را در برابر دامنه‌های اصلی سایتتان و یا یک وبسایت رقیب آزمایش کرده و مورد بررسی قرار دهید، هیچ شانسی نیست! الکسا زیردامنه‌ها را به صورت جداگانه رتبه بندی نمی‌کند. فقط و فقط دامنه‌ها! هنوز هم یکی از ضعف‌های الکسا و رتبه سایت الکسا در مد نظر قرار دادن سئو، همین زیردامنه‌هاست.

قضاوت کنیم!

پایه رتبه الکسا سایت به طور کلی بر اساس ترافیک وب است. بنابراین اگر ترافیک وبسایت در طول یک دوره ۳ ماهه افزایش یابد، رتبه الکسا کاهش خواهد یافت.

در حالی که افزایش رتبه الکسا سایت همیشه مثبت است، اما به طور کلی نمایش دقیقی از عملکرد وبسایت شما محسوب نمی‌شود. بر اساس اهداف خاص برای استراتژی سئو ، انواع شاخص کلیدی عملکرد یا KPI های مختلفی وجود دارند که می‌توانند موفقیت را تعریف کنند. رتبه الکسا می‌تواند به عنوان یک ابزار برای رسیدگی سئو ، به ویژه در مقایسه با رقبا، عمل کند. هنوز هم بسیاری از حرفه‌ای های دیجیتال مارکتینگ بر این عقیده هستند که رتبه الکسا سایت در مقایسه با کل فرآیند سئو، بهینه سازی و عملکرد آن، چیز مهمی نیست.

وبسایت رتبه الکسا سایت چگونه است؟

رتبه لکسا وب سایت ها را می‌توان بر اساس اطلاعاتی از طریق نوار ابزار الکسا به دست آورد. نوار ابزار ذکر شده برای تمامی کاربران Chrome،  Firefox و یا حتی Internet Explorer درست به همان کیفیت که در سایت الکسا ارائه شده، قابل نصب و دسترسی است. برای دسترسی به این آمار و اطلاعات، کاربران باید نوار ابزار الکسا را بر روی جستجوگر خود نصب کنند و در صورت تمایل، اطلاعات را به صورت روزانه به دست آورند.

افزونه الکسا در جستجوگرها

بررسی کننده رتبه الکسا چیست؟

Alexa Rank Checker یا بررسی کننده رتبه الکسا یک ابزار رایگان است که بیشتر برای اهداف سئو استفاده می‌شود. این ابزار به صاحبان وبسایت‌ها و وب مستر این اجازه را می‌دهد تا ایده‌ای در خصوص موقعیت کنونی وبسایت در سیستم رتبه بندی وبسایت الکسا داشته باشند. با این ابزار می‌توان در یک کلیک رتبه بندی ۵ URL را به طور همزمان مشاهده کرد. این راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای دسترسی به اطلاعات وبسایت و لینک‌های درونی آن است. این ابزار بررسی کننده‌ی رتبه الکسا زمانی به کار شما می‌آید که می‌خواهید اطلاعات وبسایت خود و وبسایت رقبا را به صورت روزانه بررسی کنید. تمام چیزی که نیاز دارید نوشتن یک URL در فضای ارائه شده و کلیک کردن بر روی دکمه‌ی “Check” است.

بررسی کننده رتبه الکسا alexa rate checker

در خصوص افزایش رتبه الکسا سایت خود بیشتر بدانید:


۵/۵۵ رتبه بندی