شاخص‌های کلیدی عملکرد، معیارهایی برای کسب و کارها هستند. مدیران شرکت‌ها و دیگر مدیران برای پیگیری و تجزیه و تحلیل فاکتورهای حیاتی و عوامل تعیین کننده برای موفقیت یک سازمان از انواع شاخص کلیدی عملکرد یا (KPI (Key Performance Indicator استفاده می‌کنند. شاخص کلیدی عملکرد موثر، بر فرآیندهای کسب و کار و کارکردهایی که مدیریت ارشد به عنوان مهمترین سنجش پیشرفت از طریق اهداف استراتژیک و اهداف عملکردی می‌بیند، تمرکز می‌کند.

KPI ها بر اساس اولویت‌های کاری از سازمانی به سازمانی دیگر متفاوتند. برای مثال، یکی از شاخص های کلیدی عملکرد برای یک شرکت دولتی احتمالا قیمت سهام آن خواهد بود. در حالی که یک KPI برای یک شرکت خصوصی ممکن است تعداد مشتریانی باشد که در پایان هر دوره‌ی سه ماهه اضافه شده‌اند. حتی رقبای مستقیم در یک صنعت نیز ممکن است از مجموعه‌های مختلف از KPI های مربوط به هر استراتژی تجاری فردی و فلسفه‎های مدیریتی نظارت داشته باشند.

KPI ها بیشتر از طریق افراد مختلف در یک سازمان دنبال می‌شوند و نسبت به نقشی که دارند، بسیار متفاوتند. برای مثال، یک مدیر عامل ممکن است سودآوری را مهمترین ارزیابی عملکرد  برای یک شرکت در نظر بگیرد. در حالی که معاون فروش می‌تواند نرخ سود فروش در برابر خسارات را به عنوان بالاترین اولویت شاخص کلیدی عملکرد در نظر بگیرد. به علاوه، واحدها بخش‌های مختلف کسب و کارها و به طور معمول بر اساس شاخص کلیدی عملکرد خودشان محاسبه می‌شوند. همین منجر به ترکیبی از شاخص عملکردها از طریق یک سازمان می‌شود.

اهمیت شاخص کلیدی عملکرد

شاخص کلیدی عملکرد چگونگی کارکرد یک کسب و کار را به وضوح و دقیق نشان می‌دهد. بدون KPI ها، برای مدیران کسب و کار ارزیابی معنا دار آن کسب و کار دشوار خواهد بود. پس باید تغییرات عملیاتی را برای حل مشکلات انجام داد. متمرکز نگه داشتن کارکنان بر روی ابتکارات و وظایفی که برای موفقیت سازمان اولویت دارند نیز می‌تواند بدون طراحی KPI های تعیین شده به منظور تقویت اهمیت و ارزش آن دسته از فعالیت‌ها چالش برانگیز باشد.

شاخص کلیدی عملکرد (KPI) چیست و چه اهمیتی دارد؟
  • شناسایی

یک دسته از KPI های مرتبط و قابل پیگیری برای یک شرکت یا واحد کسب و کار

  • تولید

داشبوردها یا کارت‌های امتیاز برای اندازه گیری و نشان دادن نتایج شاخص کلیدی عملکرد

  • ارزیابی

اهداف یک کسب و کار تا چه حد بر اساس KPI ها برآورده می‌شوند؟

  • تغییر

استراتژی‌ها و فرآیندهای مورد نیاز برای بهبود عملکرد.

  • سنجش

آیا KPI ها هنوز با اهداف هماهنگ هستند و در صورت لزوم آن‌ها را تنظیم می‌کنند؟

علاوه بر برجسته کردن موفقیت‌های کسب و کار یا مسائلی بر اساس اندازه گیری عملکرد فعلی و تاریخی، KPI ها می‌توانند به نتایج آینده نیز اشاره کنند. آن‌ها می‌توانند به مدیران هشدارهای اولیه در مورد مشکلات کسب و کار احتمالی و یا راهنمای جامع در مورد فرصت‌هایی برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه را نشان دهند. با داشتن چنین اطلاعاتی، آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های تجاری را به صورت فعال‌تر مدیریت کنند. همچنین با داشتن پتانسیل برای بدست آوردن مزایای رقابتی نسبت به رقیبان فراهم می‌آورد.

انواع شاخص کلیدی عملکرد

KPI هایی که نتایج فعالیت‌های یک کسب و کار را اندازه گیری می‌کنند، مانند سود سه ماهه و رشد درآمد، اشاره به شاخص‌های عقب افتاده دارند. زیرا آن‌ها چیزهایی را دنبال می‌کنند که قبلا رخ داده‌اند. با مقایسه‌ی KPI هایی که توسعه‌ی کسب و کار در آینده را پیش بینی می‌کنند، گفته می‌شود، رزروهای فروش که در بخش‌های سه ماهه‌ی آینده کسب و کار، به عنوان شاخص‌های پیشرو شناخته شده‌اند.

همچنین بین شاخص‌های کمیتی تفاوت است که برای تفسیر انتزاعی‌تر و بازتر هستند. از جمله این شاخص‌ها می‌توان ارزیابی تجربه کاربر از یک محصول یا یک وبسایت را نام برد. در مورد شاخص‌های کیفی، شناسایی KPI مناسب می‌تواند چالش برانگیز باشد. انتخاب مناسب آن بستگی به توانایی سازمان دارد تا بتواند به طور واقعی آن‌ها را به نوعی اندازه بگیرد. برای مثال، درصد معاملات معلق در سبد خرید آنلاین ممکن است یک شاخص از تجربه‌ی مشتری در یک وبسایت خرده فروشی باشد. از دیدگاه کارکردی، انواع شاخص کلیدی عملکرد شامل طیف گسترده‌ای از معیارهای مالی، بازاریابی، فروش، خدمات مشتری، تولید و معیارهای زنجیره تامین است. KPI ها همچنین می‌توانند در پیگیری معیارهای عملکرد مربوط به فرآیندهای داخلی از قبیل عملیات منابع انسانی و IT، استفاده شوند.

چگونگی اندازه گیری شاخص کلیدی عملکرد

هنگامی که شاخص‌های کلیدی عملکرد شناسایی می‌شوند، باید به طور واضح به تمام سازمان و کارکنان اطلاع داده شود تا همگی درک کنند که کدام شاخص‌های کسب و کار بیشترین اهمیت را دارند و عملکرد موفقیت آمیز در برابر آن‌ها چیست.

شاخص کلیدی عملکرد خوب در مقابل شاخص کلیدی عملکرد بد

در اغلب شرکت‌ها، KPI ها به صورت خودکار از طریق تجزیه و تحلیل‌های کسب و کار و ابزار گزارش دهی که داده‌های مربوط را جمع آوری می‌کنند را محاسبه می‌کنند. همچنین گزارش‌هایی مربوط به اندازه گیری سطوح عملکرد تهیه می‌کنند. به صورت افزایشی، نتایج شاخص کلیدی عملکرد به مدیران در داشبورد هوش کسب و کار و یا کارت امتیازی عملکرد ارائه می‌شود. این نتایج اغلب شامل نمودارها و سایر تجارب داده‌ها می‌شوند. همچنین توانایی تجزیه و تحلیل داده‌های عملکرد را در اختیار دارند. شاخص کلیدی عملکرد چندگانه همچنین قاب‌های کارت‌های امتیاز متوازن را تشکیل می‌دهند که مجموعه‌ای از معیارها را در تلاش برای ارائه‌ی دید وسیع‌تر از عملکرد تجاری بیش از درآمد عملیاتی و سایر اندازه‌گیری‌های مالی معمول می‌کند.

یکی از چالش‌ها در تعیین شاخص کلیدی عملکرد تصمیم گیری بر تعداد افراد برای موفقیت سازمانی است. داشتن بیش از حد KPI ممکن است توجه جلب شده به موارد بسیار مهم را کم کند. در نتیجه، ممکن است محدود کردن دامنه‌ی وسیعی از شاخص‌ها بسیار موثرتر باشد. مدیران باید دائما شاخص کلیدی عملکرد سازمان خود را اندازه گیری کنند تا مطمئن شوند هنوز با اولویت‌هایشان عملکرد کسب و کار در ارتباط هستند. اگر هر کدام از KPI ها هدف یا اهداف تعیین شده‌ی خود را دنبال نکنند، باید تصحیح شوند و یا با شاخص کلیدی عملکرد دیگری جایگزین شوند.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۲ رتبه بندی