مهم نیست شما یک بازاریاب آنلاین باشید یا یک بازاریاب محتوا و سئو، این صنعت می‌تواند یک رابطه‌ی دوستانه یا نفرت انگیز با گوگل داشته باشد. بهرحال مهم نیست شما چه شخصیتی را برای G بزرگ (Google) در نظر می‌گیرید، او همواره گزیده‌ای از انواع ابزار سئو رایگان با داده‌های بالقوه‌ی مفید را تهیه و در دسترس همگان قرار می‌دهد.

گوگل در برابر ابزارهایش دو رویکرد را پیش می‌گیرد: یا آن‌ها را از کار می‌اندازد یا اینکه در آن‌ها تغییراتی ایجاد می‌کند. از آنجا که به دلایل مختلف سایت‌ها را باید به روز نگه داشت، در اینجا به لیستی شامل ۱۰ آیتم اشاره می‌شود. این آیتم‌ها ۱۰ ابزار سئو رایگان گوگل هستند که همه باید در نظر بگیرند و از آن‌ها در جهت سئو سایت خود استفاده کنند. قطعا شما بسیاری از این برنامه‌ها را می‌شناسید و برخی از آن‌ها را استفاده کرده‌اید ولی بدانید که همیشه چیز جدیدی برای امتحان کردن و یاد گرفتن هست.

کنسول جست و جوی گوگل

۱- Google search console

اگر فقط از یک ابزار سئو از این لیست استفاده می‌کنید، کنسول جست و جوی گوگل (شناخته شده با عنوان وب مستر تولز)، یک انتخاب دلچسب است. درست همانطور که لوگوی آن نشان می‌دهد، استفاده از کنسول جست و جوی گوگل وابسته به خدمات رسانی منظم به سایت شما است. از آن استفاده کنید تا همه چیز را هموار ساخته و مسائل بزرگتر را سریعتر کشف و برطرف سازید.

در جریان باشید که گوگل به رایگان کارهای زیادی برای بسیاری از عناصر سایت شما انجام می‌دهد. صفحه‌ی راهنمای کاربر، شناسایی مشکلات سایت و لینک‌های خراب، اینکه چند صفحه شاخص شده‌اند، تست کردن فایل‌های robots.txt و یا داده‌های ساختاری. تمامی موارد فوق نگاه گذرایی به عملکرد گوگل و ابزار سئو گوگل در خصوص بهینه سازی و سئو سایت شما به رایگان می‌باشند.

در حالی که در این مرحله از انجام کارها هستید، ابزار Bing Webmaster Tools را امتحان کنید. همانطور که قبلا اشاره شد، مانند دیگر ابزارهای رایگان، این ابزار هم کمک بسیار زیادی به ما، آن هم به طور رایگان، می‌دهد.

 

گوگل آنالتیکس

۲- Google analytics

همه‌ی ما در مورد کلمات کلیدی بی کاربرد که فقط باعث از بین رفتن مفیدترین و موثرترین تجزیه و تحلیل‌های ما می‌شوند، می‌دانیم. ولی مزیت بزرگ داشتن داده‌های تحلیلی در سایت برای تجزیه و تحلیل محتوا، تجربیات کاربران، موفقیت کمپین‌ها و حتی بیشتر از آن می‌باشد. در حقیقت اگر شما از تجزیه و تحلیل در بازاریابی محتوایی خود استفاده نمی‌کنید، در هر صورت از رقابت عقب مانده‌اید.

گوگل آنالتیکس یک ابزار سئو محبوب و دائما در حال توسعه باقی خواهد ماند. اگرچه رقابت در حال افزایش در میان گزینه‌هایی نظیر Clicky, Open Web Analytics, WebTrends, Omniture و غیره می‌باشد.

 

کیوورد پلنر گوگل ادوردز

۳- Google adwords keyword planner

یکی دیگر از برنامه‌هایی که دستخوش تغییرات در سال گذشته شده است Adwords Keyword Planner است که به صورت یک منبع بالفعل برای بسیاری دیگر از برنامه‌ها استفاده می‌شود. اینطور به نظر می‌رسد که این ابزار Planner جدید بیشتر از اینکه جانشینی برای ابزار کلمات کلیدی باشد، بر PPC تمرکز کرده است. این ابزار برای گرفتن هر نوعی از داده بسیار عالی عمل می‌کند.

گوگل ترندز

۴- Google trends

اگرچه بحث در مورد کلمات کلیدی و موضوعات مختلف برای وب سایت است، گوگل ترندز هنوز هم یک ابزار سئو بزرگ برای مقایسه‌ی ترافیک کلمات مختلف جستجو شده از جمله کلمات تاریخی، جغرافیایی و کلمات مرتبط دیگر در میان داده‌ها است. درک اینکه یک کلمه در بین کلمات مربوط به موضوع شما، در حال رشد و یا رو به واژگون شدن است، برای تولید همه‌ی محتواها بسیار موثر است. این ابزار سئو به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

نظرسنجی کاربران گوگل

۵- Google Consumer Survey

همه‌ی ما می‌دانیم که درک مخاطبانمان، کلیدی برای ایجاد وب سایت بزرگی است که نیازهای کاربران را برطرف می‌کند. در حالی که نظرسنجی می‌تواند هزینه‌ی زیادی در بر داشته باشد، ابزار نظرسنجی کاربران گوگل یک گزینه‌ی رایگان برای اندازه گیری رضایتمندی از سایت شما دارد. شما می‌توانید داده‌های ارزشمندی در مورد اینکه چگونه کاربران سایت شما را درک کرده‌اند و تجربیاتشان در مورد سایت شما چیست را توسط این ابزار سئو رایگان گوگل دریافت کنید. این ابزار می‌تواند مخصوصا در هنگام آزمایش کردن طراحی وب سایت یا طبقه‌بندی محتوا بسیار مفید باشد.

ابزار PageSpeed Insights

۶- ابزار Page Speed insight

در سال ۲۰۱۰ گوگل اعلام کرد که سرعت سایت به یک معیار در الگوریتم رتبه بندی در موتورهای جستجوی آن تبدیل شده است. مطالعات بعدی نیز نشان داد سرعت سایت تاثیر مستقیمی بر عوامل ظاهری سایت شما دارد.

خوشبختانه، راهی برای ساختن لیستی از پیشنهادات برای مشتریان و یا تیم توسعه دهنده‌ی شما وجود دارد، بدون اینکه لازم باشد متخصص کدینگ باشید. ابزار سئو ارزیابی سرعت صفحه‌ شامل یک جستجوگر اضافه سرعت صفحه برای کروم و فایرفاکس است. همچنین یک نسخه‌ی مرورگر دیگری وجود دارد که جزئیات بیشتری را ارائه می دهد. هر یک از گزینه‌ها به شما داده‌های عملی می‌دهند تا شما سرعت سایت خود را به معنای واقعی کلمه افزایش دهید.

آزمایشات محتوا

۷-  Content Experiments

چیزی که به عنوان Website Optimizer گوگل شناخته می‌شد، به Google Analytics Content Experiment توسعه و تغییر یافته است. همانطور که از نام آن مشخص است، به جای اینکه به تنهایی یک محصول جدا معرفی شود،  اکنون در درون گوگل آنالتیکس وجود دارد ولی همچنان یک راه عالی و رایگان برای آزمایش، اندازه گیری و بهینه سازی سایت شما ارائه می‌دهد.

آزمایشات محتوا به شما این امکان را می‌دهد چندین تغییر  مختلف صفحه را به کاربر نشان دهید. این به این معناست که شما می‌توانید طرح‌ها، سرفصل‌ها، محتوا، رنگ‌ها و موارد دیگر را برای یافتن طرح بهینه آزمایش کنید. همانطور که بهینه سازی نرخ تبدیل، یک قسمت خیلی مهم از چشم انداز بازاریابی دیجیتالی شده است، بهتر است قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری روی آژانس دیجیتال مارکتینگ دست نگه دارید تا نتایج قابل اعمالی بگیرید.

Google Places برای کسب و کار

۸- Google Places for Business

آیا یک روش رایگان دیگر می‌خواهید که بسیار بیشتر از قبل شما را در نتایج جستجو نشان دهد و ترافیک بیشتری برای شما تولید کند؟ با استفاده از ویژگی‌های محلی گوگل، Googlr places for business و Google+ Local، یک لیست از نتایج محلی برای خود تهیه کنید. استفاده از چند ابزار؟ بله کاملا درست است. شاید در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسد اما دو راه مختلف برای ادعای حضور محلی وجود دارد.

لیست تهیه شده از Google Places به شما کمک می‌کند که بر اطلاعاتی که از  Google Map’s در نتایج محلی به دست آمده، کنترل داشته باشید. صفحه‌ی کسب و کار گوگل پلاس هم مشابه به نظر می‌رسد ولی به شما اجازه می‌دهد با دیگر کسب و کارهای محلی ارتباط بر قرار کنید.

به کدام یک از این ابزارهای سئو در ابتدا مراجعه می‌کنید؟ Google Places for Business، اینترفیس بهتری دارد و لیستی که گوگل مپ ارائه می‌دهد را کنترل می‌کند. در نتیجه مرتبط ترین نتایج در کنترل شما قرار خواهد گرفت.

راک پلاس

راک پلاس

هشدار گوگل

۹- Google Alerts

در حالی که قابلیت اطمینان هشدار گوگل مورد تردید قرار گرفته است، بدون شک هنوز هم جایگاه مهمی در بین بسیاری از بازاریابان و تولید کنندگان محتوا دارد. با استفاده از هشدار گوگل شما می‌توانید در مورد موضوع انتخابی خود با به روز رسانی منظم گوگل، سایت خود را به روز نگه دارید. این ابزار هشدارهایی درباره‌ی یافتن نشانه‌های غیر مرتبط از نام تجاری شما یا ناآگاهی از جدیدترین خبرها برای یک موضوع یا یک شرکت مورد علاقه شما است.

اگرچه  متاسفانه Google Reader از بین رفته است، اما RSSهای بسیاری وجود دارند که به نوبه‌ی خود خدمات مناسبی ارائه می‌دهند.

برخی گزینه‌های خوب در هشدار گوگل برای نظارت بر نام‌های تجاری مانندMoz’s Fresh Web Explorer وجود دارند که دارای گزینه‌های رایگان هستند.

مدیریت برچسب

۱۰- Tag management

یکی از بزرگترین مشکلات در دنیای دیجیتال مارکتینگ این است که زمان زیادی در صف انتظار برای ایجاد و بارگذاری پیشرفت‌ها و توسعه‌ها هدر می‌رود. مدیریت برچسب گوگل این قضیه را بر طرف کرده و به شما اجازه‌ی به روز نگه داشتن بیشتر برچسب‌های رایج سایت بدون اجبار به درخواست پشتیبانی را می‌دهد. این یک ابزار سئو پیشرفته‌تری است اما مزایای آن می‌تواند بی‌نظیر باشد. به محض اینکه کد بر روی سایت نصب می‌شود، یک صف از برچسب‌های بازاریابی اخیر می‌توانند بدون هیچگونه کد اضافه‌ای به روز رسانی و ویرایش شوند.

اینها ۱۰ ابزار رایگان گوگل هستند که شما می‌توانید از آنها به صورت رایگان استفاده کنید. آن‌ها از جستجوی کلمات کلیدی در بهینه سازی داخلی یا سئو داخلی تا تولید محتوا به شما کمک می‌دهند. چهار ابزار سئو گوگل مورد علاقه‌ی شما چیست؟ چه استفاده‌هایی از آن‌ها می‌کنید؟ نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک در میان بگذارید.

راک پلاس

راک پلاس

متخصصین  آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک شما را در تمامی مراحل سئو سایت همراهی می‌کنند. با مشاورین ما در تماس باشید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۴.۵/۵۶ رتبه بندی