تا به امروز تغییرات بسیار شگرفی را در روندهای بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ دیده‌ایم. از جستجوهای طبیعی گرفته، تبلیغات پولی  و پرداختی، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تا استفاده‌ی بسیار زیاد از موبایل و گوشی‌های هوشمند امروزی. شاید تا به امروز چیزهای بسیار زیادی را تجربه کرده باشید، اما واقعا راهکارهای برتر برای بازاریابی اینترنتی چیست ؟

در ابتدا بیایید نگاهی به لیست کلی تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال بیندازیم:

داده های بزرگ یا Big Data (شامل بینش بازار و مشتری و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی شده)

بازاریابی محتوایی یا Content Marketing

بهینه‌سازی نرخ انتقال (CRO) / بهبود تجربه کاربری در وب‌سایت

نمایش یا Display (بنرها در شبکه‌های نمایشی، شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی،

برنامه‌های بازاریابی اینترنت اشیا یا IOT

اتوماسیون بازاریابی (شامل CRM، بازاریابی پست الکترونیکی یا ایمیل مارکتینگ و شخصی‌سازی وب)

بازاریابی موبایلی (تبلیغات موبایل، توسعه سایت و برنامه‌ها)

بازاریابی جستجو پرداخت شده یا پولی ( تبلیغات کلیکی یا PPC و تبلیغات گوگل یا Adwords )

روابط عمومی آنلاین یا PR (از جمله نفوذگر تأثیرگذار یا influencerها )

مشارکت‌ها شامل وابستگی و همکاری در بازاریابی

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO یا جستجوی طبیعی)

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی از جمله CRM اجتماعی و مراقبت از مشتریان اجتماعی

قابل استفاده‌ها (به عنوان مثال ساعت اپل، ردیاب‌های فعالیت، واقعیت تکمیل شده)

ده عملکرد ضروری در سال ۲۰۱۸ برای  بازاریابی اینترنتی چیست ؟

هیچ کدام از تکنیک‌هایی که در بالا نام بردیم، جدید و تازه نیستند. بنابراین قصد نداریم نام آن‌ها را نوآوری بگذاریم. اما چیزی که قطعی است، اهمیت روز افزون مواردی مانند Big Data  و تحلیل‌های آن، بازاریابی محتوایی و اتوماسیون‌های ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی است.

بنابراین بیایید به دنبال ایجاد یکپارچگی در این موارد متفاوت باشیم. در یک بررسی تحلیل شد که تنها ۶ درصد از شرکت‌ها فکر می‌کنند که فرآیند یکپارچگی آنان بهینه شده است و بقیه همچنان در حال انجام این روند هستند.

بازاریابی اینترنتی چیست

خوب اکنون بیایید نگاهی به ۱۰ عملکرد برای سال ۲۰۱۸ بیندازیم. ما در اکثر این پیش‌بینی‌ها به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین یا Machine Learning اشاره می‌کنیم. این‌ها مهم‌ترین مواردی هستند که باید در سال ۲۰۱۸ مد نظر قرار دهیم. می‌توان گفت که در سال ۲۰۱۷ تبلیغاتی در این زمینه مطرح شد و فرصت‌های درک آن روبرویمان قرار گرفت. در این سال شاید وقت آن رسیده است که به بررسی راه‌حل‌ها، انتخابشان و پیاده‌سازی آن‌ها بپردازیم.

روند ۱- ادغام و یکپارچه کردن فعالیت‌های بازاریابی در دوره عمر مشتری

با توجه به اینکه پیچیدگی بازاریابی و بازاریابی دیجیتالی رو به فزونی است، تکنیک‌هایی مانند نقشه‌برداری برای سفر مشتری ( customer journey ) برای پرسوناهای مختلف از نظر اهمیت در حال رشد زیادی هستند. این تکنیک کمک می‌کند تا مربوط‌ترین ارتباطات و تجربیات برای لحظات مختلف در سفر مشتری را تعریف کنیم.

بازاریابی اینترنتی چیست

در همین راستا، برای  بهبود اثربخشی بازاریابی اینترنتی باید از دید یک مشتری به فرصت‌های ارتباطی در دسترس برای دوره عمر مشتری و انواع مختلف از کسب‌وکارها نگاه کنیم.

دوره عمر بازاریابی را اینگونه تعریف می‌کنیم :

ایجاد ارتباطات مدیریت شده یا استراتژی برقراری ارتباط برای اولویت‌بندی و ادغام طیف گسترده‌ای از کانال‌های ارتباطات بازاریابی و تجارب برای حمایت از چشم‌انداز و مشتریان در مسیر خرید خود، با استفاده از تکنیک‌هایی مانند پیام متقاعد کننده شخصی و دوباره هدف قرار دادن مشتریان یا retargeting.

روند ۲- یکپارچه کردن و ادغام شخصی‌سازی در تجربه سفر مشتری

برای افزایش ارتباط و پاسخدهی به نظرات، شخصی‌سازی وب‌سایت به طور گسترده‌ای در بخش‌های تجارت الکترونیک مانند خرده فروشی، خدمات مسافرتی و مالی به مدت طولانی، اکنون به طور فزاینده‌ای در حال گسترش است.

اخیرا گزینه‌های ارزان قیمت به عنوان راه‌حل‌های مختلف در دسترس بوده‌اند. اشکال مختلفی از شخصی‌سازی وب وجود دارد که متفاوت از آن‌هایی است که در سیستم‌های مدیریت محتوا یا تجارت ادغام می‌شوند؛ آن‌هایی که با راه‌حل‌های تحلیل یا نرم افزار مستقل به عنوان یک سرویس (SaaS) شخصی‌سازی می‌شوند که با CMS و تجزیه و تحلیل خود ادغام می‌شوند. یک روش مفید برای بررسی استفاده شما از شخصی‌سازی در سطح بالا، این هرم شخصی‌سازی تجربی است:

بازاریابی اینترنتی چیست

سه سطح نشان داده شده در نمودار عبارتند از:

  1. بهینه سازی. آزمایش‌های ساختاری. آزمایشات AKA AB یا آزمایش چند متغیره. Google Optimizeنمونه‌ای از یکی از این خدمات است که در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد.
  2. تقسیم‌بندی. هدف قرار دادن گروه‌های بازدیدکننده از سایت، هر یک با محتوای تخصصی برای افزایش ارتباط و تبدیل. هر کدام نیاز به دستورالعمل‌های دستی جداگانه و خلاقیت برای تنظیم شدن دارد. بنابراین پس از اینکه حداکثر تعداد قابل ملاحظه‌ای از بخش مخاطبان به دست آمد، این رویکرد نهایتا کاهش می‌یابد.
  3. شخصی سازی. استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی (AI) برای ارائه تجربه شخصی به هر مشتری. این مساله به برخی از اصول مشابه بهینه‌سازی و تقسیم‌بندی می‌پردازد. اما با ارائه یک راه حل برای دو مورد از بزرگترین محدودیت‌های خود – نتایج به تاخیر افتادن و عدم توانایی در مقیاس – یک رویکردِ اساسا متفاوت است.

بنابراین، روند اصلی شخصی‌سازی استفاده از هوش مصنوعی به جای قوانین دستی است. به علاوه، ما همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم سرویس‌های شخصی‌سازی وب‌سایت را در قسمت‌های بیشتری از بخش‌های معاملاتی ببینیم.

روند ۳- ادغام یادگیری ماشین با اتوماسیون بازاریابی

شخصی‌سازی می‌تواند در سراسر دوره عمر مشتری، در ایمیل نیز اعمال شود. با این حال، تحقیقات گسترده در مورد بازاریابی ایمیلی نشان می‌دهد که علی‌رغم استفاده گسترده از ایمیل و سیستم اتوماسیون بازاریابی، هنوز شرکت‌های بسیار زیادی وجود دارند که از یک سیستم ارتباطی  مناسب با چرخه عمر مناسب، استفاده نمی‌کنند.

ما تقسیم‌بندی و هدف‌گذاری ایمیل‌ها را براساس تعداد معیارهایی که استفاده می‌شوند، از تعداد ۰ تا پویایی کامل، ارزیابی کردیم.

بازاریابی اینترنتی چیست

یافته‌های گزارش وضعیت درباره بازاریابی ایمیل تکان دهنده است: حدودا نیمی (۵۰٪) هیچ هدف خاصی را استفاده نمی‌کنند، کمتر از یک سوم (۲۹٪) از تقسیم‌بندی اولیه برای هدف‌گیری استفاده می‌کنند و کمتر از ۱۵٪ از قوانین تقسیم‌بندی و شخصی‌سازی برای رسیدن به مخاطبان خاص در پایگاه داده استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که بیشتر این افراد ممکن است فرصت‌هایی برای ایمیل‌های خودکار با محتوای پویا برای خوش‌آمدگویی و پرورش چشم انداز و مشتریان را از دست بدهند.

اگرچه اتوماسیون بازاریابی ایمیلی روش مناسبی و رایجی است، اما هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بیشتر مورد توجه واقع شده‌اند. با استفاده از یادگیری ماشین فرصت‌های خودکارسازی هدف فراهم می‌شود، همانطور که در مورد شخصی‌سازی وب سایت نیز وجود داشت و این کار را انجام شد. با این حال، شخصی‌سازی، طبق ماهیت خود، به طور بالقوه دشوارتر از ایمیل است و خلاقیت پیچیده ای دارد.

این اطلاعات نشان می‌دهد که بسیاری از کسب و کارها برای آگاهی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در بازاریابی ایمیلی آماده نیستند و در مرحله اول، لازم است که ویژگی‌های اصلی اتوماسیون را به کار گیرند.

روند ۴- ادغام برنامه‌های پیام رسان‌های اجتماعی با ارتباطات

استفاده روزافزون از برنامه‌های پیام رسانی روندی است که ما  قبل از این بسیار به آن اشاره کردیم. براساس آخرین تحقیقات، بیش از نیمی از کل مخاطبین تلفن همراه از Messenger فیس‌بوک استفاده کرده‌اند (۶۱٪) و نیمی از WhatsApp استفاده می‌کنند (۵۰٪). برنامه تلفن همراه Snapchat تا حدودی با ۱۰.۱ میلیون بازدیدکننده نیز منحصر به فرد بود.

روند ۵- ادغام ویدئو در سفر مشتری

فیلم و ویدئو از محبوبیت اجتماعی بسیار بالایی برخوردار هستند. شکست محبوبیت گوگل در این زمینه نشان دهنده غلبه YouTube است. ما قبلا بر این باور بودیم که یوتیوب دومین موتور جستجوگر ویدیو است، اما این داده‌ها نشان می‌دهند که در حال حاضر یوتیوب نسبت به جستجوی گوگل بر اساس تعداد کاربران در یک ماه خاص محبوب تر است.

این دیدگاه به ما فرصت‌های استفاده از بازاریابی ویدئویی از طریق چرخه زندگی مشتری توسط تبلیغات در یوتیوب (فقط  به عنوان یک گزینه، گوگل دارای ۱۰ گزینه تبلیغات ویدئویی است)، توضیح تبلیغات در سایت و هدف‌گیری از طریق ویدئو را یادآوری می‌کند.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۲ رتبه بندی