۳ نمونه از موفق ترین کمپین‌های تبلیغاتی

مدت زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دانلود PDF مقاله

آگهی های تبلیغاتی، پیام های بصری اختصاص یافته به ارتقاء یک محصول خاص، خدمات یا کمپین هستند. دو مورد از بزرگترین چالش های تبلیغات، اندازه گیری ارزش تبلیغات و اطمینان از آن است. کسب و کار‌ها می‌توانند در محیط‌های گوناگونی تبلیغات کنند. ولی از انواع روش‌های تبلیغات ممکن است تنها یک روش با کسب و کار شما مطابقت داشته‌باشد و بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان آورد. تبلیغات در حالت کلی به ۳ توع تبلیغات چاپی، تبلیغات رادیویی، تبلیغات تلویزیونی و تبلیغات اینترنتی دسته‌بندی می‌شود که در این مقاله به بررسی ۳ مورد از بهترین‌ کمپین‌های تبلیغاتی که در سال‌های گذشته اجرا شده‌است، می‌پردازیم.

تبلیغات

۱. نایک: فقط انجامش بده(Just Do It)

نوع تبلیغات: چاپی، تلویزیونی و اینترنتی

آیا می‌دانستید روزی روزگاری محصولات نایک به صورت انحصاری فقط برای دوندگان ماراتن تولید می‌شد؟

و در آن زمان دپارتمان بازاریابی نایک می‌دانست که برای رقابت با رقیب اصلی خود یعنی ریباک باید چاره بیاندیشد زیرا ریباک در فروش از نایک پیشی گرفته‌بود. بنابراین در اواخر دهه ۸۰ میلادی، نایک کمپین “فقط انجامش بده” را طراحی و اجرا کرد.

این کمپین مانند یک بمب صدا کرد. فروش نایک در بازه ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۸ از ۸۰۰ میلیون دلار به ۹.۲ میلیارد دلار رسید. فقط انجامش بده کوتاه و شیرین بود. با این حال هنگام ورزش‌کردن بسیار تاثیرگذار و انگیزه‌بخش بود. مردم آن را بعد از گذشت سال‌ها مانند اول احساس می‌کنند. نمی‌خواهی پنج مایل بدوی؟ فقط انجامش بده. این شعار باعث می‌شد ما انگیزه گذر از حد و مرز‌هایمان را پیدا کنیم.

نتیجه کمپین نایک:

وقتی می‌خواهیم بهترین راه برای ارائه برند خود را دریابیم، از خودمان بپرسیم: قرار است کدام مشکل مشتری خودم را حل کنم؟ محصول یا خدمت من برای حل این مشکل چه راه‌حلی را پیشنهاد می‌دهد؟ با پاسخ به این سوال‌ها می‌توانید در سطحی احساسی از رابطه با مخاطب خود قرار گیرید که قطع آن سخت است.

۲. کوکا کولا: یه کوک به اشتراک بذار(Share a coke)

نوع تبلیغات: چاپی

برند‌های بزرگ سخت تلاش می‌کنند تا کاری خارق‌العاده انجام دهند. کاری که کوکاکولا انجام داد، این بود که اسم‌های مختلف را روی بطری‌های نوشابه خود آورد.

کمپین یه کوک رو به اشتراک بذار در سال ۲۰۱۱ در استرالیا شروع شد. در این کمپین کوکاکولا روی هر بطری خود اسم فردی از میان ۱۵۰ اسم پرکاربرد کشور را حک کرد. شما می‌توانستید برای دوست صمیمی خود یک کوکا با نام خودش بگیرید. امروزه شما حتی می‌توانید اسم درخواستی خودتان را در وبسایت شرکت وارد و سفارش کوکاکولا سفارشی با لوگو، اسم و لقب خودتان را بدهید.

این یک نمونه شاخص و پر سر و صدا در دنیای بازاریابی و تبلیغات بود. بعضی‌ها آن را نادیده گرفتند و عده‌ای دیگر از این کمپین به وجد آمده‌بودند. چرا کوکاکولا باید اینقدر شخصی و خاص کار کند؟ حتی پپسی مدتی کوتاه بعد از اجرای کمپین برای آن ضد تبلیغ ساخت. در هر حال کوکاکولا توانست با این کاز توجه زیادی را به خود جلب کند.

نتیجه کمپین کوکاکولا:

طرفداران کوکاکولا، خریداران همیشگی آن هستند و شرکت به این حس مالکیت فردی با نیروی کامل متوصل شد. تصور اینکه نام شما از زیر دستگاه چاپ کوکا بیرون می‌آید، سرگرم‌کننده است. حتی اگر کوکا به اسم شما نباشد، سعی می‌کنید آن را با کسی که همچین نامی دارد به اشتراک بگذارید.

۳. فولکس واگن: کوچک فکر کن (Think small)

نوع تبلیغات: چاپی

بسیاری از افراد حرفه‌ای در زمینه تبلیغات و بازاریابی، کمپین کوچک فکر کن فولکس واگن را به عنوان یک کمپین طلایی و استاندارد در نظر می‌گیرند. این کمپین در سال ۱۹۶۰ توسط تیم افسانه‌ای فروش و تبلیغات Doyle Dane به اجرا درآمد. این کمپین برای پاسخ به این سوال ایجاد شد: چگونه درک افراد را نه تنها درمورد محصول بلکه در مورد یک مفهوم فرهنگی تغییر دهیم؟

همانطور که می‌دانید آمریکایی‌ها همواره تمایل به خرید ماشین‌های بزرگ آمریکایی داشتند و حتی پس از۱۵ سال از اتمام جنگ جهانی دوم، هیچ گونه تمایلی به خودرو‌های آلمانی نداشتند. پس کاری که آلمانی‌ها کردند دقیقا همانی بود که مخاطب آمریکایی انتظار داشت و نیازش بود. فکر می‌کنی من کوچکم؟ آره هستم. آنها هیچ وقت تلاش نکردند چیزی که نیستند را جلوه دهند.

نتیجه کمپین فولکس واگن:

مهم‌ترین نتیجه این کمپین برای ما این است که هیچ‌گاه تلاش نکنیم چیزی که نیستیم را به نمایش بگذاریم. در نظر داشته‌باشیم که مخاطب ما متوجه آن می‌شود و به صداقت ما احترام می‌گذارد.

۳.۸/۵۶ رتبه بندی