۵ نکته‌ی حیاتی در رابطه با طراحی وبسایت حرفه ای

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

دانلود PDF مقاله

یک وبسایت به تنهایی نمی‌تواند از طریق طراحی قانع کننده و یا محتوای تحریک کننده به موفقیت دست یابد. در طراحی وبسایت حرفه ای، هر وبسایتی برای موفقیت به سبکی نیاز دارد که با سبک تجربه کاربری در سایت شما هماهنگی داشته باشد. همچنین باید در نگاه اول قابل درک باشد. طراحان همیشه می‌گویند: “زیبایی در چشم شماست”. ما متوجه هستیم که افراد مختلف سبک‌های مختلف را می‌پسندند. ولی به این معنا نیست که چند قانون اساسی وجود دارد که باید هنگام تصمیم‌ گیری در انتخاب ظاهر وبسایت شما حتما به کار بروند.

۵ نکته‌ی بسیار حیاتی در این زمینه وجود دارد که شما را در مسیر درست قرار می‌دهند. این نکات به شما نیز کمک می‌کنند تا مشتریان خود را حفظ کنید.

۱- صفحه‌ی اصلی خود را به حداقل برسانید و آن را به دور از هر گونه به هم ریختگی نگه دارید.

ما به ندرت تمامی کلمات درون یک صفحه را می‌خوانیم. در عوض، سریعا صفحات را بررسی می‌کنیم، کلمات کلیدی و جملات را استخراج می‌کنیم. با این رفتار شناخته شده در ذهن، بهتر است به احساسات به جای شمارش کلمات بیشتر توجه کنیم. فردی که وارد سایت شما می‌شود، هرچقدر کمتر مجبور به خواندن باشد، کمتر کلیک کند و یا کمتر به خاطر بسپارد، پردازش و سنجش بهتری نسبت به سایت شما خواهد داشت. همین باعث می‌شود تا آن‌ها بیشتر در همان ابتدا کاری را بکنند که شما از آن‌ها انتظار دارید. طراحی وبسایت حرفه ای باعث می‌شود مشتری یا کاربر در همان ابتدای ورود مجذوب طراحی شده و دقیقا به شما همان واکنشی را بدهد که انتظارش را دارید. گرفتن یک آدرس ایمیل، دنبال کردن مطالب در صفحات دیگر و غیره، همگی می‌توانند مثالی از انتظارات شما از کاربران باشند. پس فراموش نکنید از Call To Action های مختلف استفاده کنید. از عناوین و زیر-عنوان‌های مناسب و جذاب استفاده کنید. از تاثیر شگرف تصاویر بر کاربران غافل نشوید. آن‌ها معجزه می‌کنند.

۲- طرحی با سلسله مراتب بصری در ذهن ایجاد کنید.

با پیشرفت باور نکردنی تکتولوژی خصوصا در زمینه‌ی کامپیوتر و موبایل، وظیفه‌ی طراحان حرفه‌ای جلوه دادن محتوای سایت به گونه‌ای واضح برای جذب کاربر است. شما برای معرفی سایت خود فقط و فقط چند ثانیه مهلت دارید. اگر سلسله مراتب واضحی به اطلاعات خود اضافه کنید، خواننده به طور ناخودآگاه سرنخ‌هایی که برای آن‌ها بر جای گذاشته‌اید را دنبال می‌کنند. استفاده از رنگ، کنتراست، اندازه و فضای کافی برای تاکید بیشتر به کار ببرید. اطمینان حاصل کنید که طراحی وبسایت شما به گونه‌ای است که بتوان گفت در سطح بین المللی است. یکی از عناصر بهترین طراحی وبسایت حرفه ای برای ساختن سلسله مراتب بصری موفق، نوار ابزارها هستند. آن‌ها به سازماندهی و حفظ ظاهر زیبای وبسایت شما کمک می‌کنند.

۳- ساختن وبسایتی با محتوای آسان برای خواندن

“خوانایی” اندازه گیری می‌کند که تا چه حد کلمات، جملات و عبارات برای کاربران قابل تشخثص است. زمانی که خوانایی وبسایت شما بالاست، کاربران قادر خواهند بود در وبسایت شما به راحتی جستجو کنند و بدون هیچ مشکلی اطلاعات در متن را بیابند. دستیابی به قابلیت خوانایی وبسایت نسبتا آسان است. این قوانین کلیدی را دنبال کنید:

  • کنتراست کلید است

بسیار مهم است که کنتراست کافی بین متن شما و پس زمینه‌ی آن باشد به نحوی که متن واضح باشد. شما باید بیشتر رنگ‌هایی را انتخاب کنید که بخشی از نام تجاری شما هستند. در رابطه با استفاده از رنگ‌ها راحت باشید. اما محتوا و مطالب وبسایت خود را نیز شبیه به رنگین کمان طراحی نکنید. فقط توجه داشته باشید که برای خلاقیت، خوانایی وبسایت خود را فدا نکنید.

  • چیزی را که نتوانید ببینید، نمی‌توانید بخوانید.

وبسایت‌های اولیه فونت‌های کوچکی داشتند ولی در طول زمان مردم فهمیدند که فونت ۱۲ برای خواندن مطالب آنلاین مشکل ایجاد می‌کند. زمانی که یک مانیتور ۲۴ اینچ از صورت یک کاربر فاصله دارد، بسیاری از مردم برای خواندن فونت‌های کوچکتر به مشکل بر خواهند خورد. یک قاعده رایج در رابطه با استفاده از فونت در اینترنت این است که بدنه‌ی متن را حداقل بر روی ۱۶pt تنظیم کنیم. این نقطه‌ی خوبی برای شروع است. ولی این را نیز در ذهن داشته باشید که این عدد کاملا به فونتی که استفاده می‌کنید دارد.

  • Serif بر خلاف Sans Serif

شما خانواده‌ی خود را انتخاب نمی‌کنید ولی انتخاب خانواده‌ی فونتی که استفاده می‌کنید، کاملا با شماست.

Serif آن دسته از نکات و یا خطوطی هستند که برخی فونت‌ها در پایان حروف خود دارند. برای مثال فونت Times New Roman، از خانواده‌ی فونت‌های Serif است. Sans Serif در معنای واقعی یعنی “بدون Serif”. این فونت‌ها عموما بهترین انتخاب برای یک متن هستند. البته که فونت‌های زیبا و رویایی بسیار زیادی برای طراحی وبسایت حرفه ای وجود دارند ولی لطفا کمی به چشمان کاربران سایت خود نیز فکر کنید! حرفه ای فکر کنید!

چیزهای بسیاری مانند فونت وجود دارد.

به عنوان یک قاعده، بیش از ۳ typefaces مختلف در یک وبسایت استفاده نکنید. برخی پروژه‌ها ممکن است برای سایتشان بیش از ۳ ترکیب فونت تقاضا کنند. ولی استفاده‌ی زیاد از فونت‌های مختلف در یک وبسایت به جای اینکه هماهنگی سایت را نشان بدهد، به هم ریختگی آن را به نمایش می‌گذارد.

۴- از آسان بودن هدایت وبسایت خود اطمینان حاصل کنید:

ممکن است به دلیل طبیعت طراحی وبسایت شما باشد که قالب شکنی کند ولی هدایت سایت جایی نیست که بخواهید هر خلاقیت و ایده‌ای را پیاده کنید. کاربران خود را بدون هدایت در سایت به دنبال نخود سیاه نفرستید. یک وبسایت با یک هدایت ساده به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا سایت شما را ایندکس کنند. و این در حالی اتفاق می‌افتد که تجربه‌ی کاربری وبسایت شما رو به بهبود است.

لوگو

برای طراحی وبسایت حرفه ای ، لوگوی خود را به صفحه‌ی اصلی لینک دهید. این یک تمرین رایج است که بازدید کنندگان شما استفاده می‌کنند و برخی از کلیک‌های با ارزش را ذخیره می‌کنند. اگر هیچ لوگویی ندارید، ابزار بی‌نظیری در این زمینه می‌توانید استفاده کنید تا یک لوگوی باارزش و حرفه‌ای برای نام تجار محصول و یا خدمات خود بسازید.

منو

در یک طراحی وبسایت حرفه ای ، منوی وبسایت شما باید در بالای سر صفحه قرار بگیرد و بر اساس اهمیت هر بخش ساختار بگیرد.

ارائه‌ی هدایت عمودی

 اگر وبسایت شما از آن دسته وبسایت‌های طولانی است، سعی کنید از منوی متحرک یا anchor menu استفاده بکنید. با یک کلیک، بازدیدکنندگان قادر خواهند بود به راحتی به بالا یا پایین صفحه و یا مستقیما به هر قسمت دیگری از وبسایت که می‌خواهند بروند.

بر روی footer وبسایت خود کار کنید

footer یا پاورقی شما احتمالا آخرین چیزیست که در سایت شما دیده می‌شود. بنابراین به یاد داشته باشید که تمامی لینک‌های مهم را در آن قسمت قرار دهید. این شامل قرار دادن یک یک منوی کوچک ، آیکون‌های شبکه های اجتماعی کسب و کار شما باشد. همچنین می‌توان لینک‌های مهم دیگری از قبیلک FAQ، تماس با ما، وبلاگ و غیره را نیز اضافه کرد. ممکن است بازدید کنندگان شما به آن نیاز پیدا کنند.

مهمترین محتواهای خود را در بالای صفحه قرار دهید

آنقدر این نکته واضح و مهم است که اشاره کردن به آن بی‌معناست. ولی آنقدر مهم است که باید به آن اشاره کرد. به یاد داشته باشید که بازدید کنندگان وبسایت شما باید بدون گشتن در سایت متوجه بشوند که سایت شما در مورد چه چیزی است. به طراحی وبسایت حرفه ای خود بیشتر توجه نشان دهید.

۵- وبسایت خود را سازگار با موبایل طراحی کنید

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که موبایل جایگاه ویژه‌ای دارد. همین کافیست تا این سوال را از خود بپرسیم: زمانی که کاربری از طریق موبایل خود وارد سایت ما می‌شود، چه می‌بیند؟ هرگز نترسید! Wix به صورت خودکار یک ورژن سازگار با موبایل از وبسایت شما می‌سازد که که شما را با دنیای رو به پیشرفت موبایل هماهنگ می‌کند. مطمئن باشید که خودتان را در جایگاه کاربر قرار داده و کیفیت هر صفحه را می‌سنجید.

سخن آخر: هرگز از الهام گرفتن و ایده گرفتن غافل نشوید. زمانی که صحبت زا طراحی وبسایت حرفه ای به میان می‎آید، الهام بخشی یک بخش اساسی از فعالیت خلاقانه‌ی کار است. بسیار مهم است که با همه چیز در این زمینه آشنایی داشته باشید. بهترین کار خود را در این زمینه انجام دهید و از نتایج خوب آن لدت ببرید.

۴.۵/۵۲ رتبه بندی