۶ گام در تعریف بازار هدف

مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

دانلود PDF مقاله

بازاریابی موفق بر پایه درک بازار هدف است. قرار است به چه کسانی چه چیزهایی بفروشیم؟ چرا آ‌ن‌ها باید محصول و یا خدمات شما را بخرند؟ با خرید محصول شما، چه چیزی به دست می‌آورند؟

بازار هدف چیست؟

بازار هدف به گروهی از مشتریان بالقوه اطلاق می‌شود که یک شرکت می‌خواهد محصولات و یا خدماتش را به آن‌ها بفروشد. این گروه، یک بازار هدف قسمتی از یک بازار کلی برای یک محصول و یا خدمات به شمار می‌آید. مشتریانی که یک بازار هدف را می‌سازند، ویژگی‌های مشترکی نظیر قدرت خرید، منطقه جغرافیایی مشترک، جمعیت شناسی، درآمد و غیره را دارا هستند.

تعریف کردن بازار هدف یک گام ضروری در توسعه برنامه بازاریابی برای هر کسب و کار به حساب می‌آید. ندانستن اینکه بازار هدف چیست، می‌تواند هزینه و زمان زیادی برای موفقیت یک شرکت در بر داشته باشد. ولی با دانستن بازار هدف و مخاطبین، یک راه میانبر در رسیدن به موفقیت یک کسب و کار است.

 ۶ راه در خصوص شناسایی بازار هدف در ادامه تعریف شده است:

۱. درک مشکلاتی از مشتریان که شما می‌توانید آن‌ها را حل کنید

نقطه شروع در تعریف کردن بازار هدف برای جایگاه شما در بازار، درک مشکلاتی است که شما می‌توانید برطرف کنید. با ایده‌پردازی‌های خوب و حرفه‌ای می‌توان به راحتی مشکلات را پیدا کرد و برای آن‌ها راه حل یافته و ارائه کرد.

۲. تصویری از مشتریان هدف ترسیم کنید

انواع مختلف مشتریانی را ترسیم کنید که با مشکلاتی مواجه هستند که فقط محصول و یا خدمات شما می‌تواند برطرف کند. زمانی که این کار را انجام دادید، آن‌ها را بر اساس محل زندگی، میزان درآمد، منطقه جغرافیایی و غیره، دسته‌بندی کنید.

از خودتان سوالات بسیاری در مورد مشتریان بپرسید. متاهلند یا مجرد؟ زن هستند یا مرد؟ متوسط سن آن‌ها چند سال است. به هر راه ممکن که می‌توانید آن‌ها را تعریف و تجزیه و تحلیل کنید.

۳. کدام مشتری خاص از پیشنهادات ویژه شما سود خواهند کرد

از خودتان بپرسید:

  • این مشکلات برای چه افرادی پر دردسر‌تر خواهد بود؟
  • چه کسی با استفاده نکردن از محصول و یا خدمات شما، بیشترین ضرر را خواهد کرد؟

اگر شما بتوانید به عنوان یک صاحب کسب و کار نشان دهید که هزینه‌های مرتب کردن مشکلات، بسیار بیشتر از مواجه شدن با آنان است، بنابراین محصول و یا خدمات شما برای مشتریان قانع کننده و قابل پذیرش خواهد بود.

جنبه‌هایی چون تغییرات عاطفی، استرس و ریسک کردن به هنگام اجرای راه حل را نیز در نظر داشته باشید. تمام این فاکتورها هستند که ارزش ارائه محصول و یا خدمات شما را تشکیل می‌دهند.

بازار هدف

۴. در مورد بازار گوشه‌ ای فکر کنید

امروزه ما در بازار گوشه ای به سر می‌بریم. برای مثال، ما دیگر زندانی و اسیر برنامه‌های تلویزیون و برنامه‌ریزی برنامه‌های تلویزیونی نیستیم. می‌توانیم هرآنچه می‌خواهیم و از هر نقطه‌ای از جهان، تماشا کنیم. هر شخصی می‌تواند تجربه‌ای منحصر به فرد در این زمینه داشته باشد. اینترنت در ارائه محصولات و خدمات شخصی سازی شده، بی‌نظیر است چرا که بسیاری از چالش‌های گمراه کننده که قبلا وجود داشته‌اند را برطرف کرده است. بنابراین بر اساس آنچه که می‌دانید، بهتر است بازار خود را طبقه‌بندی کنید. باید سوالات زیر را در نظر داشته باشید:

  • چه افراد خاصی را جذب کنید؟ زنان؟ مردان؟ بسکتبالیست‌ها، بچه‌ها و غیره؟ بازار هدف چه کسانی باشند؟
  • در چه موقعیت جغرافیایی خاصی؟ شمال شهر؟ جنوب شهر؟ کدام شهر از کشور؟ آیا در خارج از کشور هم می‌توان فعالیت کرد؟

فعالیت پیرامون کدام بخش‌های بازار باشد؟ کارخانه‌ها؟ شرکت‌ها؟ دفاتر خدماتی؟

۵. چه خدمات کارشناسانه‌ای می‎توانید ارائه دهید؟

یک راه تصمیم‌گیری برای رسیدن به بهترین بازار، فکر کردن در خصوص کسب و کارتان و کارمندانتان است.

  • آیا کارمندانتان هیچ زمینه تخصص خاصی دارند؟ آیا آنان تجربه خاصی در زمینه بازار و بازاریابی دارند؟
  • آیا تخصص خاصی در موقعیت جغرافیایی خاصی دارند؟
  • آیا با افراد خاصی در ارتباط هستید؟

فاکتورهایی از این دست، می‌توانند به شما کمک کنند برای بازار هدف خود پیشنهادهای شگفت‌ انگیزی ارائه دهید. این امر مستلزم داشتن شناخت کافی از کارمندانتان است. توانایی آنان چقدر است و  تا چه حد می‌توانید بر اساس توانایی آن‌ها، محصولات و خدمات خود را ارائه دهید؟

کارایی و توانمندی کارمندان شماست که می‌تواند کسب و کار شما را به یک تیم حرفه‌ای تبدیل کند و یا باعث از بین رفتن کسب و کارتان شود. با یک تیم حرفه‌ای می‌توانید کسب و کار خود را نه تنها در شهر و کشور، بلکه در دیگر کشورها نیز رشد و توسعه دهید و به راحتی بازار هدف خود را بر اساس تقاضا، در گوشه و کنار دنیا پیدا کنید.

۶. رقیبان شما چه کسانی هستند؟

شما موظفید به یک سوال به دقت پاسخ دهید:

چرا وارد این زمینه از کسب و کار شده‌ایم و قرار است چه کنیم؟

اگر جوابی برای این سوال ندارید، می‌توان گفت که کاری که انجام می‌دهید، بیهوده و بی‌حاصل بوده و بازار هدف خود را به اشتباه انتخاب کرده‌اید. گذشته از آن، باید رقبای خود را نیز بشناسید و آن‌ها را بررسی کنید. بدانید بازار هدف رقبا چه کسانی هستند و چرا به بازار هدف تبدیل شده‌اند.

با شناخت بازار هدف و اهداف کارتان، به راحتی می‌توانید در کار خود بهترین باشید.

۵/۵۱ رتبه بندی