قطعا تا به حال در مورد ابزارهای پاندا، پنگوئن و مرغ مگس خوار شنیده‌اید. ولی آیا می‌دانستید که گوگل الگوریتم‌های جستجویش را سالانه در حدود ۶۰۰ بار تغییر می‌دهد؟ در حالی که بیشتر این تغییرات بسیار کوچک و ناچیز هستند، به روز بودن و بر اساس تغییرات پیش رفتن با گوگل باعث افزایش رتبه بندی جستجوی شما می‌شود. شما قادر خواهید بود تا توجه بیشتری به ترافیک ارگانیک که در تولید سایت هست داشته باشید. همچنین تمامی این داده‌ها را برای ارتباطات و مکالمات و نیز افزایش درآمد استفاده کنید. خوشبختانه لازم نیست به ابزاری مانند SERP چسب بزنید و خودتان به صورت دستی تمامی تغییرات را انجام دهید. در عوض چندین ابزار ردیابی الگوریتم گوگل ارزشمند وجود دارند که تمامی کارهای سخت را برای شما انجام می‌دهند. در این مطلب به چند مورد از بهترین‌ ابزار ردیابی الگوریتم گوگل اشاره شده است:

ابزار ردیابی الگوریتم گوگل SERPs

۱- شاخص نوسان سرپ یا SERPs Volatility Index

با شاخص نوسان SERPs، شما می‌توانید بلافاصله در گوگل و جستجوی یاهو نوسانات را مشاهده کنید. شما داده‌های مهمی در مورد بهینه سازی بر یک پایه و اساس روزانه دریافت می‌کنید. این اطلاعات یک دید کلی از رتبه بندی، معیارهای پیوند و ترافیک ارگانیک وبسایت به شما می‌دهند. حتی این ابزار ردیابی الگوریتم گوگل به خوبی با گوگل آنالتیکس ادغام شده است. بنابراین شما تمام جستجوی خود را به طور کلی در این ابزار ردیابی الگوریتم  گوگل داشته باشید. آیا می‌خواهید بینش بیشتری در این مورد داشته باشید که چقدر خوب صفحات شما و کلمات کلیدی نسبت به رقیبان شما کار می‌کنند؟

با ابزار ردیابی الگوریتم SERPs دقیقا شما می‌توانید به این آمار دست یابید. اندازه گیری شاخص نوسان گوگل به شما این امکان را می‌دهد تا با تمرینات سئو موجود تجربه کسب کنید. این ابزار ردیابی الگوریتم به شما این امکان را می‌دهد از تست‌های همبستگی استفاده کنید. این تست‌ها باعث می‌شوند بدانید سایت شما در مقایسه با تعدادی از معیارهای کلیدی خوب است یا نه! و این ابزار به شما کمک می‌کند تا بفهمید که کدام کلمه‌ی کلیدی در رتبه بندی های ۱۰ ابزار برتر، ۳ ابزار برتر و برترین ابزار قرار می‌گیرند. حتی می‌توانید عملکرد کلمات کلیدی در مناطق خاص، شهرها، ایالات و حتی بیش از صد کشور در دنیا را بررسی کنید.

ابزار ردیابی الگوریتم MozCast

۲- MozCast

MozCast یک گزارش روزانه‌ی هوا برای الگوریتم گوگل است. توسط این ابزار ردیابی الگوریتم گوگل شما میتوانید پیش بینی های آینده در مورد آب و هوا را ببینید و تعیین کنید که الگوهای اب و هوا بر روی رتبه بندی شما تاثیر خاصی در هر زمینه‌ای دارند یا نه! دستور کار این ابزار بر چه اساس است؟ این ابزار ردیابی الگوریتم گوگل میزان نوسان و آشفتگی الگوریتم گوگل در طول ۲۴ ساعت گذشته را بررسی می‌کند و دمای آن را درست همانند پیش بینی‌های آب و هوا در تلویزیون محاسبه می‌کند. خیلی ساده است! دمای گرمتر تغییرات بیشتری در رتبه بندب گوگل در طول روز گذشته را مشخص می‌کند.

پنج درجه‌ی سختی وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید بسنجید که هر تغییری در گوگل اثر مثبت یا منفی بر روی وبسایت شما دارد. با این کار یک گام از رقیبان خود پیشی بگیرید. برای مثال، اگر هوا طوفانی است، انتظار تغییرات بزرگی در الگوریتم گوگل باید داشت. داده‌ها هر روز صبح راس ساعت ۷:۳۰ دقیقه به روز می‌شوند و الگوهای الگوریتم از ۵ روز گذشته در سمت چپ صفحه نمایش داده می‌شوند.

ابزار ردیابی الگوریتم SERPsmetrics

۳- نمودارهای نوسانات SERPmetrics

نمودار نوسانات SERPmetrics یا  flux یا جریان، تغییرات موتور جستجو در طول روز گذشته و ماه گذشته را نشان می‌دهد. این ابزار ردیابی الگوریتم گوگل به شما در پیگیری کمپین‌های سئو با جزئیاتی دقیق‌ترکمک می‌کند. Flux یا جریان به این معناست که که تغییری در فعالیت SERP ایجاد می‌شود. بسته به تغییرات شما ممکن است بخواهید بر همان اساس عمل کنید.

نمودارها نوسانات اخیر در الگوریتم‌ها را به نسبت محبوب‌ترین موتورهای جستجو از جمله یاهو، بینگ و بی شک گوگل را نشان می‌دهند. استفاده از این ابزار ردیابی الگوریتم بسیار ساده است. زیرا از یک نمونه‌ی بزرگ استفاده می‌شود و اطلاعات بسیار دقیقی می‌توان از آن گرفت. در واقع، داده‌ها بر اساس نتایج جستجوی ارگانیک در صد هزار کلمه کلیدی متفاوت، محاسبه می‌شوند. ۱۰۰ نتیجه‌ی جستجوی برتر محاسبه و ارزیابی شده و سپس به هر کلمه‌ی کلیدی نسبت داده می‌شوند. شما می‌توانید این تغییرات را بر روی یک نمودار که نایج به طور میانگین ارزیابی شده‌اند را ببینید.

ابزار ردیابی الگوریتم Algoroo

۴- ابزار ردیابی الگوریتم گوگل Algoroo

ابزار ردیابی الگوریتم گوگل دیگری با نام Algoroo وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا سئو سریع و موثرتری داشته باشید. Algoroo سوابق ۱۷۰۰۰ کلمه کلیدی در ۱۰۰ جایگاه مختلف در SERP را نگهداری کرده و تمامی این اطلاعات را برای پیدا کردن الگوها و نوسانات محاسبه می‌کند. حرکت‌های مثبت و منفی جمع شده تا “roo” را بسازند. “roo” یک جریان متریک که نشان می‌دهد در تبه بندی جستجوی گوگل هیچ نوسانی وجود دارد یا خیر. اگر روزی پر از “roo” باشد، این انتظار می‌رود که نوسان زیادی در SERP خواهد بود. اگر میزان “roo” پایین باشد، چیز خاصی اتفاق نیفتاده است.

از دیگر خصوصیات می‌توان از تقویم به روز رسانی الگوریتم نام برد که به شما این امکان را می‌دهد تا تغییرات قبلی و به روز رسانی‌ها را مشاهده کنید. همچنین امکان اضافه کردن ویجت به بلاگ و یا وبسایت شما با آمار و داده‌های مروط به نوسان را به شمی می‌دهد.

ابزار ردیابی الگوریتم Google

۵- ابزار ردیابی الگوریتم Google

این ابزار به نظر کمی عجیب است. ولی حتی چشم بسته هم می‌توان به گوگل اعتماد کرد. زیرا به شما کمک می‌کند هرگونه الگوریتم موتور جستجو که شرکت در حال برنامه‌ریزی است را شناسایی کنید. تغییرات بزرگ اغلب در جستجوی درونی و یا بلاگ مرکزی Webmaster گزارش می‌شوند. این صفحات را برای هرگونه تغییرات مربوط به جستجوی اخبار و یا اطلاعیه‌های مربوط بررسی کنید. سپس نوبت به شبکه های اجتماعی می‌رسد.

به یاد داشته باشید گوگل پروفایل توییتر و گوگل پلاس مربوط به خود را دارد. در این پروفایل‌ها شما می‌توانید آخرین اخبار در مورد غول جستجو به همراه هرگونه تغییری که می‌تواند رتبه بندی جستجوی شما را تغییر دهد را مشاهده کنید. همچنین ممکن است بخواهید به دنبال محرکان کلیدی و اصلی در صنعت باشید تا در مورد آخرین به روز رسانی‌ها قبل از هر فرد دیگری آگاه شوید.

ابزار ردیابی الگوریتم Google Algotithm

۶- تاریخچه ی تغییر الگوریتم گوگل یا Algorithm Change History Google

این ابزار ردیابی الگوریتم گوگل تاریخچه را که شامل تمامی گزارشات از گوگل بر روی صفحه در مورد تمامی به روز رسانی‌ها و بسیاری چیزهای دیگر است را تغییر می‌دهد. این منبع شماره یک برای هر فردی برای توجه کردن به سئو است و هر خبری مربوط به SERP در اینجا یافت نمی‌شود. همچنین شما می‌توانید بخ روز رسانی‌هایی که از سال ۲۰۰۰ وجود دارد را پیدا کنید و به بلاگ و سایت‌هایی که آخرین تغییرات الگوریتم را پوشش می‌دهند، پیوند دهید.

ابزار ردیابی الگوریتم Searchmetrics Suite

۷- Searchmetrics Suite

آیا یک راه کم هزینه برای ردیابی و قابل رویت بودن دامنه‌‌ها بر روی ابزار SERP می‌خواهید؟ Searchmetrics Suite دقیقا همین کار را می‌کند. همچنین شما را قادر می‌سازد تا نگاه دقیقتر و نزدیکتری بر روی تمامی تغییرات که گوگل ممکن است ایجاد کند، داشته باشید. این ابزار ردیابی الگوریتم گوگل هفته‌ای یکبار آپدیت می‌شود و شما را از عملکرد سایت‌های خوب را ببینید. اگرچه دقیقا یک ابزار ردیابی الگوریتم نیست ولی این ابزار به شما این امکان را می‌دهد رقابت خود با رقیبان را نسبت به قبل بیشتر احساس کنید. ب

رای مثال: می‎‌توانید بفهمید کدام کلمات کلیدی ادووردز استفاده شده‌اند و چطور می‌توانند بر ترافیک تاثیر بگذارند. لازم است که این ابزار ردیابی الگوریتم هفته‌ای یکبار برای هر نوع تغییری بررسی شود. این کار می‌تواند باعث شود تا جایگاه وبسایت شما یا دیگر رقیبان شما در صفحات جستجوی گوگل تحت تاثیر قرار گیرد. همچنین شما قادر خواهید بود به نگاهی کلی دامنه‌های خاصی، تحلیل‌های زیر دامنه و معیارهای توزیع کلمه داشته باشید.

راک پلاس

راک پلاس

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۴.۵/۵۴ رتبه بندی