متخصص سئو سایت با پیش زمینه و سابقه‌ها‌ی متنوعی برای این کار آمده‌اند. بعضی از آنها برنامه نویس، بعضی دیگر کارآفرین، برخی از آنها بازاریابان سنتی، برخی دیگر روزنامه نویس و یا حتی بعضی از آنها خواننده‌ی سبک رپ هستند. متخصصین سئو مهارت‌های متنوعی دارند ولی چندین مهارت بسیار مهم برای یک متخصص حرفه‌ای وجود دارد که در اینجا به هشت مهارت که از مهمترین آن‌ها به شمار می‌روند اشاره می‌کنیم.

۱- تفکر انتقادی

تفکر انتقادی یکی از مواردیست که سخت می‌توان اندازه گیری کرد ولی یک مورد بسیار مهم برای متخصصین سئو سایت است که بتواند ذهنی تحلیلگر که قادر به متمایز کردن علت و معلول و همبستگی و وابستگی است، داشته باشد. یک متخصص سئو سایت باید بتواند سه مسئله را به خوبی  درک کند:

چه شد؟

چرا “چه شد؟” اتفاق افتاد؟

چه کاری باید در مورد آن انجام دهیم؟

راه‌های زیادی برای اندازه گیری این مورد وجود دارد ولی بهترین راه کوتاه‌ترین راه است. برای استخدام یک متخصص سئو سایت با چنین خصوصیتی می‌توان چند سوال در جهت شناخت بهتر پرسید. برخی از سؤالات مصاحبه عبارتند از:

“فرض کنید شما و مشتری در مورد آنچه باید انجام گیرد، مخالف هستید. از طریق دیدار با آنها و رویکرد شما به آن، چگونه به مدیریت مراجعه می‌کنید؟ “

نمونه‌ای دیگر از سوالات این است: ” یک درخواست برای مدیریت سئوی یک سایت جدید از طریق مشتری برای ما ایمیل می‌شود. آنها می‌خواهند بدانند که آیا ما می‌توانیم به بهینه سازی سایت آنها کمک کنیم؟ اولین چیز‌هایی که شما به آنها نگاه می کنید چه چیز‌هایی هستند؟ “

یک سوال جالب دیگر این است که مصاحبه‌گر می‌تواند بپرسد: “من از شما می‌خواهم تا یک شعبه‌ی جدید از شرکت را در شهری دیگر تاسیس کنیم. شما مسئول اجرا و مدیریت این شعبه خواهید بود. اولین گامی که شما در این خصوص برمی‌دارید، چیست؟”

جواب‌های صحیح و غلطی برای این سوالات وجود ندارد ولی این سوالات می‌توانند به انتخاب بهتر یک متخصص سئوی حرفه‌ای‌تر با تفکری منتقدانه که برای هر مسئله بهترین و منطقی‌ترین راه حل را انتخاب می‌کنند، کمک کنند.

۲- توانایی صحبت کردن و نوشتن

یک متخصص حرفه‌ای سئو سایت که می‌تواند تحقیقات کلیدی و نویسندگی محتوا را انجام دهد، بسیار ارزشمندتر از سایر متخصصین سئو می‌باشد. فقط در مورد نوشتن مقاله‌ای که در حال حاضر در حال خواندن آن هستید و یا حتی صحبت کردن در کنفرانس‌ها صحبت نمی‌کنیم.

یک متخصص سئو سایت مد نظر است که بتواند تیم داخلی شرکت و مشتریان را وادار به انجام درست‌ترین کار کند و این مهارت از طریق صحبت کردن در جلسات، دوره‌های مختلف نوشتاری، مطالعات متعدد و غیره بدست می‌آید. سئو نه تنها مستلزم اعتماد به نفس است، بلکه توانایی مخلوط کردن ایده‌ها و افکار‌ها و پیاده کردن آنها در کار است که افرادی که توانایی انجام سئو ندارند، هرگز نمی‌توانند این ایده‌ها و افکار را درک کرده و تصمیم درست بگیرند.

۳- مهارت‌های فنی و برنامه نویسی

مباحث بسیار زیاد و مختلفی در این زمینه وجود دارد و و قطعا به همان اندازه تعداد بسیار زیادی از متخصصین سئو سایت وجود دارد که با نداشتن دانش برنامه نویسی کارهای خوبی ارائه می‌دهند. حقیقت این است که آنها حتی می‌توانند کارهای بی‌نظیری ارائه دهند اگر با دانش برنامه نویسی آشنایی داشته باشند.

در حالت کلی پیشنهاداتی در خصوص فراگیری سرعت صفحه، رندرینگ، سرعت کم بارگذاری ، هدایت شدن سمت سرور، برچسب گذاری میکرودیتا و برچسب‌های اصلی HTML به متخصصین حرفه‌ای سئو ارائه می‌شود. تمامی این مباحث راحت‌تر پیش می‌روند اگر متخصصین سئو سایت با یک فرد توسعه دهنده صحبت کنند و به جای تقاضا کردن‌های متوالی، از بینش و توانایی خود استفاده کنند. درک اینکه سازنده و توسعه دهنده از کجا آمده به هنگام تطبیق دادن تفاوت‌ها می‌تواند مفید باشد.

برآورد سطح تلاش در برابر تاثیرات سئو سایت نیز امری کلیدی است. اینطور نیست که متخصص سئو سایت باید قادر به کد نویسی باشد. ولی لازم است معیارهای تغییرات برنامه نویسی را که می خواهند، بپرسند و آنچه که برای توسعه دهندگان وجود دارد، اشتباهات رایج و اعتراضات چه هستند و اینکه حتی چگونه بر آنها غلبه کنند را درک کنند. به صراحت صدها مورد فنی وجود دارند که به راحتی با دانستن دانش برنامه نویسی برطرف می‌شوند. سرعت کم بارگذاری یک مثال بارز از این مورد است.

۴- مهارت‌های اجتماعی

یک متخصص سئو سایت باید بتواند ارتباطات بزرگ و خوبی در طول زندگی حرفه‌ای خود کسب کند و یادگیری خود را در معاشرت با افراد مختلف در موقعیت‌ها و مکان‌ها و زمان‌های مختلف بالا ببرد. حتی زمانی که در کافی شاپ یک سالن کنفرانس منتظر است تا جلسه شروع شود، می‌تواند از این موقعیت در جهت بالا بردن سطح دانش خود، با گپ زدن با همکاران در خصوص راهکارها و… در جهت موفقیت قدم بردارد. لازمه‌ی چنین برخوردی داشتن مهارت‌های اجتماعیست و اینکه شما چگونه و تا چه حد می‌توانید با دیگران تعامل داشته باشید. اگر این زمانی که در کافی شاپ سالن جلسه در اختیار دارید را درباره‌ی سیاست و حواشی آن صحبت ‌کنید، شما شدیدا به اشتباه رفته‌اید.

یادآوری: به خاطر داشته باشید که کافی شاپ سالن کنفرانس محیط مناسبی برای پیدا کردن یک دوست جدید نیست.

ولی محیط بسیار مناسبی برای صحبت کردن در مورد نظریات و تکنیک‌های سئو سایت است.  اگرچه دیگران مشتاق هستند تا در مورد اتفاقات جدید و هیجان انگیزی که شما دیده یا انجام داده‌اید بشنوند ولی هیچکس نمی‌خواهد در مورد مشکلات خاصی که فقط برای سایت شما به وجود آمده و بیشتر از ده دقیقه است در مورد آنها توضیح می‎‌دهید، بشنود. بنابراین باید در جریان باشید که زمان خود را حتی در هنگام صحبت کردن با دوستان نیز مدیریت کنید تا در زمانی کوتاه قادر باشید بیشترین و مفیدترین تاثیر را در اطرافیان خود داشته باشید.

۵- مهارت‌های تجزیه و تحلیل

متخصصین سئو سایت می‌توانند زمان زیادی را ذخیره کنند اگر بتوانند به گوگل آنالتیکس یا ادوبی وارد شوند و داده‌های خود را در آنجا وارد کنند. پیشنهاد می‌شود متخصصین سئو سایت مدرک گوگل آنالتیکس و یا ادوبی را داشته باشند زیرا حتی اگر داده‌های خود را در این سایت‌ها قرار ندهند، دانستن و داشتن مدرک بسیار مفید است. ولی در نهایت به بارگذاری اطلاعات در این سایت‌ها منجر می‌شود. اگر متخصص سئو قادر به بارگذاری و بخش بندی داده‌ها نباشد، به راحتی روی برخی بینش‌ها اشتباه خواهد کرد.

۶- مهارت‌های اکسل

بارگذاری داده‌ها به تنهایی کافی نیست و گاهی لازم است که سایت را فریب دهید تا بینشی که لازم دارید به دست آورید. هنوز هم متخصصین سئو سایت فراوانی وجود دارند که کار کردن با اکسل را حتی در حد وظایف ساده نیز بلد نیستند. دستورهای ساده‌ای نظیر Vlookups، Concatenates، IF Statements( در میان ۴۷۶ دستورهای درون برنامه‌ای اکسل) باید از جمله مجموعه ابزار هر متخصص سئو سایت باشند.

تا کنون تعداد زیادی فایل‌های اکسل ایجاد شده است که به حل مشکلات روزمره کمک می‌کند. چه برنامه‌ی سئوی Screaming Frog Crawl را به نقشه سایت XML تبدیل کند، چه تغییرات الگوریتم و اثراتشان بر داده‌های GA/Adobe را محاسبه کند، چه منحنی‌های سفارشی توسط دستور CTR ایجاد کند و چه حتی دسته بندی کردن کلمات کلیدی که با نام تجاری و غیر تجاری جستجو شده‌اند، در هر صورت اکسل یک برنامه‌ی بسیار ارزشمند است.

۷- پیشبرد، انگیزه و سازگاری

چیزی که در مورد سئو هم دوست داشتنی و هم منزجر کننده است این است که با پایان یافتن ساعت کاری در ساعت ۵ عصر پایان نمی‌یابد. بازاریابی از آن دسته شغل‌ها نیست که شما هر روز در دفتر کار خود رها کنید و به خانه بروید. بلکه هر روز و هر لحظه با شما و در ذهن شماست. برای اینکه بتوان در زمینه‌ی سئو پیشرفت قابل توجهی داشت و یک متخصص بزرگ در این زمینه شد، باید یک هارد اکسترنال به همراه خود داشته باشید که شما را دائما مجبور به یادگیری کند. چه یک زبان برنامه نویسی جدید، چه یک چارچوب جدید( WordPress، React، Angular و غیره)، چه یک موتور جستجوی استاندارد شبیه اسکیما یا AMP، یا حتی یادگیری آموزش‌های ماشینی، همیشه چیز تازه‌ای برای یادگیری هست.

معمولا متخصصینی که رتبه‌ی بالاتری در استخدام می‌گیرند، آنهایی هستند که یا پروژه‌های سایت برای خودشان انجام می‌دهند و یا کسانی هستند که ابزار خاص خودشان را برای حل کردن مسائلشان خلق می‌کنند. برای مثال، استفاده از ابزار وب مستر برای قرار دادن داده‌ها و یا قالب بندی گزارشات به صورت اتوماتیک.

سئو سایت همچنین مستلزم سازگاری و پوستِ کلفت است. صنعت دائما تغییر می‌کند و گاهی ما مجبوریم به مشتریان اعتراف کرده و آنها را متقاعد کنیم که درخواست‌های راهنمایی، رتبه‌ بندی صفحه، غیر فعال شدن پیوند یا دیگر چیز‌هایی که روزی پیشنهاد می‌شدند، اکنون دیگر ایده‌ی خوب و کارآمدی به شمار نمی‌آیند. اهداف مشتریان در اواویت قرار دارد حتی گاهی باید آن را نسبت به فرصت‌های درآمدزای سئو سایت مقدم شمرد.

۸- حس شوخ طبعی

در صنعت سئو با فراز و فرودهای زیادی دست و پنجه نرم می‌شود که گاها سرعت این فرایند زیاد است. این برای یک متخصص سئو سایت بسیار مهم است که گاهی اوقات یک قدم به عقب برگردد و به یاد بیاورد که که مسئول نجات زندگی انسان‌ها نیست بلکه فقط مسئول بازاریابی است. به همان اندازه که این شغل می‌تواند در هر لحظه استرس‌زا و سخت باشد، به همان اندازه می‌توان آن را به روز بعد موکول کرد. حس شوخ طبعی راه بسیار طولانی را در جهت ایجاد شغلی لذت ‌بخش‌تر و کارآمدتر ایجاد می‌کند.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۴ رتبه بندی