بازاریابی محتوایی چیست ؟

برای اینکه ببینیم بازاریابی محتوایی چیست و چگونه کار می‌کند، باید ابتدا به تعریف مشترکی از آن برسیم. تعریف‌های بسیار متفاوت و مختلفی از بازاریابی محتوایی وجود دارد، اما باید ببینیم ما روی چه چیزی می‌خواهیم بحث کنیم! پس باید یک پایه و اساسی را بچینیم و بر طبق آن پیش برویم.

بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوایی چیست :

یک برنامه بازاریابی است که تمرکزش بر روی خلق، انتشار و توزیع محتوا، عموما به صورت آنلاین، برای مخاطبان هدفش می‌باشد که هدف نهایی آن جذب مشتری‌های جدید می‌باشد.

مهم‌ترین عناصر برای یک برنامه بازاریابی محتوایی چیست : شبکه رسانه‌های اجتماعی، بلاگ‌ها، محتوای تصویری و دارایی‌های محتواییِ ویژه، مانند ابزارها،کتاب‌های الکترونیکی و وبینارها هستند.

در اینجا چندین سناریو برای نشان دادن روند این کار وجود دارد.

بازاریابی محتوایی چیست

سناریو ۱ :

 شما یک شرکت حسابداری که متخصص در آماده‌‎سازی مالیات است را اداره می‌کنید و کسب‌وکار در این سال عقب افتاده است. شما می‌خواهید سال آینده بهتر عمل کنید، بنابراین شما در وب‌سایت خود یک وبلاگ می‌نویسید و پست‌هایی درباره برخی از مسائل مربوط به مالیات معمولی که مشتری هدف شما با آن روبرو هستند، منتشر می‌کنید. چند پست در هفته ارسال می‌کنید و در نهایت این پست‌های وبلاگ شروع به رتبه‌بندی در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌کنند.

هنگامی که فصل مالیات نزدیک می‌شود و مردم در گوگل به جستجوی پاسخ سوالات مربوط به آماده سازی مالیات هستند، آن‌ها به پست‌های وبلاگ شما برمی‌خورند و متوجه می‌شوند که شما خدمات مالیاتی ارائه می‌دهید. بعضی از آن‌ها آماده ارائه مالیات خود هستند، اما شاید برای سال آینده شما را در نظر داشته باشند؛ دیگران دست خود را به سرشان گذاشته، تصمیم می‌گیرند خود را از سردرد آماده‌سازی مالیات نجات دهند و شما را استخدام کنند – زیرا شما به روشنی واجد شرایط برای انجام این کار از سمت آن‌ها هستید.

بازاریابی محتوایی چیست

سناریو ۲ :

شما مدیر بازاریابی برای یک سازمان هستید که متخصص در طراحی راه‌حل‌ها برای کسب‌وکارهای کوچک می‌باشید. اگرچه نگه داشتن یک سازمان در ملازمات برای یک کسب‌وکار کوچک مانند یک ویژگی لوکس می‌ماند، با این حال شما برای جذب مشتری دچار مشکل شده‌اید. بنابراین شما تصمیم به ایجاد برخی از ابزارهای طراحی DIY برای کمک به آن‌ها می‌گیرید، شما می دانید DIY چیست. شما برخی از تحقیقات کلیدی را انجام می‌دهید و متوجه می‌شوید که حدود ۲۰۰۰ نفر در ماه «ابزار طراحی اینفوگرافیک» را جستجو می‌کنند، بنابراین شما تصمیم می‌گیرید که یک نسخه‌ای ایجاد کنید که استفاده از آن برای بار اول رایگان باشد – و اگر آن‌ها آن را دوست داشته باشند، می‌توانند  برای استفاده‌های بعدی یک نام و آدرس ایمیل ارائه دهند.

شما چند نمونه را برای دیگران ایجاد می‌کنید و آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید تا مردم ببینند این ابزار قادر به انجام چه کارهایی است و بین آن و ترافیک به دست آمده از جستجوی ارگانیک، شما هر ماه شروع به گرفتن چند صد نفر استفاده‌کننده از آن، می‌کنید. چند نفر از آن‌ها بسیار دوست دارند که نام و آدرس ایمیل خود را ارائه دهند تا بتوانند از آن استفاده کنند. اکنون که اطلاعات تماس آن‌ها را در اختیارتان دارید، می‌توانید برخی از افرادی را پیدا کنید که بتوانند مشتری خوبی باشند، با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را به مشتریان دائمی خود تبدیل کنید.

این سناریوها ممکن است مانند کارهای زیادی برای شما به نظر برسند، به ویژه هنگامی که در کنار برنامه‌های بازاریابی قرار می‌گیرند که فوری‌تر انجام شوند – مانند لیست خرید ، PPC یا بازاریابی تجاری که در عرض چند دقیقه نام و آدرس ایمیل را ارائه می‌دهند. اغلب، بازاریابی محتوایی هنگامی استفاده می‌شود که کسب‌وکارها متوجه شوند آن برنامه‌ها بی‌اثر، بیش از حد گران و یا مقیاس‌ناپذیر و یا تمام موارد هستند. در اینجا با استفاده از مثال «ابزار طراحی اینفوگرافیک»، منظورمان را می‌رسانیم.

بازاریابی محتوایی چیست

این سناریوها ممکن است مانند کارهای زیادی برای شما به نظر برسند، به ویژه هنگامی که در کنار برنامه‌های بازاریابی قرار می‌گیرند که فوری‌تر انجام شوند – مانند لیست خرید ، PPC یا بازاریابی تجاری که در عرض چند دقیقه نام و آدرس ایمیل را ارائه می‌دهند. اغلب، بازاریابی محتوایی هنگامی استفاده می‌شود که کسب‌وکارها متوجه شوند آن برنامه‌ها بی‌اثر، بیش از حد گران و یا مقیاس‌ناپذیر و یا تمام موارد هستند. در اینجا با استفاده از مثال «ابزار طراحی اینفوگرافیک»، منظورمان را می‌رسانیم.

ابزار طراحی اینفوگرافیک

بگذارید بگوییم شما PPC را به عنوان ابزار اصلی برای تولید منحصر به فرد برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید. شما نیاز به لید(lead)  بیشتری دارید و تصمیم می‌گیرید که برای هر کلیک برای عبارت «ابزار طراحی اینفوگرافیک» ۲ دلار کنار بگذارید. در پایان مبارزات ماهانه خود، ۱۰۰۰ لید(lead) را به دست آورده و ۱۰،۰۰۰ دلار صرف کردید. بد نیست. اما در مورد ماه آینده چطور؟ مجددا باید ۱۰،۰۰۰ دلار خرج کنید. و دوباره. و دوباره. این راهی است که اگر لید(lead) را می‌خواهید، باید ادامه دهید. به عبارت دیگر، هنگامی که مخزن پول را قطع کنید، منجر به توقف به دست آوردنِ لیدها(leads) می‌شود. مفهومی که با تهیه لیست به ذهن خطور می‌کند، بازاریابی تجاری است-هر جایی که شما مالکیتی را که منجر به تولید لید(lead) می‌شود، ندارید. اکنون بیایید این تجربه را در مقابل وبلاگ‌نویسی بررسی کنیم.

شما پستی در وبلاگ خود در رابطه با «ابزار طراحی اینفوگرافیک» می‌نویسید و در آن لینکی به ابزار مورد نظر قرار می‌دهید تا مردم بتوانند آن را امتحان کنند. فرض می‌کنیم نرخ تبدیل بیننده به لید(lead) مانند همان حالت قبلی یعنی کمپین تبلیغات کلیکی، ۲% در بیاید. این به این معناست که اگر ۱۰۰ نفر تبلیغ شما را در وبلاگ در ماه اول ببینند، در پایان ماه تنها دو نفر به لید(lead) یا مشتری‌های هدف شما تبدیل شده‌اند. در اینجا کار شما تمام شده است. در طول زمان، یک پست وبلاگ که چند سال پیش نوشتید، تا مدت‌ها  هر ماه برای شما لید(lead) تولید خواهد کرد. نه فقط آن پست وبلاگ – هر پست وبلاگ شما همین کار را برای شما خواهد کرد.

به عبارت دیگر،

برنامه‌های بازاریابی محتوایی، کسب‌وکار را برای ترافیک قابل پیش‌بینی، مقیاس‌پذیر و مقرون به صرفه و جریان  ورودیِ لید هدایت می‌کنند که به هیچ وجه به تامین بودجه هر ماه وابسته نیست. مثل یک سال است. معمولا این طور نیست که کسب‌وکارها تمامی فعالیت‌های بازاریابی خود را متوقف ‌کنند و بلافاصله به روش‌های بازاریابی محتوایی روی بیاورند. در واقع، اکثر برنامه‌های بازاریابی محتوایی به طور معمول شامل سایر روش‌های بازاریابی برای تکمیل ابتکارات محتوا می‌باشند. اما انگیزه‌ی  بیشترِ شرکت‌ها برای داشتنِ یک برنامه‌ی بازاریابی محتوایی در واقع نیاز به مقرون به صرفه‌تر بودن، قابل پیش‌بینی‌تر بودن، مقیاس‌پذیرتر بودن و هدایت‌کننده‌تر بودن برای لیدها است که از سایر برنامه‌های بازاریابی محتوایی دریافت نمی‌کنند. اگر شما نیز در چنین وضعیتی قرار دارید، پس بیایید تا ببینیم برای یک برنامه‌ی بازاریابی محتوایی باید چه کنیم!

بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوایی نیاز به نیروی انسانی دارد، بنابراین ابتدا باید بدانید که چه کسی این برنامه را هدایت خواهد کرد. برای همه‌ی شرکت‌ها و کسب‌وکارها نمی‌توان یک نسخه تجویز کرد – این بستگی زیادی به اندازه شرکت شما، تیم بازاریابی و بودجه شما دارد. اما اگر فرض کنیم که این سه مساله با هم مرتبط هستند، همانطور که اغلب هستند، می‌توانیم به شما چارچوبی بر اساس ساختارهای شرکت‌های متمرکز بازاریابی محتوایی ارائه دهیم. این باید به شما در یافتن افراد مناسب کمک کند که آن‌ها را در موقعیت مناسب‌شان قرار دهید.

نماینده برای بازاریابی محتوایی در نمودارهای زیر «جذب» است، زیرا بازاریابی محتوایی از طریق فعالیت، قهرمانی است که مردم را به کسب‌وکار شما جذب می‌کند. “تبدیل” و “نگهداشت” به مراکز بازاریابی میانه، مانند بازاریابی ایمیل، پرورش، توانایی فروش، بازاریابی، بهینه‌سازی نرخ تبدیل و غیره اشاره دارند.

راه اندازی، تیم بازاریابی ۱نفره، بودجه بسیار کم برای بازاریابی محتوایی

هنگامی که شما یک کارآفرین هستید یا فقط یک نفر را برای بازاریابی اختصاص داده‌اید، بسیار روشن است که چه کسی بازاریابی محتوایی را اجرا می‌کند – شما یک بازاریاب کامل و همه‌کاره هستید.

بازاریابی محتوایی چیست

با توجه به مسئولیت‌های بازاریابی محتوایی، کار شما این است:

  • ایجاد محتوا – متنی و تصویری، شکل طولانی (اغلب در پشت یک فرم قرار) و شکل کوتاه (به صورت عمومی، مانند یک پست وبلاگ).
  • بهینه‌سازی محتوا برای جستجوگرها
  • مدیریت رسانه‌های اجتماعی

SMB، تیم بازاریابی ۳نفره، مقداری بودجه برای بازاریابی محتوایی

وقتی تیم بازاریابی شروع به رشد می‌کند، بازاریابی محتوایی جالب‌تر می شود. با یک تیم از سه نفره از بازاریابان، شما می‌توانید به بازاریابی محتوایی به روش‌های چندگانه دسترسی پیدا کنید. هر شخص می‌تواند فعالیت‌های بازاریابی محتوایی را در کارهایش داشته باشد، در حالی که دو نفر دیگر با فعالیت‌های دیگری در سطوح متوسط و پایین‌تر هماهنگ می‌شوند. یا، دو نفر می‌توانند فعالیت‌های بازاریابی محتوایی را داشته باشند، در حالی که شخص سوم سایر کارها را انجام می‌دهد.

بهترین راه برای کمک به تیم فروش شما این است که آگاهی از نام تجاری را ایجاد کنید و محتوایی تولید کنید که در طول زمان منجر به ایجاد لیدهای(leads) زیادی برای شما شود. افزایش دو برابر منجر به افزایش دو برابر در کیفیت می‌شود – تا زمانی که شما نرم افزاری دارید که به شما این امکان را می‌دهد که کارایی لیدهای ورودی را کنترل کنید. “به همین دلیل است که شما یک ماشین فروش و بازاریابی موفق ایجاد می‌کنید.”(مایک والپ).

بازاریابی محتوایی چیست

در این مرحله، کار یکی یا دو نفر از بازاریابان محتوا در تیم شما همچنان مشابه با تیمی از یک نفر است، ایجاد محتوا، بهینه‌سازی و رسانه‌های اجتماعی. حتی اگر تصمیم بگیرید که دو نفر به بازاریابی محتوایی اختصاص دهید، همانطور که والپ می‌گوید، مسئولیت‌های دوجانبه بین این دو کارمند زودگذر است. هر دو کارمند باید به هر سه مسئولیت را به عهده بگیرند و هدایت برنامه بازاریابی محتوایی بین این کارکنان به اشتراک گذاشته شده است.

سایز متوسط، تیم بازاریابی ۹ نفره، بودجه اختصاصی برای بازاریابی محتوایی

این جایی است که همه چیز واقعا جالب می‌شود. اگر شما یک تیم بازاریابی در حدود نه نفر داشته باشید، توصیه این است که در فعالیت‌های بازاریابی محتوایی تحت این شرایط، بیش از اندازه‌ی معمول سرمایه‌گذاری کنید.

بازاریابی محتوایی چیست
با پنج کارمند اختصاص داده شده به بازاریابی محتوایی ، اکنون زمان برای تقسیم‌بندی مسئولیت‌ها است. در اینجا چگونگی تقسیم وظایف را شرح می‌دهیم:
  • وبلاگ‌نویسی: ۲ نفر
  • محتوای طولانی و ویژه: ۱ نفر
  • سئو: ۱ نفر
  • طراحی: ۱ نفر

در این مرحله از رشد، احتمالا CMO یا سرپرست دیگری از بازاریابی وجود دارد که همه‌ی این کارمندان به او گزارش می‌دهند. بنابراین هرچند فعالیت‌های روزانه توسط تیم پنج نفره انجام می‌شود، اما  CMO باید برنامه بازاریابی محتوایی را هدایت کند.

بزرگ و مهم، تیم بازاریابی ۱۸ نفره، بودجه قابل ملاحظه برای بازاریابی محتوایی

با یک تیم بازاریابی در حدود ۱۸ نفر، تیم بازاریابی محتوایی شما با تمام نقش‌های مشابه کار می‌کند – وبلاگ‌نویسان، تولیدکنندگان محتوا، متخصصان SEO، طراحان – فقط تعداد افراد چند برابر شده است. بهترین حالت قرار دادن سه وبلاگ‌نویس و دو کارمند برای هر یک از نقش‌های دیگر است. عاقلانه است که یکی از آن وبلاگ‌نویسان در ویرایش نیز تخصص داشته باشد، بنابراین کسی برای حفظ کیفیت محتوا به عنوان خروجی وجود دارد.

در این مرحله از رشد، وقت آن است که رهبری اختصاصی به تیم بازاریابی محتوایی اختصاص دهید – مگر اینکه بخواهید دوازده نفر به CMO گزارش دهند. بسیاری از سازمان‌ها یک مدیر محتوا، سرپرست محتوا، مسئول هدایت و بررسی محتوا یا سردبیر اصلی را برای رهبری کل تیم بازاریابی محتوایی استخدام می‌کنند. این افراد چشم‌انداز تیم را تنظیم می‌کنند، بودجه را تأمین می‌کنند، استعداد مناسب را استخدام می‌کنند، ایده‌های محتوا را در اختیار می‌گذارند، به رشد می‌پردازند و به هماهنگی با رهبران دیگر در سازمان بازاریابی کمک می‌کنند تا بازاریابی محتوایی خیلی پیچیده نشود.

بازاریابی محتوایی چیست

بعضی از شرکت‌ها ممکن است تیم‌های بازاریابی با تعداد افراد بیش از ۱۸ نفر داشته باشند. برای مثال در HubSpot، یک تیم تقریبا ۱۰۰ نفره وجود دارد. با این حال، ساختار این تیم با ساختار تیمی ۱۸ نفره بسیار شبیه به هم هستند و فقط اصلاحاتی در تیم ۱۰۰ نفره اعمال شده است. طراحی از تیم محتوا جدا شده و به یک تیم جداگانه تبدیل شده است. این موضوع ممکن است برای سازمان شما نیز اهمیت داشته باشد، اگر این‌طور است:

  1. طراحان باید درخواست‌های کارکنان را در هر تیم انجام دهند، به نحوی که آن‌ها را به عنوان بازاریاب‌هایی کامل‌تر از تمام بازاریابان برتر در بازار معرفی کنند.
  2. شما سازندگان محتوایی را استخدام کرده‌اید که قادر به انجام برخی کارهای طراحی خود هستند – چیزهای ساده‌ای مانند ساخت کتاب الکترونیکی، ایجاد تصاویر اجتماعی یا انجام یک کار طراحی اولیه در ظاهر سایت.
  3. بودجه بازاریابی محتوایی شامل اتاق برای یک آژانس یا کار طراحی قراردادی از طرف شخص ثالث در صورت نیاز، است.

لطفا ادامه‌ی این مطلب مهم را در پست‌های بعدی برای گام‌های ۲و۳ و گام‌های ۴و۵و۶  دنبال کنید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۳ رتبه بندی