ما تیم داریم. تکنولوژی داریم. حالا باید “بازاریابی محتوایی” را شروع کنیم. در این پست وبلاگ ما نمی‌توانیم تمامی مسائل مربوط به تولید محتوا را  پوشش دهیم، اما حداقل چیزهایی که بتوانیم را بررسی می‌کنیم. پس به یک راهنمای بازاریابی محتوایی نیاز داریم.

در پست‌های قبلی گام اول و گام‌های دوم و سوم را بررسی کردیم. در این پست به بررسی گام‌های چهارم، پنجم و ششم می‌پردازیم.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)
راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

عموما، پست‌های وبلاگ توسط وبلاگ‌نویسان نوشته می‌شوند. با این حال، اگر تیم شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا کسی به تولید محتوا برای دارایی‌های خاص و ویژه‌ی شما اختصاص داده شود- چیزهایی مانند کتاب‌های الکترونیکی و ابزارها- باید پست‌های وبلاگ برای کمک به تبلیغ این دارایی‌ها نوشته شوند. متخصصان SEO نیز با وبلاگ‌نویسان همکاری می‌کنند، زیرا پست‌های وبلاگ اغلب بهترین فرصت برای شرکت‌ها در بهبود رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک هستند. به همین دلیل، وبلاگ‌نویسان باید پست‌هایی بنویسند که به بهبود SEO کمک کند و منجر به تولید ترافیک و لید شود. سرمقاله باید مطابق با تحقیقات کلیدواژه انجام و برای جستجوگرها بهینه‌سازی شود.

انواع پست های وبلاگ:

 • چگونه- پست‌هایی که به خواننده چگونگی انجام کاری را می‌آموزاند. این‌ها معمولا در جستجوی ارگانیک اگر با اصطلاحات جستجوی طولانی هماهنگ شوند، بسیار خوب عمل می‌کنند.
 • لیستی- مثال‌های لیستی می‌توانند به سادگی آموزنده باشند و در نتیجه مفیدتر یا سرگرم‌کننده‌تر هستند.
 • رهبری فکر- پست‌هایی که تغییرات بنیادی در صنعت را توضیح می‌دهند یا از خواننده می‌خواهند که درباره مساله فعلی دوباره فکر کنند.
 • اخبار فوری- محتوای فوری که یا اخبار صنعت را گزارش می‌دهد، یا یک اتفاق غیرمنتظره را در قالب خبری نشان می‌دهد.
 • اینفوگرافیک- پست‌های وبلاگ که عمدتا از محتوای بصری برای گفتن یک داستان استفاده می‌کنند.
راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

این پست‌ها عموما طولانی‌تر هستند و یا زمان بیشتری را برای مطالعه می‌طلبند که معمولا در وبلاگ دیده نمی‌شوند. این‌ها ممکن است برای تولید لید یا مخاطبین یا برای اهداف برندسازی مورد استفاده قرار گیرند. این پست‌ها معمولا توسط تولیدکننده محتوا به صورت اختصاصی ایجاد می شود البته اگر تیم شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند یک نفر را برای این کار کنار بگذارد، اما گاهی اوقات وبلاگ‌نویسان نیز درگیر هستند، زیرا پست‌های وبلاگ به خوبی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری دارند.

انواع پست‌های ویژه و دارای حق امتیاز:

 • کتاب الکترونیکی- فرمت فوق‌العاده محبوب، معمولا به عنوان یک PDF ارائه می‌شود و درشکل یک فرم استفاده می‌شود.
 • گزارش تحقیقات- اغلب به عنوان یک فایل PDF و یا یکmicrorosite منتقل می‌شود.
 • وبینار- اگرچه زمان فشرده است، وبینارها ممکن است یک سخنران مهمان داشته باشند که مخاطبان خود را نیز همراه می‌کند، که می تواند به گسترش آمار ورودی کمک کند.
 • ابزارها و الگوها- با توجه به طبیعت بسیار سودآور، ابزارها و قالب‌ها اغلب برای تولید لید برای بلند مدت، با وجود پیشینه منابع سرمایه‌گذاری مورد نیاز، باور نکردنی هستند.
راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

صرف نظر از اندازه تیم، تقریبا همه به جز شاید متخصص سئو محتوای بصری تولید می‌کنند. اگرچه طراحان بخش بزرگی از کار خلاقانه را انجام می‌دهند، وبلاگ‌نویسان، تولیدکنندگان محتوا و مدیران رسانه‌های اجتماعی همه در طراحی درگیر می‌شوند. اغلب طراحان قالب‌هایی برای نویسندگان تیم ایجاد می‌کنند تا بتوانند مستقل‌تر باشند مانند ایجاد قالب کتاب الکترونیکی، بنابراین محتوای حقوقی می‌تواند توسط هر کسی که دارای مجوز InDesign باشد، ارائه شود.

انواع محتواهای بصری:

 • اینفوگرافیک- این محتوا می‌تواند در پست‌های وبلاگ جاسازی شده و در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.
 • اسلاید- برخی از مدیران رسانه‌های اجتماعی انرژی زیادی را در اسلاید به عنوان یک کانال ایجاد می‌کنند و محتوای آن را به صورت انحصاری ایجاد می‌کنند.
 • ویدئو- چه برای یوتیوب و یا وبلاگ پست تولید کنید، فیلم‌های کوتاه به دلیل دغدغه‌ی سرگرمی و یا آموزشی، می‌توانند به شما در تنوع نمونه کارهای محتوا و بهبود SEO کمک کنند.

همانطور که تیم بازاریابی محتوایی شما رشد می‌کند، این که چه کسی چه محتوایی را ایجاد می‌کند، مهم می‌شود. البته حتی به عنوان بزرگترین اندازه تیم، بین هر یک از نقش‌ها همپوشانی وجود دارد و اگر در ایجاد محتوا کمتر بیان شود، در مورد توزیع محتوا صادق است.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

توزیع محتوا چیزی است که به عنوان بازوی بازاریابی محتوایی در نظر گرفته می‌شود – همه چیز برای این است که اطمینان حاصل شود که محتوایی که ایجاد می‌کنید توسط وسیع‌ترین طیف از مخاطبان پیدا شود. این گام بسیار مهمی است که بسیاری از تیم‌های بازاریابی محتوایی از آن صرف‌نظر می‌کنند، و شاید برخی دلایل آن به شرح زیر باشد:

تئوری اول: تنها عمل انتشار محتوا به صورت منظم، بسیاری از کارِ توزیع را برای شما انجام می‌دهد، اگر موتورهای جستجو را کانال توزیع در نظر بگیرید. اگر به طور منظم محتوایی ایجاد کنید که توسط تحقیقات کلیدواژه بررسی و تولید و برای جستجو بهینه‌سازی شده، گوگل از بقیه برنامه توزیع محتوای شما مراقبت می‌کند.

تئوری دوم: بسیاری از تیم‌های بازاریابی محتوایی از نویسندگان تشکیل شده است، نه بازاریابان. بنا به تجربه، نویسندگان کمتر علاقه‌مند به بازاریابی محتوای خود و بیشتر علاقه‌مند به فقط نوشتن چیزهای خنده‌دار هستند. برای طراحان هم همینطور است – اغلب آن‌ها ترجیح می‌دهند زمان را صرف ایجاد چیزی زیبا و کارآمد کنند تا اینکه صرفِ بازاریابی آن شود.

اگر یک تیم بازاریابی محتوایی زمان کمی را برای توزیع محتوا اختصاص دهد، مثل این است که کارش را نیمه تمام گذاشته باشد. بازاریابی محتوایی بعد از همه این‌ها است. بنابراین بیایید باارزش‌ترین کانال‌ها را برای توزیع محتوای شما بررسی کنیم.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

گوگل واقعا می‌تواند بسیاری از کارهای توزیع را برای شما انجام دهد و به تصمیم‌گیری هوشمندانه برای استراتژی محتوا کمک کند. به عبارت دیگر، Google محتوایی که ایجاد می‌کنید را توزیع می‌کند، اما ممکن است آن را در صفحه ۳۲ توزیع کند. وظیفه شما این است که تا حد ممکن محتوا را تا صفحه اول بالا بیاورید. این به این معنی است که نویسندگان شما باید با متخصصان SEO در ارتباط باشند تا تعیین کنند که چه کلمات کلیدی باید مورد بررسی قرار بگیرند. البته این محتواها باید برای جستجوگرهای صفحه نیز بهینه شوند تا موقعیت رتبه‌بندیشان را به شدت افزایش دهند.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

محتوای ایجاد شده شما باید در شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید به اشتراک گذاشته شود. اگر شما در هیچ شبکه‌ای فعال نیستید، این یکی از دلایل خوب برای شروع کار است. علاوه بر این، الگوریتم گوگل سیگنال‌های اجتماعی را یکی از مهمترین عوامل رتبه‌بندی  اعلام می‌کند. محتوای اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، یک جور تصدیق یا حداقل موضوعی با اهمیت است، بنابراین منطقی است که گوگل در تصمیم‌گیری در مورد خوب بودنِ پست در جستجوی ارگانیک، حساس باشد.

مدیر رسانه‌های اجتماعی شما نیز باید در رشد و گسترش حضور شما در شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کند تا محتوایی که به اشتراک می‌گذارید به مخاطبان در حال رشد برسد. کافیست تاثیر یک قطعه محتوا به اشتراک گذاشته شده در یک صفحه فیس بوک با ۱۰۰۰۰۰ طرفدار، در مقایسه با صفحه دیگری با ۱۰۰۰ طرفدار، را با هم مقایسه کنید. شبکه‌های طرفداران برای کمک به گسترش محتویات شما بسیار مهم هستند، به طوری که شبکه‌های بزرگتر آن‌ها، توزیع محتوای شما را راحت‌تر می‌کند.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

لیست ایمیل‌ها مهم‌ترین دارایی برای بازاریابان هستند. آن‌ها یک راه هوشمندانه برای هدایت ترافیک، تبدیل و تبدیل مجدد برای محتوای شما هستند. در جهت رشد لیست ایمیل اشتراک‌های وبلاگ خود، برای یک توزیع فوق العاده با ارزش در کنار لیست فروش خود، سرمایه‌گذاری کنید.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

شما یک پست وبلاگ دارید که چیزی فراتر از مخاطبان مورد نظر شما را جذب کرده است. شما تبلیغات برای این پست وبلاگ را از طریق یک تبلیغ فیسبوک پرداخت می‌کنید و می‌بینید CPC کمتر از هزینه‌های معمول پرداخت شده است و ۴۰٪ ترافیک بیشتری را نسبت به معمول به همراه می‌آورد. با این حال، هنگامی که این بودجه را قطع می‌کنید، این ترافیک را از دست می‌دهید … درست است؟ درست است. اما شما همچنان یک هجوم عظیمی از ترافیک دریافت کردید که حتی اگر هیچ یک از آن‌ها منجر به تولید لید نشود، ممکن است لینک‌های ورودی یا اشتراک‌های اجتماعی را جذب کند – که هر دو به تقویت جستجوگرها کمک خواهند کرد.

تبلیغات دیجیتال ذاتا بد نیست. در واقع، هزینه‌های هدفمند می‌تواند به بخش‌های خاصی از محتوا کمک کند که یک CPC کارآمد را پیدا کند. اگر به نظر می‌رسد که این موضوع شما را به مشکل اولی که در ابتدا شما را به بازاریابی محتوایی هدایت کرد، می‌رساند، این مورد استفاده برای توزیع محتوای پرداخت شده را در نظر بگیرید:

ترویج هر قطعه از محتوا با بودجه پرداخت شده غیر قابل قبول است، اما پیدا کردن فرصت‌هایی برای انجام آن به طور موثر می‌تواند به بهبود ارگانیک شما نیز کمک کند.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

معیارهای زیادی وجود دارد که شما را به یک راه حل قوی برای تجزیه و تحلیل هدایت می‌کند، اما داشتن اهداف بیش از حد زیاد، منجر به مشکلات اولویت‌بندی می‌شود. توصیه می‌شود که تیم‌های بازاریابی محتوایی ۲-۳ معیاری برای ارزیابی کار خود داشته باشند، البته زیرگروه‌ها هر کدام می‌توانند بنا به ضرورت معیارهای ثانویه‌ای برای ارزیابی خود نیز تعیین کنند. توصیه‌ها به این صورت هستند:

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

در سراسر تیم، بازاریابی محتوایی باید بر ترافیک سایت و تولید لید متمرکز شود. تولید لید از آن جهت که معیاری است که می‌تواند به درآمد گره خورده باشد و ترافیک از آن جهت که بازدیدکنندگانِ بیشتر به فرصت‌های درآمدیِ بیشتر کمک می‌کنند.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

به عنوان بخش عمده‌ای از هر وب‌سایت و به عنوان یک دارایی که خود به عنوان یک ترافیک تلقی می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم وبلاگ‌های جدید خود را در ترافیک و مشترکین ارزیابی کنید. زمانی که وبلاگ شما رشد کند و ترافیکِ آن افزایش پیدا کند، می‌توان افزایش تولید لیدها تا رسیدن به اهداف را انتظار داشت.

راهنمای بازاریابی محتوایی :راهنمای جامعِ بازاریابان مدرن (3)

از آنجا که دسترسی به یک شبکه اجتماعی برای قدرت اجتماعی به عنوان یک کانال توزیع محتوایی بسیار مهم است، تعداد طرفداران و دنبال‌کنندگان را در هر یک از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی خود اندازه‌گیری کنید.

مهم است که به صورت منظم گزارشی بر روی هر یک از این شاخص‌ها ارائه دهید – مثلا هر ماه – ، بنابراین شما می‌توانید بفهمید که اهرم‌های رشد به شما راست یا دروغ می‌گویند. گزارش‌های منظم به شما در شناسایی روند منفی یا زودگذر پراکنده کمک می‌کنند تا بتوانید آن‌ها را پیش از تبدیل شدن به مسائل بزرگتر حل کنید. مهم‌تر از همه، ردیابی موفقیت طرح‌های شما باعث می‌شود که شما آنچه که کار می‌کند را تکرار کنید، آنچه که کار نمی‌کند را از بین ببرید، و موفقیت برنامه بازاریابی محتوایی خود را ترویج دهید، به طوری که قادر باشید گسترش آن را و قرار گرفتنش در جدول مدرن بازاریابی را توجیه کنید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۴ رتبه بندی