آیا می‌دانید که چطور می‌توان یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق راه اندازی کرد؟ اگر استراتژی ایمیل مارکتینگ شما به خوبی کار کند، شگفت زده نخواهید شد؟ روزانه در حدود ۲۶۹ میلیارد ایمیل فرستاده می‌شود. این عدد می‌تواند زمینه‌ی رقابت بالایی برای شما در جهت جلب توجه مخاطبینتان باشد. و جالب است بدانید که این عدد هر لحظه رو به افزایش است. همین افزایش دلیل خوبی برای یادگیری صحیح ایمیل مارکتینگ و کمپین ایمیل مارکتینگ است. بنابراین شما می‌توانید به مخاطبین هدف خود دست یافته و آن‌ها را علاقه‌مند نگه دارید. در پایان این مطلب شما با راه اندازی موفق یک کمپین ایمیل مارکتینگ آشنا خواهید شد. همین باعث دریافت توجه بیشتر، مشارکت بیشتر، لیدها و مشتری‌های بیشتر خواهد شد.

چرا کمپین ایمیل مارکتینگ راه اندازی کنیم؟

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از مزایای ایمیل مارکتینگ این است که ایمیل هنوز هم به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. در واقع، ۹۰% از افراد بزرگسال و ۷۴% از نوجوانان به طور دائم از ایمیل استفاده می‌کنند. همین باعث می‌شود تا ایمیل مارکتینگ ابزاری کامل برای ایجاد روابط با مشتریان و افزایش لیدها و فروش باشد. ولی قبل از راه اندازی یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق، باید یک سری کارهای مناسب را انجام دهید تا برای اولین بار ایمیلی اصولی ارسال کنید.

۱- اهداف خود را شناسایی کنید.

تمامی بازارهای خوب دنیا کار خود را با مشخص کردن اهداف شروع می‌کنند. ایمیل مارکتینگ هم از این قاعده مستثنا نیست. برای راه اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ موفق به چیزهایی که می‌خواهید به دست آورید خوب فکر کنید. اهداف رایج برای یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق شامل نکات زیر می‌شود:

 • مشترکین جدید را به گرمی پذیرا بوده و در مورد کسب و کارتان و ارزش آن به آن‌ها اطلاعات لازم را بدهید. به این صورت شما رابطه‌ای نزدیک با آن‌ها ایجاد خواهید کرد.
 • افزایش مشارکت مشترکین با محتوا و کسب و کار شما، چه برای توسعه بخشیدن وبینار و یا تلاش برای فروش اولیه باشد.
 • پرورش مشترکین موجود با تهیه کردن چیزهایی که برای آن‌ها ارزش دارند.
 • مشترکینی که فعالیت کمتری دارند را تشویق به مشارکت بیشتر کنید.
 • مشترکین خود را تقسیم بندی کنید و در این شرایط شما می‌توانید تعداد بیشتری کمپین ایمیل مارکتینگ هدفمند ایجاد کنید.

۲- انواع ایمیل را بشناسید.

دانستن انواع مختلف ایمیل بسیار مهم است. مردم تقسیم بندی ایمیل‌ها را در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهند ولی در حقیقت سه دسته‌ی اصلی برای آن وجود دارد.

 • ایمیل‌های تبلیغاتی که همه با آن آشنایی دارند. ایمیل‌هایی که در مورد پیشنهادات، انواع فروش و تبلیغات صحبت می‌کنند.
 • ایمیل‌های منطقی و مستدل که به مشترکین همان چیزی داده می‌شود که قول آن داده شده بوده است. چیزهایی از قبیل خبرنامه هفتگی، یک هدیه‌ی رایگان، اطلاعاتی در رابطه با محصول و غیره.
 • ایمیل‌های معاملاتی نیز در این طبقه بندی قرار می‌گیرند. این ایمیل‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
  • تایید ثبت نام مشترک
  • پیام‌های خوش آمد گویی
  • تایید سفارش یا تایید خرید
  • اطلاع رسانی هرگونه تغییرات در اطلاعات مشترک

ایمیل‌های معاملاتی معمولا بر اساس اقدامات مشترکین ایجاد شده‌اند و مربوط به اقداماتی می‌شود که مشترکین بر روی سایت شما انجام می‌دهند. حال که با انواع ایمیل آشنایی دارید، برای ساختن کمپین ایمیل مارکتینگ موفق به مرحله‌ی بعدی می‌رویم.

۳- مخاطبین خود را بشناسید.

اگر مدتیست که در زمینه‌ی ایمیل مارکتینگ فعالیت دارید، می‌توان گفت که شما تا حدودی می‌دانید که مخاطبانتان چه کسانی هستند. ولی اگر تازه کار هستید، نیاز به کمی آموزش دارید تا بتوانید مخاطبین خود را شناسایی کنید. محتوای خود را مورد هدف قرار دهید. به محض راه اندازی کمپین و  ارسال ایمیل، شروع به جمع آوری اطلاعات مشترکین بکنید. در این صورت دفعه‌ی بعد اطلاعات واقعی در مورد مشترکین خواهید داشت. در همین حین، برای جمع آوری اطلاعات از گوگل آنالتیکس و یا پروفایل شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و غیره نیز کمک بگیرید. این دو ابزار ذکر شده اطلاعاتی در خصوص آمارگیری، مکان، علایق و بسیاری چیزهای دیگر درباره‌ی مشتریانتان می‌دهند. این نکته‌ی بسیار عالی برای شروع کمپین ایمیل مارکتینگ شما است.

۴- از تکنولوژی به طرز هوشمندانه استفاده کنید.

بهترین خدمات ایمیل مارکتینگ، ابزارهایی برای کمک به ایجاد بیشتر و موفق‌تر کمپین ایمیل مارکتینگ دارند. به دنبال یک سری ویژگی باشید از قبیل:

 • ایجاد آسان کمپین و اتوماسیون شامل قالب و گردش کار
 • ادغام آنان با نرم افزارهایی که قبلا استفاده می‌کردید مانند: WordPress و OptinMonster.
 • یافتن راه‌هایی برای تقسیم بندی مخاطبین
 • تجزیه و تحلیل‌های عمیق بر روی عملکرد کمپین ایمیل مارکتینگ

ویژگی‌هایی مانند اتوماسیون MailChimp، به شما کمک می‌کند تا تا ایمیل های معاملاتی و به روز رسانی های مبتنی بر وبلاگ را سریعا تنظیم کنید. و نیز، پاسخ مشتریان را به سرعت داده و ایمیل‌های تبلیغاتی و ارتباطی با کیفیت ایجاد و ارسال کنید. تمامی این‌ها راه‌های مناسبی برای ایجاد کمپین ایمیل مارکتینگ موفق هستند.

۵- Optinهای فوق العاده ایجاد کنید.

Optin به معنای اعلام رضایت یک مشتری یا دریافت‌کننده ایمیل (یا پیام‌های مستقیم دیگر) برای دریافت کالا، اطلاعات یا پیام بازاریابی از طرف یک بازاریاب گفته می‌شود. بدون شک می توان گفت که برای اجرای یک کمپین موفق، شما باید افراد را در فهرست کمپین ایمیل مارکتینگ خود قرار دهید. برای این کار، باید قالب‌های جذابی از    optin‌ ها بسازید تا توجه به آن‌ها جلب شود و مردم برای ثبت نام در سایت تشویق شوند.

از اشکال مختلف optin ها در جاهای مختلف سایت خود استفاده کنید. از قبیل:

 • دروازه‌های خوشامدگویی که به محض ورود کاربر به سایت ظاهر می‌شوند.
 • پاپ آپ هایی که در هر صفحه نمایش داده می‌شوند تا بقیه‌ی محتوا را به طور موقت خالی کنند.
 • پاپ آپ هایی که در هنگام خروج کاربر از سایت ظاهر میشوند.

۶- ایمیل‌ها و پشتیبانی‌ها را برنامه ریزی کنید.

زمانی که هدف خود را شناسایی کنید، نوع ایمیل ارسالی را بدانید، مخاطبینتان را بشناسید، زمان آن است که کمپین ایمیل مارکتینگ خود را ایجاد کنید. یک رویکرد خوب برای ایجاد کمپین ایمیل مارکتینگ توجه به نکات زیر است:

 • توجه به تکرار و فراوانی ایمیل
 • نوع ایمیل
 • محتوای بسیار قوی
 • عمل اصلی که شما می‌خواهید مشترکین انجام دهند ( مانند: ثبت نام، دنبال کردن شما در شبکه های اجتماعی شما، خرید محصولات و یا خدمات شما و غیره).

۷- اندازه‌ی فونت و یا خط موضوع خود را با مهارت ایجاد و طراحی کنید.

یک نکته‌ی بسیار مهم برای شروع هر کمپین ایمیل مارکتینگ موفقی فونت و یا خط موضوع است. این قضیه نقشی بسیار حیاتی در وادار کردن مردم در کلیک کردن و باز کردن ایمیل ارسالی از طرف شما برای آن‌ها را دارد. مانند سر تیترها در مطالب وبلاگ، موضوع یک ایمیل هم باید به نحوی باشد که توجه زیادی به خودش جلب کرده و مردم را وادار کند که خودشان بخواهند از آن هم پیش‌تر بروند. موضوع باید جذاب و با فونت مناسب و طول مناسبی باشد. نباید بسیار کوتاه یا بسیار طولانی و بلند باشد. اطلاعات دریافت شده از بررسی کمپین‌ها نشان می‌دهد که دامنه‌ی اندازه‌ی موضوع بین ۴۱ تا ۵۰ کاراکتر است. حتی بر روی موبایل نیز این مقدار کاسته می‌شود. بنابراین قرار دادن قسمت‌های مهم یک موضوع در ابتدای آن بسیار ضروری است.

۸- نسخه‌ی اصلی کمپین ایمیل مارکتینگ خود را بنویسید.

اکنون زمان نوشتن نسخه‌ی کمپین ایمیل مارکتینگ شماست. می‌خواهید قلابی درست کنید تا به محض پرتاب کردن شکار را به دام انداخته و به نزد شما بازگرداند. برای حصول نتیجه‌ی بهتر، این نسخه را تا جایی که می‌توانید کوتاه بنویسید. از ارائه‌ی پیشنهادات خود در بدو ورود بازدید کننده شدیدا دوری کنید. گام اول ایجاد فضاییست که بازدید کننده احساس راحتی در آن فضا داشته باشد. مشترکین را با اسمشان خطاب کنید. ایمیل‌ها را شخصی سازی کنید تا موفقیت بیشتری در زمینه‌ی کمپین ایمیل مارکتینگ حاصل کنید. این کار باعث می‌شود تا مشترکین هدفمندتر شده و برای مشارکت با شما خود را علاقه‌مند تر نشان دهند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که آموزش و تقسیم بندی مخاطبین میزان نرخ کلیکی بر روی ایمیل‌ها را تا ۵۰% افزایش می‌دهد.

از دیگر آیتم‌ها در زمینه‌ی نوشتن نسخه‌ی می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • داستان شخصی : انسان بودن هرگز به کسی ضرر نزده است. و البته در بسیاری موارد باعث ایجاد یک ارتباط عاطفی می‌شود. برخی از موفق‌ترین کمپین‌های ایمیل مارکتینگ از این روش در ایمیل‌های خود استفاده می‌کنند.
 • چیزی ارزشمند برای خوانندگان شما: این می‌تواند شامل قسمتی از یک محتوا بوده و یا اطلاعاتی مفید و یا منابعی که در حال تبلیغ آن‌ها هستید، باشد. برای مخاطبین خود به صورتی کاملا شفاف توضیح دهید که این محصول و یا خدمات و غیره، چگونه به آن‌ها کمک خواهد کرد.
 • استفاده از ابزار مناسب: برای تشویق مشترکین برای مشارکت بیشتر با شما، از نظرسنجی، آزمون، پرسشنامه، ویدیو یا فایل‌های GIF استفاده کنید.

۹- بر روی طراحی ایمیل مارکتینگ و کمپین ایمیل مارکتیگ خود تمرکز و دقت کنید.

طراحی ایمیل برای هر کمپین ایمیل مارکتینگ موفقی بسیار حائز اهمیت است. اگر ایمیل ظاهر بدی داشته باشد، بازتاب بدی بر روی بیننده خواهد داشت و همین باعث می‌شود از خواندن آن ایمیل خودداری کنند. با افزایش تعداد  افرادی که امروزه ایمیل خود را بر روی تلفن همراهشان می‌بینند، طراحی قالب‌ ایمیل‌هایی سازگار با دستگاه موبایل بسیار مهم است. ایمیل‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که به محض عوض شدن دستگاه توسط کاربر، قالب مناسب با َآن دستگاه را به خود بگیرد و برای هر نوع دستگاهی از قبیل موبایل، تبلت، لپ تاپ و یا حتی کامپوتر رومیزی قالبی پاسخگو و مناسب داشته باشد.

بیشتر ایمیل‌های خوب مقدار متن بیشتری نسبت به عکس دارند. نباید منکر شد که عکس‌ها ایمیل را جذاب‌تر و زیباتر می‌کنند ولی بسیاری از کاربران قابلیت نمایش عکس‌ را از کار می‌اندازند. و به این معناست که ایمیل شما حتی بدون عکس هم باید آنقدر جذاب و جالب باشد که حتی بدون دیدن محتوای درون آن، کاربران را وادار به باز کردن آن ایمیل بکند.

۱۰- ایمیل‌ها را آزمایش و پیگیری کنید.

و در پایان ارسال ایمیل شما تنها گام اول در دست یافتن به موفقیت در کمپین ایمیل مارکتینگ است. برای حصول نتیجه، باید اطلاعات جمع آوری کرده تا کمپین‌های آینده‌ی خود را بهبود بخشید. به این معنا که باید همه چیز را آزمایش کنید: طراحی و چیدمان، نسخه‌ی ایمیل مارکتینگ، فونت موضوعات، فراخوانی برای اقدام و بسیاری چیزهای دیگر. ایمیل‌های آزمایش شده با تقسیم بندی‌های مختلف و آزمایش‌های مختلف در ارسال ایمیل را نیز در نظر بگیرید.

در نهایت اینکه، لیست مشترکین غیر فعال ایمیلتان را با تلاش برای اشتراک مجدد مدیریت کنید. اگر لازم است، برخی از آن‌ها را حذف کنید و اگر لازم است برای فعال سازی مجدد برخی از آن‌ها تلاش کنید. برای کمپین ایمیل مارکتینگ داشتن تعداد کمی مشترکین فعال بسیار بهتر از داشتن تعداد بسیار زیادی از مشترکین غیر فعال است. داشتن تعداد زیادی از مشترکین غر فعال فقط باعث افزایش نرخ خروج از سایت خواهد شد و این در رتبه بندی بسیار مضر است. پس با رعایت نکات بالا، کمپین ایمیل مارکتینگ خود را قوی و محکم ایجاد کنید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۴.۵/۵۴ رتبه بندی