اگر صاحب یک بیزینس یا کسب‌وکار هستید، احتمالا عبارت‌های بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درونگرا به گوشتان خورده است. شاید برخی در نگاه اول فکر کنند که این‌ها دسته‌بندی‌های دیگری برای بازاریابی هستند و یا یک چیزِ ساده و مسخره به نظرشان برسد. اما باید بگوییم امروزه بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درونگرا نقش بسیار مهمی در بازاریابی دیجیتال شما بازی می‌کند.

با صرف نظر از این که داشتن اسمِ بازاریابی جاذبه ای در رزومه شما بسیار جذاب‌تر از تنها بازاریابی است، ما باید تفاوت میان این دو را به درستی درک کنیم و راه‌های دستیابی به هر یک را به خوبی بیاموزیم.

اگر در حال تلاش برای گسترش و توسعه‌ی مشتریان خود، جذب مشتریان جدید و توسعه‌ی کسب‌وکار خود هستید، باید کمپین‌های تبلیغاتی متفاوتی برای بیزینس خود راه‌اندازی کرده و برند، محصولات و خدمات خود را به خوبی ارتقا دهید.

امروزه تکنولوژی روش دسترسی افراد به اطلاعات را متفاوت کرده است، در نتیجه بازاریابی تحت تحول عظیمی قرار گرفته است. تاکتیک‌های بازاریابی برونگرا یا بازاریابی سنتی، مانند تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، دیگر به هیچ عنوان مانند گذشته موثر نیستند. اکنون زمانِ بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای که توسط اینترنت و رسانه‌های اجتماعی هدایت می‌شود، رسیده است.

امروزه مشتریان و مخاطبان بسیار زرنگ هستند و انتخاب کاملا دست آن‌ها است. فقط کمی به این موارد فکر کنید:

  • مردم می‌توانند برنامه‌های مورد علاقه حود را ضبط کرده و اگر به تبلیغی رسید با جلو بردن زمانِ برنامه، آن تبلیغ را نبینند و با بسیاری از سرویس‌های جریان آنلاین، تلویزیون تماشا کنند. تلویزیون حتی دیگر تماشاگران را نمی‌بیند!
  • موسیقی دیجیتال و رادیوی ماهواره‌ای جلوگیری از تبلیغات رادیویی را برای مردم آسان کرده‌اند.
  • مردم اخبار خود را از طریق اینترنت دریافت می‌کنند، بنابراین هیچ‌کس تبلیغات چاپی در روزنامه‌ها را نمی‌بیند.
  • بنر آگهی‌های آنلاین توسط مسدودکننده‌های تبلیغاتی مسدود می‌شوند. حتی اگر آنها مسدود نباشند، به علت نشانه‌ای به نام banner blindness احتمال در دید قرار گرفتن آن‌ها بسیار کم خواهد بود.
  • ایمیل‌های فروش و تبلیغات فروش معمولا در پوشه هرزنامه یا spam قرار می‌گیرند یا حتی باز نمی‌شوند.
  • ۴۴٪ از نامه‌های تبلیغاتیِ مستقیم هرگز باز نشده است. پس از مصرف این مقاله‌ها خودداری کنید و هزینه‌های پستی را هدر ندهید.
  • آیا هیچ‌کدام از جوانان امروزی حتی می‌دانند که صفحات زرد چیست؟ هیچ‌کس نمی‌خواهد در صدها صفحه جستجو کند، در حالی که می‌توانند به سادگی در گوگل دنبال موضوع مورد نظرش بگردند.
  • با وجودِ لیست‌های مسدود کننده‌ی تماس در تلفن‌ها، تِلِمارکتینگ یا بازاریابی از طریق تلفن چیزی جز هدر دادن وقت و انرژی نیست!

بیلبوردهای بیرونی حتی کمتر موثر هستند. مبلغ هنگفتی را برای نمایش پیام خود به افرادی که با ۹۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند، اختصاص می‌دهید، در حالی که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی جاده‌ها است. بدتر از همه، برندهای دیگری نیز برای جلب توجه در همان زمان در حال رقابت هستند.

مجموعه‌ی تمام جملات بالا به ما می‌گوید که بازاریابی سنتی و برونگرا دیگر جوابگو نخواهد بود. فناوری پیشرفت کرده است و استراتژی‌های بازاریابی و تاکتیک نیز تکامل یافته است تا با آن ادامه یابند.

بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درونگرا

بازاریابی برونگرا یا بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی برونگرا عبارت دیگری برای متدهای بازاریابی سنتی است. در مقابل این روش به عنوان یک رقیب، بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای قرار دارد. بازاریابی برونگرا شامل، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات چاپی، تبلیغات تلفنی، تبلیغات مستقیم از طریق ایمیل و تبیلغات در فضای باز می‌شود.

ایده اصلی این است که تبلیغ‌کنندگان از ابزار رسانه‌های جمعی استفاده می‌کنند تا پیام و محصولات خود را به عموم تحویل دهند. امید این است که اگر افراد کافی در مخاطبان شما پیام شما را ببینند، به آن پاسخ خواهند داد.

این تاکتیک‌های بازاریابی موثر بوده‌اند، اما امروزه این تبلیغات بسیار اشباع شده و بسیار مشابه هستند تا جایی که مردم دیگر به آن‌ها توجه نمی‌کنند.

مشکل دیگر با بازاریابی برونگرا یا سنتی این است که بسیاری از افرادی که در مخاطبان شما قرار ندارند نیز در معرض پیام شما قرار می‌گیرند، که هزینه تبلیغات در این رسانه‌ها کمتر موثر است.

تبلیغات سنتی متوقف‌کننده هستند. تبلیغات در حقیقت برنامه‌ی تلویزیونی را متوقف می‌کنند. تبلیغات تلفنی و فروش رو در رو مردم را از کاری که در حال انجام آن بوده‌اند متوقف می‌کنند. این تبلیغات فشرده در عصر رسانه‌های جمعی کار می‌کرد، اما تکنولوژی ارتباطات مدرن به مردم اجازه می‌دهد فرار کنند و از این وقفه‌های مزاحم جلوگیری کنند.

بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای چیست؟

بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای به استراتژی‌های بازاریابی اشاره می‌کند که تمرکزش بر جذب مشتری است و نه جلب توجه اجباری و مشتری. بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای بازدیدکنندگان را جذب می‌کند، مشارکت را افزایش می‌دهد و اعتبار نام تجاری را از طریق ایجاد محتوای با ارزش افزایش می‌دهد.

سوال: اگر مردم به کانال‌‎های بازاریابی سنتی توجه نمی‌کنند، چگونه اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات مورد نیازشان را دریافت می‌کنند؟

پاسخ: آنها از اینترنت استفاده می‌کنند. بگذارید بگوییم یک صاحب خانه به یک محصول مراقبت از چمن علاقه‌مند است. چگونه او می‌خواهد چنین خدماتی را پیدا کند؟ در گذشته، او ممکن بود در صفحات زرد، روزنامه یا یک ایمیل مستقیم نگاه کند. صاحب خانه امروز به کامپیوتر خود مراجعه می‌کند، به موتور جستجوی مورد علاقه خود می‌رود و محصولات “مراقبت از چمن” را جستجو کرده و به دنبال بهترین نتیجه می‌گردد.

این جستجوی ساده محصولات و خدمات برای مراقبت از چمن را به ارمغان می‌آورد. این جستجو ممکن است او را به برخی از پست‌های وبلاگ در مورد مراقبت از چمن هدایت کند و حتی ممکن است یک مقاله سفید برای اطلاعات بیشتر را دانلود کند.

اگر او نیاز به کمک بیشتری داشته باشد، ممکن است به حساب فیسبوک یا توییتر فروشنده برود و از توصیه‌های آن‌ها برای ارتباطات بیشتر بپرسد. سرویس مراقبت از چمن می تواند با جذب صاحبخانه دارایی‌های بازاریابی آنلاین را جذب کند و در نهایت کسب و کار خود را به دست خواهد آورد.

این استراتژی بازاریابی جدید بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای نامیده می‌شود. بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای کمی پیچیده‌تر و غیرمستقیم در مقایسه با بازاریابی برونگرا و سنتی است، اما این روش موثرتری برای رسیدن به مخاطبان هدف است.

تفاوت‌ها میان بازاریابی سنتی یا برونگرا و بازاریابی جاذبه ای یا درونگرا

در مفهوم پایه‌ای، بازاریابی برونگرا یا سنتی از تاکتیک‌های فشار و اجبار استفاده می‌کند، در حالی که بازاریابی درونگرا یا جاذبه‌ای از تاکتیک‌های کشش و جذب استفاده می‌کند.

بخش بزرگی از بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای متکی بر ایجاد محتوای با ارزش و جذب بازدیدکنندگان از آن است. این  روش بر توسعه‌ی فناوری ارتباطات مدرن مانند اینترنت، تلفن‌های همراه و رسانه‌های اجتماعی برای جذب مصرف‌کنندگان متکی است. به جای اینکه یک پیام در برابر یک جمعیت زیاد قرار داده شود، بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای مخاطبان خاصی را جذب می کند که دقیقا به دنبال آن اطلاعات هستند.

 هدف این است که افرادِ علاقه‌مند به محصولات و خدمات جذب شوند و از طریق اطلاعات با ارزشی که به آن‌ها داده می‌شود به کسب و کار شما علاقمند شوند. این کار با راه‌اندازی انواع وسیعی از دارایی‌های بازاریابی آنلاین انجام می‌شود و انتظار می‌رود که مصرف‌کنندگان علاقه‌مند به آن پیدا شوند.

این دارایی‌ها شامل پست‌های وبلاگ، وب‌سایت‌ها و تبلیغات پرداختی بهینه شده برای جستجوی اینترنتی خاص، حضور رسانه‌های اجتماعی پویا، برنامه‌های تلفن همراه و … است. هنگامی که افراد به محتوای بازاریابی شما جذب شوند، به راحتی اجازه می‌دهند اطلاعات بیشتری از شما و تبلیغاتتان دریافت کنند.

بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درونگرا

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۴.۷/۵۳ رتبه بندی