تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی چیست؟ آخرین روند در صنعت چیست و چگونه شرکت‌های بزرگ سرمایه‌های بازاریابی دیجیتال خود را تخصیص می‌دهند؟

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یک اصطلاح گسترده است که مجموعه‌ای از فرایندهای بازاریابی را توصیف می‌کند که تمام کانال‌های دیجیتال موجود را برای ترویج یک محصول یا خدمت یا ساخت یک نام تجاری دیجیتالی در بر می‌گیرد.

بازاریابی دیجیتال برای موفقیت تبلیغات سنتی و انتقال آگهی‌های کاغذی و روزنامه به تبلیغات فیس بوک و PPC روی کار آمد.

 

کانال‌هایی که بازاریابی دیجیتال را تشکیل می‌دهند عبارتند از: وب‌سایت‌ها، شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، قرار دادن بنر، بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، بازاریابی تلفن همراه، بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغات پرداخت هزینه برای هر کلیک یا تبلیغات کلیکی یا ppc، پیامک، بیلبورد و هر چیز دیگری با پایه دیجیتال.

 

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی یک زیر مجموعه از بازاریابی دیجیتال است. در واقع مهمترین مولفه و زیرمجموعه‌ی آن است چرا که اکثر فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال در مرزهای بازاریابی اینترنتی قرار دارند. در زیر نحوه مصرف بودجه‌های بازاریابی دیجیتال و رابطه آن‌ها با بازاریابی اینترنتی را مشاهده خواهیم کرد.

کانال‌های اصلی بازاریابی اینترنتی عبارتند از:

وب‌سایت:

یک وب‌سایت شخصی یا یک وب‌سایت شرکتی یا حتی یک وبلاگ شخصی که بر روی یک پلتفورم مشترک (مانند WordPress یا Tumblr) میزبانی شده است. برای بسیاری از برنامه‌های بازاریابی اینترنتی و تبلیغاتی یک وب‌سایت نقطه شروع و مقصد است. به عنوان مثال، شما یک کمپین بازاریابی دیجیتال برای تبلیغ یک وب‌سایت (نقطه شروع) با هدف بازدید بیشتر (مقصد) اجرا می‌کنید.

بازاریابی موتور جستجو(SEM):

بازاریابی موتور جستجو، اساس بازاریابی اینترنتی است و شامل دو فعالیت مهم، SEO و PSA می‌شود. (SEO که همان بازاریابی موتور جستجو و PSA تبلیغات پرداختی است.)

به طور خلاصه:

 SEO با هدف دستیابی به رتبه‌بندی بالاتر در موتورهای جستجو با تکنیک‌های بهینه‌سازی سر و کار دارد. سئو دو جزء اصلی دارد: On Page Seo و Off Page Seo.

 

تبلیغات پرداخت شده (PSA) برای جذب بازدیدکنندگان با قرار دادن آگهی در موتورهای جستجو است. محبوب‌ترین روش برای اجرای آن تبلیغات کلیکی یا ppc است و شناخته شده ترین ابزار Google Adwords است که به شما امکان می دهد در شبکه گوگل و شرکای تبلیغاتی آن تبلیغ کنید.

بنابراین بازاریابی جستجو با روش‌های بهبود موتورهای جستجو مرتبط است.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی:

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یکی دیگر از مولفه‌های بازاریابی اینترنتی است و در طول چند سال گذشته توجه زیادی به آن شده است. میلیون‌ها کاربر روزانه مقدار قابل توجهی از زمان آنلاین خود را در facebook، twitter، google+، instagram، pinterest، youtube، linkedin و … سپری می‌کنند. این واقعیت، بازاریابان دیجیتال را به طور جدی به سمت SM هدایت می‌کند تا حدی که این را به عنوان بخشی از کمپین بازاریابی دیجیتال معرفی می‌کنند.

بازاریابی محتوایی:

در گذشته، زمانی که ما در مورد سئو صحبت می‌شد، اساسا ساخت لینک یا link building مد نظر بوده است، اما این روند از سال ۲۰۱۱ تغییر کرده و بازاریابی محتوایی به SEO جدید تبدیل شده است. این به این معنی است که محتوای خوب دوباره پایه و اساس جستجوگرها شده است و از طریق محتوا است که شما می‌توانید یک وب سایت بهتر در اینترنت ایجاد کنید، نه از طریق تکنیک‌های ارزان ساخت لینک.

ز مهمترین ابزارها در هر کمپین بازاریابی دیجیتال است. با وجود نفوذ رسانه‌های اجتماعی، ایمیل هنوز کارآمدترین راه برای تبدیل بازدیدکنندگان یا خوانندگان به مشتریان است.

از نظر بازاریابی، بازاریابی ایمیل، فرایند جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل از افرادی است که علاقه‌مند به محصولات و خدمات شما هستند و شما برای ارسال خبرنامه یا پیشنهادات به آن‌ها ایمیل زده‌اید.

بازاریابی موبایلی:

کاربران بیشتر و بیشتر از تلفن‌های همراه خود برای جستجو در وب، شرکت در رسانه‌های اجتماعی یا یافتن محصولات و خدمات برای خرید استفاده می‌کنند. در واقع تخمین زده می‌شود که  ۳۰ درصد از ترافیک به یک وب‌سایت از طریق تلفن همراه است. (این برای وب‌سایت‌های ما نیز صادق است، گزارشات تجزیه و تحلیل گوگل را بررسی کنید و بعد از آن شگفت زده خواهید شد.)

بازاریابی موبایل درباره‌ی ایجاد محتوا یا تبلیغاتی است که قابل مشاهده و مناسب برای یک دستگاه تلفن همراه باشند. به عنوان مثال: وب‌سایت‌ها باید نسخه‌های قابل حمل همراه داشته باشند. چون تبلیغاتی که بر روی یک دستگاه تلفن همراه نشان داده می‌شود ممکن است موقعیت مکانی دستگاه را در نظر بگیرد و نزدیکترین فروشگاه‌هایی که محصول خاصی می‌فروشند را نشان دهد.

تبلیغات بنری:

شما می‌توانید بنرها را تقریبا در تمام متعلقات یک وب مانند وب‌سایت‌ها، وب‌های تلفن همراه، برنامه‌های موبایل، موتورهای جستجو، خبرنامه‌ها، فیس بوک، توییتر، یوتیوب و غیره پیدا کنید. بازاریابان دیجیتال سعی می‌کنند محصولات و یا خدمات خود را از طریق انواع مختلف آگهی‌ها (استاتیک، متن، انیمیشن، تصاویر، فیلم‌ها، آگهی‌های هوشمندانه) در پلتفرم‌های مختلف ارتقا دهند.

آخرین روندها در بازاریابی اینترنتی چیست؟ چقدر بودجه باید به آن اختصاص داده شود؟

شاید بهترین راه برای فهم آخرین روند در صنعت بازاریابی دیجیتال، این است که ببینیم چگونه شرکت‌های بزرگ، بودجه بازاریابی خود را اختصاص می‌دهند. اگر گزارشات آن‌ها را ببینیم، یافته بسیار جالب است و بدون تردید نشان می‌دهند که اکثر بودجه‌های بازاریابی دیجیتال برای عناصر مختلف بازاریابی اینترنتی صرف می‌شوند.

به طور خاص مهم‌ترین یافته‌ها عبارتند از:

  • بودجه‌های بازاریابی ۱۲ درصد از کل درآمد شرکت را نشان می‌دهند و انتظار می‌رود که حتی بیشتر رشد کنند.
  • بازاریابی دیجیتال ۱۴ درصد از بازاریابی کلی برای یک سازمان یا کسب‌وکار را نشان می‌دهد.
  • ۵۰٪ از فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال برون سپاری می‌شوند (اگر شما هم به برون سپاری فکر می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را به درستی بدون اتلاف هزینه و در بهترین موقعیت انجام می‌دهید. در این مورد قطعا از مشاوره‌ی رایگان ما لذت خواهید برد.)
  • مهمترین فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال عبارتند از: ایجاد وب (وب‌سایت)، تجارت دیجیتال و تبلیغات دیجیتال.
  • سرمایه‌گذاری‌های بازاریابی دیجیتال در تجارت الکترونیک، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، ایجاد محتوا و بازاریابی تلفن همراه انجام خواهند شد.

نتیجه‌گیری کلی برای بازاریابی اینترنتی


مهم است بدانیم که بازاریابی اینترنتی یک زیر مجموعه از بازاریابی دیجیتال است و چیزی متفاوت نیست. هنگامی که ما در مورد بازاریابی دیجیتال صحبت می‌کنیم، به معنای بازاریابی اینترنتی به همراه پیامک، وب تلویزیون و تبلیغات دیجیتال است.

واضح است که شرکت‌ها و کسب‌وکارها شروع به درک اهمیت رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار بازاریابی اینترنتی کرده‌اند و بازاریابی محتوایی و بازاریابی تلفن همراه نیز به نوبه خود در همین مسیر قرار گرفته‌اند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۴.۳/۵۷ رتبه بندی