تبلیغات اینترنتی و تبلیغات آنلاین چیزی است که هر کسی می‌تواند از آن‌ها بهره ببرد. تبلیغات اینترنتی یا تبلیغات آنلاین یک راه قدرتمند برای قرار دادن پیام شما در مقابل مخاطبان خاص در یک راه مناسب و عملی است. این مسیر برای شروع، نیازی به دانش جامع و گسترده ندارد. کمی پول و داشتن کلمات کلیدی مناسب می‌تواند در آغاز این مسیر به شما کمک کند.

اما اینکه شما بتوانید یک کمپین تبلیغاتی را با دردسر بسیار کم یا حتی بدون هیچ دردسری راه بیندازید، لزوما به این معنا نیست که شما آن را درست انجام می‌دهید. بهتر است اینطور بیان کنیم که تعداد بسیار زیادی از تبلیغ‌کنندگان به سادگی مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که شاید به نظرشان اشتباه نباشد. اما قطعا اشتباه است! اما خبر خوب این است که با اعمال تغییراتی کوچک به سادگی می‌توانند از این اشتباهات اجتناب کنند.

مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود، اشتباهاتی هستند که بازاریابان به هنگام انجام تبلیغات اینترنتی مرتکب می‌شوند. هیچ‌کدام از راه‌های زیر دشوار یا غیرعملی نیستند، اما زمان و توجه زیادی را می‌طلبند تا شما را در موقعیت درستتان قرار دهند.

مهم‌ترین چیزی که برای تبلیغات اینترنتی به هر روشی وجود دارد، این است که تبلیغات باید به روش‌های متفاوت آزمایش شوند و حتما تمامی اجزای آن‌ها ردیابی و پیگیری شوند. زمانی که همه چیز به درستی در جای خود قرار بگیرد، خواهید دید که تلاش‌هایتان بیشترین نتیجه را برایتان به همراه خواهد داشت.

تبلیغات اینترنتی

۱- تنها از یک منبع برای تبلیغات اینترنتی استفاده می‌کنید.

راه و روش‌ها برای تبلیغات اینترنتی آنقدر زیاد است که گاها کنترل همه‌ی آن‌ها حتی مشکل هم به نظر می‌سد. پس یک بازاریاب باید چه کاری انجام دهد؟ پیشنهاد ما این است که وقت و هزینه‌ی خود را صرف امتحان کردن همه‌ی این راه‌ها نکنید. بلکه روش یا روش‌هایی را انتخاب کنید که برای شما به طور خاص از بقیه به صرفه‌تر و با ارزش‌تر هستند.

پیشنهاد ما برای شروعِ تبلیغات اینترنتی شما بدون شک تبلیغات در گوگل یا ادوردز و فیسبوک است. شروع تبلیغات اینترنتی با استفاده از این دو ابزار اصلا زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و یکی از علل را می‌توان به سلف سرویس بودن این دو ابزار نسبت داد. از طریق ادوردز، شما می‌توانید بر اساس جستجوها یا کلمات کلیدی محتواها هدفگذاری کنید و از طریق فیسبوک این هدفگذاری‌ها می‌تواند بر مبنای علایق مخاطبان و اطلاعات دموگرافیک صورت گیرد.

در مراحل بعدی با بررسی و ارزیابی سایر راه‌ها، در صورتی که کانال‌های مناسب دیگری برای تبلیغات اینترنتی خود یافتید، می‌توان آن‌ها را برای خود به کار بگیرید. برای مثال شاید لینکداین بتواند گزینه‌ی مناسب دیگری برای شما باشد.

تبلیغات اینترنتی

۲- هرگز هدف‌گیری‌ها و قیمت‌گذاری‌های خود در تبلیغات اینترنتی را آزمایش و بهینه نکرده‌اید.

اکثر سرویس‌هایی که برای تبلیغات اینترنتی استفاده می‌کنید، به طور فریبنده‌ای ساده هستند و برای انجام یک کار به وجود آمده‌اند: شما را متقاعد کنند که به اندازه کافی روی تبلیغات اینترنتی خود هزینه صرف کنید. البته به شما کمک می‌کنند تا دقیقا به مخاطبانی که می‌خواهید برسید، اما نمی‌گذارند خیلی هم ساده و ارزان از این مساله عبور کنید. خوشایندترین مساله برای آن‌ها هزینه‌ی بیشتر از سمت شما و خوشایندترین مساله برای شما به دست آوردن بیشترین سود با اعمال کمترین هزینه است. شما به سادگی می‌توانید به خواسته خود برسید، فقط باید روی آزمایش، ارزیابی و بهینه‌سازی کمپین‌های خود به اندازه کافی زمان بگذارید.

شما به عنوان یک تبلیغ‌کننده باید سه مساله مهم در تبلیغات اینترنتی را مد نظر قرار دهید: هدفگذاری، خلاقیت و قیمت‌گذاری. شما می‌توانید از این سه مورد به عنوان اهرم‌های اصلی برای انجام تبلیغات خود به روش‌های مختلف استفاده کنید. هدفگذاری، مخاطبان تبلیغ شما را کنترل می‌کند، خلاقیت ظاهر و پیامِ تبلیغ شما را نشان می‌رساند و قیمت‌گذاری مکان نمایش تبلیغ شما و میزان دیده شدن آن را کنترل می‌کند. این مساله آنقدر ارزشمند است که زمانی را می‌طلبد تا شما هر سه مورد را به درستی بنا به اهداف سازماندهی کنید و با بیشترین خلاقیت و کمترین هزینه به آن‌ها برسید.

اگر برای شروع به دنبال مکان مناسب برای تبلیغتان هستید، به شما توصیه می‌کنیم با قسمت بالایی در صفحه شروع کنید و نتایج را ارزیابی و بهینه کنید.

تیلیغات اینترنتی

۳- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خود برای انواع تبلیغات اینترنتی را بررسی نمی‌کنید.

نرخ بازگشت سرمایه‌ای که از تبلیغات اینترنتی و آنلاین خود دریافت می‌کنید، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بازاریابان باید روی آن وقت کافی بگذارند و متاسفانه بیشتر آن‌ها این مساله را دست کم می‌گیرند.

اندازه‌گیری ROI می‌تواند کمی فریبنده باشد. اگرچه می‌تواند به سادگی چیزی که به دست می‌آورید در بازگشتِ چیزی که پرداخت کرده‌اید، باشد اما این بازگشت کمی گیج کننده است. در حالی که بهینه‌سازی نرخ کلیک می‌تواند به شما کمک کند، اما کلیک‌هایی که نرخ تبدیل شما را بهبود ندهند یا ارزشی برای برندسازی شما ایجاد نکنند، تنها پول و سرمایه‌ی شما را هدر داده‌اند.

آگاهی از اهداف تبلیغات اینترنتی شما و یادگیری چگونگی ارزیابی نرخ بازگشت سرمایه باید در اولین مرحله از استراتژی شما قرار بگیرد. زمانی که اهداف خود را مقرر کردید، باید ابزارهایی برای ردیابی تنظیم کنید تا بدانید که چه کسانی بر روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند و اینکه ترافیک تبلیغاتی شما از کجا وارد می‌شود. در این مورد می‌توانید از ابزار Google Analytics استفاده کنید.

تبلیغات اینترنتی

۴- خلاقیت شما برای تبلیغات اینترنتی در حد Paint ساده است.

اهمیتی ندارد که شما طراح هستید یا نه، زمانی که کمپین تبلیغات اینترنتی را راه‌اندازی می‌کنید، تبلیغ شما باید زیبا، خلاق و حرفه‌ای باشد. نباید انتظار داشته باشید که لیدِ با کیفیت به دست بیاورید، اگر که به نظر می‌رسد که تبلیغ شما را یک کودک ۳ ساله کشیده است.

اگر خودتان توانایی طراحی یک طرح حرفه‌ای را ندارید، حتما از کسی که در این زمینه متخصص است و خلاقیت دارد استفاده کنید. اگر هم فکر می‌کنید توانایی و خلاقیت این کار را دارید، اما ابزارهای مناسب آن را نمی‌شناسید، با یک جستجوی ساده به تمامی ابزارهای مورد نیازتان دست می‌یابید.

بسیار مهم است که طرح خلاقانه‌ی شما با موضوع تبلیغتان مرتبط باشد. پس برای ایده گرفتن قبل از طراحی، می‌توانید از طرح‌ها و تبلیغ‌های موجود استفاده کنید.

تبلیغات اینترنتی

۵- کمپین‌های تبلیغات اینترنتی خود را آنطور که باید، مقیاس‌گذاری نمی‌کنید.

دو دلیل اصلی برای اینکه باید کمپین‌های خود را آزمایش، ردیابی و بهینه‌سازی کنید، وجود دارد. دلیل اول این است که متوجه می‌شوید چه زمانی از پول خرج کردن(هدر دادن) دست بکشید و دلیل دوم این است که جایی که باید بیشترین هزینه را صرف کنید را می‌یابید.

زمانی که کمپینی را در نقطه‌ای بهینه می‌کنید تا حدی که نرخ بازگشت مورد نظرتان را به شما بدهد، باید بر آن قسمت کمی بیشتر پافشاری کنید تا متوجه شوید که می‌توانید به مقیاس و سطح بالاتر دست یابید یا خیر.

برای مثال اگر شما روی کمپینی ۱۰۰ دلار در ماه هزینه می‌کنید و نرخ بازگشت سرمایه برای شما ۱۲۵ دلار در ماه است که البته نرخ خوبی برای شما می‌باشد، در اینصورت باید پول بیشتری به کمپین تزریق کنید تا ببینید که در مقیاس بزرگتر ROI بیشتری به شما می‌دهد یا خیر. در طی این پروسه شما باید کاملا هوشیار باشین و همواره کمپین خود را ردیابی کنید.

در این مطلب به ۵ مورد اول بسنده می‌کنیم و ۵ مورد مهم بعدی را می‌توانید در مطلب بعد بخوانید. لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۴ رتبه بندی