اعتبار صفحه یا Page Authority چیست؟

اعتبار صفحه یا PA یک امتیاز است که توسط MOZ ارائه شده و پیش‌بینی می‌کند که یک صفحه‌ی خاص چگونه در صفحه نتایج گوگل(SERP) رتبه‌بندی می‌شود. اعتبار صفحه از ۱ تا ۱۰۰ رتبه‌بندی می‌شود. هرچقدر این رتبه بالاتر باشد، نشانه‌ی توانایی بیشترِ این صفحه برای رتبه‌بندی است.

اعتبار صفحه از طریق داده‌های Mozscape Web Index به دست می‌آید و شامل شمارش پیوند، MozRank، MozTrust و ده‌ها فاکتور دیگر می‌شود. همانند اعتبار دامنه یا Domain Authority، که به زودی به توضیح آن خواهیم پرداخت، اعتبار صفحه از یک مدل یادگیریِ ماشین برای شناسایی الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند که به بهترین نحو با رتبه‌بندی در میان هزاران نتیجه در صفحه نتایج گوگل همبستگی دارند. سپس با این محاسبات، یک رتبه برای اعتبار هر صفحه مشخص می‌کند.

 اعتبار دامنه یا Domain Authority چیست؟

اعتبار دامنه یا DA  امتیازی دیگری است که توسط MOZ ارائه شده و مانند PA پیش‌بینی می‌کند که یک سایت چگونه در صفحه نتایج گوگل(SERP) رتبه‌بندی می‌شود. این رتبه نیز مانند اعتبار صفحه از ۱تا ۱۰۰ است و رتبه‌ی بالاتر نشان‌دهنده‌ی توانایی بالاتر برای سایت می‌باشد.

اعتبار دامنه و اعتبار صفحه
اعتبار صفحه (PA) چگونه رتبه‌بندی می‌شود؟

همانند PA این رتبه نیز فاکتورهای بسیا زیادی برای محاسبه دارد. در نهایت یک رتبه برای کل سایت در نظر گرفته می‌شود. با استفاده از ابزارهایی که برای PA معرفی خواهند شد، می‌توانید از DA هم مطلع شوید.

MOZ اعتبار صفحه را بر اساس یک مقیاس لگاریتمی ۱۰۰تایی رتبه‌بندی می‌کند. بنابراین ارتقا رتبه از ۲۰ به ۳۰ بسیار راحت‌تر از افزایش از ۷۰ به ۸۰ خواهد بود. MOZ مرتبا الگوریتمِ خود برای محاسبه اعتبار صفحه را به روز می‌کند، بنابراین رتبه‌ی شما مرتبا در حال نوسان خواهد بود.

اعتبار صفحه یا Page Authority خوب چیست؟

بخاطر نحوه‌ی محاسبه‌ی اعتبار صفحه (PA)، بهتر است که هنگام جستجو در نتایج و تعیین صفحاتی که لینک‌های بهتر و قوی‌تری دارند، این رتبه به عنوان یک معیار مقایسه‌ای در نظر گرفته شود. به همین دلیل که این رتبه مقایسه‌ای است، پس لزوما نمی‌توان برچسب خوب یا بد بودن یک صفحه را با استفاده از این معیار به صفحه زد.

اعتبار صفحه و اعتبار دامنه
اعتبار دامنه (DA) چگونه رتبه‌بندی می‌شود؟

همانند PA برای رتبه‌بندی اعتبار دامنه نیز از یک مقیاس لگاریتمی ۱۰۰تایی با توجه به محبوبیت و مشهور بودن سایت، MozRank، MozTrust و … استفاده می‌شود. بنابراین، برای اعتبار دامنه هم ارتقا از ۲۰ به ۳۰ نسبت به ارتقا از ۷۰ به ۸۰ ساده‌تر خواهد بود.

اعتبار دامنه یا Domain Authority خوب چیست؟

عموما سایت‌هایی که لینک‌های خارجی قوی‌ای دارند، مانند ویکی‌پدیا یا گوگل، در انتهای مرز(از بالا) برای اعتبار دامنه قرار دارند. در حالی که سایت‌های کوچک با تعداد محدود لینک ورودی، اعتبار دامنه پایینی برای سایتشان دارند. هر سایت جدید که شروع به کار کند، دامنه اعتبار ۱ خواهد داشت. پس لینک‌های ورودی به سایتتان را بالا ببرید تا از اعتبار دامنه یا DA بالاتری برخوردار شوید.

دقیقا مثل اعتبار صفحه، اعتبار دامنه هم یک معیار و رتبه‌ی رقابتی است . برچسب‌گذاری خوب یا بد برای یک سایت کار ساده‌ای نخواهد بود.

اعتبار صفحه (Page Authority) در مقابل اعتبار دامنه (Domain Authority)

اعتبار صفحه (Page Authority) قدرت پیش‌بینی رتبه‌بندی یک صفحه را اندازه می‌گیرد، در حالی که اعتبار دامنه (Domain Authority)  قدرت تمام دامنه یا زیردامنه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. برای اندازه‌گیری هر دو معیار از یک متد استفاده می‌شود، بنابراین این دو رتبه بیشتر از اینکه متفاوت باشند، به یکدیگر شبیهند.

اعتبار صفحه (Page Authority) و اعتبار دامنه (Domain Authority) را چگونه به دست آوریم؟

معیارهای اندازه‌گیری اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شامل ده‌ها فاکتور متفاوت از سئو و سیستم‌های بازاریابی آنلاین در سراسر وب است. در MOZ می‌توانید از طریق  Open Site ExplorerMozBar, Moz’s free SEO toolbar، یا در قسمت  Keyword Explorerاین معیارها را اندازه بگیرید. معیارهای اعتبار همچنین با Moz Pro campaigns و  Mozscape API در ارتباط هستند. پیشنهاد می‌شود موارد فوق را در سایت MOZ ببینید و بررسی کنید.

تعریف تکنیکی از اعتبار صفحه (Page Authority) و اعتبار دامنه (Domain Authority)

روش محاسبه‌ی PA و DA همان‌طور که گفته شد به معیارهای متفاوتی بستگی دارد. اما مساله اینجاست که رتبه اعتبار صفحه(PA) برای هر صفحه جدا حساب می‌شود. برای مثال اگر شما ۱۰۰ برگه در وب‌سایت خود داشته باشید، هر کدام از این ۱۰۰ برگه یک رتبه PA منحصر به فرد برای خودشان دارند. اما برای سایت شما با همین ۱۰۰ برگه یک رتبه برای اعتبار دامنه به طور کلی در نظر گرفته می‌شود، نه ۱۰۰ رتبه‌ی جدا برای هر صفحه از سایتتان. PA و DA بر اساس داده‌ها از  Mozscape web index، MozTrust، MozRank، تعدادِ لینک‌ها و حدود ۴۰ فاکتورِ دیگر محاسبه می‌شوند. بهتر است بدانید که PA به عناصر سئو داخلی و on-page مانند کلمات کلیدی و بهینه‌سازی محتوا کاری ندارد.

از آنجایی که اعتبار صفحه و دامنه بر اساس یک الگوریتم یادگیری ماشین محاسبه می‌شوند، به محض تغییر داده در الگوریتم این رتبه‌ها دچار نوسان خواهند شد.

 

اعتبار صفحه و اعتبار دامنه
چگونه اعتبار صفحه (Page Authority) و اعتبار دامنه (Domain Authority) را بهبود دهیم؟

اعتبار صفحه و دامنه رتبه‌های بسیار جامعی هستند و نمی‌توان به سادگی آن‌ها را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار داد. این رتبه‌ها شامل مجموعه‌ای از معیارها هستند که هر کدام به تنهایی این رتبه‌ها را تغییر می‌دهند. این وابستگیِ چند فاکتوره، عمدی است: از آنجایی که گوگل فاکتورهای بسیار زیادی را برای رتبه‌بندی یک صفحه یا دامنه در نظر می‌گیرد، پس معیاری که بخواهد این مساله را اندازه بگیرد نیز باید شامل تعداد زیادی فاکتور باشد.

بهترین راه برای بهبود اعتبار صفحه، از طریق بهبود Link Profile حاصل می‌شود، که طبعا روی MozRank و MozTrust تاثیر می‌گذارد. در حقیقت تعداد لینک‌هایی که از صفحات با PA بالا به سایت شما وارد می‌شود، عامل بسیار مهم و تعیین کننده‌ای است. این مساله باعث می‌شود اعتبار صفحه‌ی لینک شده‌ی شما هم بالا برود و مانند یک رای اعتماد برای صفحه‌ی شما عمل کند.

بهترین راه برای بهبود اعتبار دامنه، از طریق بهبود سئو کلی سلیت حاصل می‌شود. به طور خاص شما باید روی لینک‌های دریافتی از سایر سایت‌ها تمرکز کنید. چرا که تاثیر مستقیم بر MozRank و MozTrust می‌گذارند.

از آنجایی که اعتبار صفحه و دامنه بر اساس یک الگوریتم یادگیری ماشین محاسبه می‌شوند، به محض تغییر داده در الگوریتم این رتبه‌ها دچار نوسان خواهند شد.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۲ رتبه بندی