اگر چیز زیادی درمورد تبلیغات کلیکی نمی‌دانید و در مورد آن کنجکاو هستید، یا حتی اگر می‌خواهید که از این نوع تبلیغات برای بازاریابی کسب‌وکار خود استفاده کنید اما نمی‌دانید چگونه و از کجا شروع کنید، کاملا در جای درستی قرار گرفته‌اید.

ما در این مطلب و  مطالب بعدی سعی می‌کنیم تمامی مباحث تبلیغات کلیکی را برای شما پوشش دهیم و به طور کامل شما را با آن آشنا کنیم. هرچیزی که نیاز دارید بدانید، از اینجا شروع می‌شود.

در ابتدا باید تبلیغات کلیکی یا PPC را تعریف کنیم و به درکی از نحوه‌ی عملکرد آن برسیم. بسیار خوب، شروع کنیم.

PPC یا Pay-Per-Click یا همان تبلیغات کلیکی خودمان، نوعی از تبلیغات آنلاین است که در این روش تبلیغ‌کنندگان تنها زمانی که روی تبلیغ آن‌ها کلیک شود هزینه پرداخت می‌کنند. با این راه به نحوی برای سایت شما بازدید هم خریده می‌شود و تلاش برای جذب بازدید ارگانیک را برای شما کمتر می‌کند.

تبلیغات در موتورهای جستجو یکی از رایج‌ترین شکل‌های تبلیغات کلیکی است. تبلیغ‌کنندگان برای مکانِ تبلیغشان در صفحه و کلیکی که روی تبلیغشان شود به موتور جستجو پول می‌دهند. برای مثال اگر تبلیغ شما در رابطه با خدمات دیجیتال مارکتینگ است، زمانی که یک کاربر عبارت “خدمات دیجیتال مارکتینگ” را جستجو می‌کند، تبلیغ شما به او نشان داده می‌شود و تنها در صورتی که روی آن کلیک کند شما ملزم به پرداخت هزینه‌ی آن یک کلیک می‌شوید.

در حقیقت با هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما، یک بازدیدکننده به سایت شما فرستاده می‌شود. پس اگر تبلیغات کلیکی یا PPC به درستی کار کند، هزینه‌ای که می‌پردازید ناچیز است! چرا که هزینه‌ی این کلیک در مقایسه‌ی هزینه‌ی جذب یک بیننده بسیار کم است. اگر شما برای یک کلیک ۲هزارتومان پرداخت کنید ولی نتیجه‌ی حداقل ۲میلیون تومانی برای شما داشته باشد، آنوقت ارزش این سرمایه‌گذاری اندک که بازگشت سود هنگفتی خواهد داشت را به خوبی درک خواهید کرد!

باید مراحل زیادی برای طراحی یک کمپین تبلیغات کلیکی موفق طی کرد: از تحقیقات برای انتخاب بهترین کلیدواژه‌ها گرفته، تا پروسه‌ی تبدیل این کلمات کلیدی خام به کلماتی واقعا کلیدی و قوی! و یا طراحی صفحات فرود جذاب و موثر برای جذب بازدیدکنندگان. این را بدانید که موتورهای جستجو برای تبلیغات کلیکی مرتبط، خلاقانه و هدفمند پاداش در نظر گرفته‌اند و برای شارژ تبلیغات شما در دفعات بعدی، هزینه‌ی کمتری از شما خواهند گرفت. چه کسی این جایزه را دوست ندارد؟! اگر تبلیغات و صفحات فرود شما برای کاربران مفید و کاربردی باشند، گوگل هزینه‌ی هر کلیک را برای شما کمتر می‌کند و شما را به سودمندی بیشتری می‌رساند. بنابراین اگر می‌خواهید پروژه تبلیغات کلیکی خود را آغاز کنید، یا این کار را به درستی شروع کنید یا اصلا این کار را نکنید!

گوگل ادوردز یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های تبلیغات کلیکی در جهان است.

این سیستم باعث ‌می‌شود که یک تبلیغ در موتور جستجوی گوگل قرار بگیرد. در نتیجه تبلیغ شما در معرض دید افراد بسیار زیادی قرار خواهد گرفت.

اکنون بگذارید نحوه‌ی عملکرد دقیق گوگل ادوردز را بررسی کنیم. شما یک تبلیغ را که مرتبط با یک کلمه کلیدی خاصی است، با قیمت مشخصی در ادوردز قرار می‌دهید. زمانی که یک کاربر عبارتی را جستجو می‌کند، گوگل در میان تعداد زیادی از تبلیغات، تعدادی را به کاربر نشان خواهد داد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که گوگل کدام تبلیغات را انتخاب می‌کند؟!؟ موتورهای جستجوی گوگل فاکتورهای متفاوتی را برای این انتخاب در نظر می‌گیرند. از جمله ارتباط تبلیغ با عبارت جستجو شده و هزینه‌ای که برای کمپین تبلیغات کلیکی در نظر گرفته شده است.

در اینجا باید نکته‌ی مهم دیگری هم مطرح شود و آن این است که: این که کدام تبلیغ به نمایش درآید به طور خاص به ad Rank یا رتبه‌ی تبلیغ برمی‌گردد. این فاکتور وابسته به دو معیار است: CPC bid یا هزینه‌ی پیشنهادی برای هر کلیک (بالاترین مبلغی که تبلیغ‌کننده حاضر است بپردازد) و Quality score یا نمره‌ی کیفی (ارزشی که وابسته به نرخ کلیک، ارتباط و کیفیت صفحه فرود شما است). در حقیقت این سیستم به تبلیغ‌های منتخب این شانس را می‌دهد که به حداکثر مشتری‌های مورد نظر طبق هزینه‌ی مقرر شده برای تبلیغاتشان، برسند. می‌توان گفت شما با یک مزایده یا حراجی روبرو هستید! اینفوگرافیک زیر به شما می‌گوید که پروسه‌ی این مزایده به چه صورت است:

بازاریابی ppc از طریق adwords بسیار ارزشمند است. زیرا که در میان تمام موتورهای جستجو، گوگل بیشترین میزان ترافیک را دریافت می‌کند. در نتیجه بر روی تبلیغات شما با احتمال بسیار بیشتری کلیک خواهد شد. اینکه چه مدت زمان و در چه زمان‌هایی تبلیغات کلیکی شما نمایش داده می‌شوند، کاملا بستگی به کلمات و عبارات کلیدی منتخبِ شما دارد. فاکتورها و معیارهای زیادی برای موفق شدن کمپین تبلیغات کلیکی وجود دارد، که توصیه می‌کنیم بر این موارد بیش از بقیه تمرکز کنید:

ارتباط کلمات کلیدی برای تبلیغات کلیکی شما: 

ساخت لیست‌های کلیدواژه‌های مرتبط برای ppc مدنظرتان، گروه‌های کلمات کلیدی مناسب و متن تبلیغاتی مرتبط.

کیفیت صفحه فرود برای تبلیغات کلیکی شما:

ایجاد صفحات فرودِ بهینه‌سازی شده و متقاعدکننده، محتوای مرتبط و یک فراخوانی برای اقدام (call-to-action) به طور واضح و متناسب با درخواست‌های جستجوی خاص

نمره‌ی کیفی برای تبلیغات کلیکی شما:

این نمره در حقیقت رتبه‌بندی از طرف گوگل برای کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی، صفحات فرود و کمپین تبلیغات کلیکی شما است. تبلیغ‌کنندگان با نمره کیفی بالاتر، کلیک بیشتری در زای هزینه‌ی کمتری به دست خواهند آورد.

تحقیقات و جستجو برای کلمات کلیدیِ مرتبط با تبلیغات کلیکی کاری بسیار زمان‌بر است، اما در عین حال بسیار مهم و ضروری نیز می‌باشد. کمپین تبلیغات کلیکی شما حول محور کلمات کلیدی شکل می‌گیرد، و موفق‌ترین تبلیغ‌کنندگان در ادوردز مرتبا لیست کلمات کلیدی ppc خود را به روز کرده و توسعه می‌دهند. اگر تنها یک بار آن هم برای اولین کمپین خود این لیست کلمات کلیدی را تهیه کنید و از تحقیقات مستمر در آینده غافل شوید، مطمئن باشید صدهاهزار کلمه کلیدی دیگر، عبارات طولانی، کلمات کم‌هزینه و مرتبط و چیزهای زیادِ دیگری که همگی می‌توانند ترافیک بسیار زیادی را به سایت شما وارد کنند را از دست می‌دهید.

یک لیست موثر از کلمات کلیدی باید اینگونه باشد:

 • مرتبط :

  مشخصا شما نمی‌خواهید بخاطر ترافیکی که هیچ ارتباطی با کسب‌وکار شما ندارد، پولی بپردازید. شما می‌خواهید کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده‌ای را پیدا کنید که نرخ کلیک بیشتر، هزینه موثرتر به ازای هرکلیک و سود بیشتری را برای شما به ارمغان آورد. این به این معناست که کلمه کلیدی که در مزایده پیشنهاد می‌دهید، باید بسیار نزدیک به کالا یا خدمتی باشد که می‌فروشید.

 • کامل و جامع:

  عبارات کلیدی مورد نظر شما نه تنها باید معروف‌ترین و پرتکرارترین عبارات جستجو شده در بازار هدف شما را پوشش دهند، بلکه باید عبارات طولانیِ جستجو شده را نیز در بر بگیرند. عبارات طولانی اصولا خیلی خاص هستند و ممکن است کمتر عمومی به نظر برسند، اما قابلیت انتقال ترافیک بسیار بالایی را دارند. علاوه بر این، عبارات طولانی عموما در رقابت کمتری درگیر هستند و بنابراین ارزان‌تر هستند.

 • گسترده:

  تبلیغات کلیکی روندی تکراری دارند. چیزی که شما می‌خواهید، توسعه و بهبود مستمر کمپین‌های شماست. پس بدین منظور باید دائما لیست کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده‌ی خود را به روز کرده و کلمات و عبارات جدید را به آن اضافه کنید تا مجموعه‌ی گسترده‌ای را پوشش دهید.

زمانی که کمپین‌هایی را در دست اجرا قرار می‌دهید، باید آن‌ها را به طور مستمر مدیریت کنید تا از موثر بودن آن‌ها مطمئن شوید. شما باید دائما عملکردتان را ارزیابی کرده و اقدامات زیر را برای بهینه‌سازی کمپینِ خود انجام دهید:

 • اضافه کردن کلمات کلیدی ppc :

  دسترسی به کمپین PPC خود را با اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌‎وکار خود گسترش دهید.

 • اضافه کردن کلمات کلیدی منفی :

  برخی عبارات و کلمات را که نمی‌خواهید در صورت جستجوی یک کاربر، تبلیغ شما اشتباها به او نشان داده شود و طبعا هزینه‌ی کلیکِ کاملا مازادی به شما اضافه شود، به عنوان کلمات کلیدی منفی اضافه کنید تا هدر رفتتان نیز کاهش یابد.

 • گروه‌های تبلیغاتی تقسیم شده:

  نرخ کلیک (CTR) و نمره کیفی را با تقسیم کردن گروه‌های تبلیغاتی خود به گروه‌های کوچک‌تر و آگهی‌های مرتبط تر بهبود دهید که به شما کمک می‌کند محتوا و صفحات فرود هدف‌گذاری شده‌تری داشته باشید.

 • بررسی هزینه کلمات کلیدی PPC:

  کلمات کلیدی گران قیمت و کم‌کاربرد را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را از لیست کلمات و عبارات کلیدی‌تان خارج کنید.

 • بهبود صفحات فرود:

  محتوا و فراخوانی‌های اقدام(CTA) را در صفحات فرود اصلاح کنید تا با نمایش‌های جستجوی فردی به منظور افزایش نرخ‌های تبدیل، هماهنگ شوند.

اکنون می‌توان گفت که شما هر آنچه از مقدمات و اصول اساسیِ تبلیغات کلیکی یا ppc باید بدانید را می‌دانید. زمانی که  کمپین‌های تبلیغات کلیکی خود را راه‌اندازی کنید، عملا با تمامی این موارد آشنا خواهید شد. با گذر زمان قطعا به مزایای خاص این نوع از تبلیغات برای کسب‌وکارتان پی خواهید برد. لطفا نظرات، پیشنهادات و راهنمایی‌های خود درباره‌ی این موضوع را با ما در میان بگذارید.

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارات زیر به این محتوا دسترسی پیدا کرده‌اید. در صورتی که محتوای مورد نظرتان را نیافتید، عبارت‌های زیر را در قسمت جستجو بررسی کنید.

تبلیغات ppc، تبلیغات pay-per-click، تبلیغات اینترنتی و پرداختی، پرداخت به ازای هر کلیک، jfgdyhj ;gd;d ،  jfgdyhj d d sd .

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۴ رتبه بندی