زمانی که صحبت از مدیریت به میان می‌آید، همه بر این اعتقاد هستند که برنامه‌ای که بر اساس نقشه و با مدیریت دقیق و صحیح پیش می‌رود، موفقت آن حتمی است. پیش از آنکه به راهکارهای مدیریت سایت به شکل موثرتر و مفید‌تر اشاره کنیم لازم است مقدمه‌ای در خصوص تعریف مفهوم مدیریت سایت ارائه دهیم. اینکه در حالت کلی مدیریت سایت چیست و از چه اجزا و بخش‌هایی تشکیل شده است؟

میلیون‌ها خدمات سایت وجود دارد و درک این قضیه می‌تواند خیلی گیچ کننده باشد که کدام شامل چه چیزهایی هستند.

ما می‌توانیم تعدادی از این خدمات را به شما ارائه دهیم.

یکی از زمینه‌های اصلی کسب و کار، ارائه خدمات و راهکار‌های مدیریت سایت به مشتریان است. اکثر کسب و کار‌ها واقعا نمی‌دانند که چه چیزی لازمه‌ی یک سایت در حال کار است و اغلب برای آنها چیزی که برای مدیریت سایت لازم است و اتفاق می‌افتد، نامشخص است.

مدیریت سایت به طور دقیق چیست؟

مدیریت سایت مستلزم یک سری سرویس‌های مختلفِ با هم ترکیب شده می‌باشد تا خیال شما را از بابت نحوه‌ی عملکرد صحیح سایتتان راحت کرده و شما را نسبت به این موضوع مطمئن سازند. اساسا زمانی که شما با یک شرکت برای مدیریت وب سایت خود قرارداد می‌بندید، آنها تمام کارهای مرتبط با وب سایت را انجام می‌دهند و تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که به آنها بگویید چه چیزی‌هایی نیاز دارید تا انجام شوند. راهکارهای مدیریت سایت را به سه دسته‌ی عمده‌ی امنیت، مدیریت محتوا و پشتیبانی سایت می‌توان تقسیم کرد.

راهکارهای مدیریت سایت

راهکارهای مدیریت سایت (۱): امنیت سایت

امنیت سایت مهمترین عنصر هر سرویس مدیریت سایت خوب است. تمامی سایت ها دائما تحت حمله مداوم هکرها و مجرمان اینترنتی قرار دارند. اکثریت قریب به اتفاق این حملات خودکار هستند و طراحی شده‌اند تا از وب سایت شما به عنوان یک پلتفرم یا سکو برای آلوده کردن رایانه‌های بازدیدکنندگان سایت شما برای اطلاعات استفاده کنند.

اطمینان حاصل کردن از اینکه سایت شما کاملا ایمن است و معماری که در ساخت آن به کار برده شده است به روز است، یک جزء حیاتی از راهکارهای مدیریت سایت است. این هم شامل مدیریت غیر فعال مانند تنظیم فایروال خوب و مسدود کردن راه برای هکرهای احتمالی و هم مدیریت فعال است که شامل مواردی مانند اسکن بدافزار و ارتقاء معماری وبسایت شما است.

راهکارهای مدیریت سایت

راهکارهای مدیریت سایت (۲): مدیریت محتوا

این دومین بخش مهم در راهکارهای مدیریت سایت است. یک سایت به تنهایی یک شیء ثابت و بی‌حرکت است که هرگز خود به خود به روز نمی‌شود و یا بهبود نمی‌یابد. تنها چیز مهمی که شما در راستای موفقیت سایت خود می‌توانید انجام دهید این است که به طور منظم مطالب اضافه کنید. اضافه کردن مطلب به راحتی کپی کردن مطلب و چسباندن آن و منتشر کردن آن در سایت نیست.

مدیریت محتوا شامل چیز‌هایی از قبیل ارسال پست‌های وبلاگ، اضافه کردن عکس‌ها، اصلاح صفحات وب سایت و غیره می‌باشد. به عنوان مثال، تصور کنید که شما مدیر یک رستوران هستید و می خواهید منوی خود را به روز نگه داشته و منوهای فصلی و منو‌های ویژه را به سایت خود اضافه کنید. احتمالا، نمی‌خواهید این کارهای پر دردسر را انجام دهید، و این بسیار آسانتر است که این مسئولیت را به یک شرکت خارجی دیگری محول کنید. تمامی کاری که لازم است انجام دهید ارسال یک ایمیل به آنهاست .

آنها برای شما این کار را سریعا انجام خواهند داد. یک فاکتور مهم برای یک مدیریت محتوای خوب، بهینه سازی محتوا برای سایت است. احتمالا قالب بندی محتوا برای سایت هنر و علم است و لازمه‌ی آن دانستن HTML و سئو می‌باشد. این همچنین در مورد عکس‌های ارسال شده که باید با برچسب‌ و فشرده شدن در سایز مناسبی که سایت شما را در سرعت بالا نگه داشته و بهینه می‌کند، صدق ‌کند.

راهکارهای مدیریت سایت

راهکارهای مدیریت سایت (۳): پشتیبانی سایت

در این قسمت می‌خواهیم بقیه فعالیت‌ها را به پشتیبانی وب سایت عمومی متصل کنیم. این امر شامل گستره وسیعی از موارد است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید طرح وب سایت و یا فهرست هدایت را تغییر دهید، اینها بخشی از خدمات و راهکارهای مدیریت سایت شما می‌باشند. پشتیبانی سایت همچنین شامل خدمات دیگری از جمله اضافه کردن آدرس ایمیل، یاری رساندن در خصوص رمز‌های عبور فراموش شده و پاسخگویی به هر گونه سوالی که ممکن است شما درباره‌ی سایتتان یا حضور در کسب و کار آنلاین دارید، می‌شود که می‌توان آنها را در زیر یک چتر به نام پشتیبانی سایت قرار داد.

تمامی سایت‌ها چه مربوط به سایت‌هایی که شرکت‌های خارجی نظیر شرکت Taikun مدیریت می‌شوند و چه اینکه یک کارمند در خانه آن را مدیریت ‌کند، همگی به راهکارهای مدیریت سایت نیاز دارند. برای بسیاری از شرکت‌ها این اصلا مقرون به صرفه نیست که اینگونه وظایف را به شرکت‌های خارجی بسپارند و همچنین پیدا کردن یک کارمند که در تمامی زمینه‌های مدیریت سایت تخصص داشته باشد، بسیار سخت و هزینه‌بر است.

مدیریت سایت دو کلمه‌ای است که باعث می‌شود کار مدیریت سایت شما به طور فریبنده‌ای ساده به نظر برسد. ولی آیا به درستی همینطور است؟

در حالی که کار مدیریت سایت هرگز نمی‌تواند ساده تلقی شود، اگر شما کارشناسان خبره‌ای داشته باشید که در هر زمانی که به آنها احتیاج داشته باشید در ۲۴ ساعت شبانه روز، قطعا این کار ساده‌تر خواهد شد. ولی سوال این است که آیا شما چنین افرادی را در اختیار دارید؟

برون سپاری مدیریت وب شما حساس است!

برخی می‌گویند وب سایت شما کارت کسب و کار شما در اینترنت است. اما اغلب این خیلی بیشتر از آن چیزیست که به نظر می‌رسد. این می‌تواند یک کاتالوگ از محصولات و خدمات شما باشد. یا حتی می‌تواند یک برنامه باشد که به مشتریان شما این اجازه را می‌دهد که زمانی که شما حضور ندارید سوال بپرسند و پاسخ دریافت کنند. ممکن است یک پورتال خرید آنلاین باشد. و البته، می‌تواند جزئیات تماس شما، ساعت اداری و تیمی را که تجارت شما را بزرگ می کنند، نمایش دهد.

اکثر کسب و کار‌ها وقت، منابع و وسعتِ تخصص و نیز آگاهی از راهکارهای مدیریت سایت ندارند تا وبسایت خود را به درستی مدیریت کنند. اگر می‌خواهید وب سایت خود را زنده نگه دارید، ۲۴ ساعت در روز، ۷ روز در هفته، ۳۶۵ روز در سال کار کنید، این دقیقا همان چیزی است که شما نیاز دارید. به طور خلاصه، وب سایت شما ارزشمندترین کارمند شما است. کار به طور مداوم، نامرئی، تولید کسب و کارو فروش همه منتهی به سود فراوان برای شما خواهند شد.

وب سایت شما باید یک چیز زنده باشد.

به همین دلیل است که سایت شما باید پشت صحنه‌های زیادی را پشت سر بگذارد تا اطمینان حاصل کند که به طور قابل اعتماد و به طور مداوم نظارت می‌شود. مدیران سایت مراقبت از همه چیز را از وظایف فنی پیچیده، نگهداری وب سایت، امنیت، پشتیبانی داده‌ها و غیره را بر عهده دارند. آنها سایت را انعطاف پذیرو هوشمند نگاه می‌دارند. آیا کسی وجود دارد که به این موارد نیاز نداشته باشد؟

مدیر سایت و راهکارهای مدیریت سایت

یکی از مسائل بسیار حیاتی و هماهنگ با راهکارهای مدیریت سایت ، بحث‌های مربوط به شبکه و بخش فنی آن می‌باشد. بنابراین علاوه بر آنچه گفته شد، در این بخش به مسائل فنی مدیریت سایت و در حقیقت عملکرد یک مدیر موفق فنی سایت می‌پردازیم. در اینجا می‌توانید یک تصویر سریع از آنچه یک مدیر وب سایت بزرگ برای شما انجام می‌دهد را  ملاحظه کنید: وب سایت خود را در یک ساختار اختصاصی و فوق العاده امن نگه دارید. این ساختارِ خاص طراحی شده‌ای به نام مرکز داده است.

اتصالات اختصاصی روز و شب نظارت می‌شوند، که شما را از اینکه وبسایت شما به طور مداوم به اینترنت دسترسی پیدا کرده و تا ساعت‌ها کار ‌کند، مطمئن سازند. به این دلیل که این ساختار توسط استانداردهای امنیتی خاصی مقرر می‌شوند، می‌توانید مطمئن باشید وب سایت و اطلاعات شما در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته امن و مطمئن هستند.

ارائه مدیریت فوق العاده سریع و پیشگیرانه سرور

یک محیط مجازی به ارائه دهنده‌ی سرویس شما این اجازه را می‌دهد که از سایت شما با سرور‌ها و شبکه‌های مجازی نگهداری کند. در حالت مجازی، اگر یک مشکل سخت افزاری و یا مسئله امنیتی ناگهانی کشف شود، سایت شما به سرعت می‌تواند منتقل شود.

نه تنها این، منابع اضافی می‌تواند زمانی که وب سایت شما تحت استفاده سنگین است، اختصاص داده شوند. بنابراین کار کامل انجام می‌شود. دراینجا یک نکته‌ی بسیارجالب وجود دارد: هیچ تاثیر قابل توجهی و یا نارضایتی برای وب سایت شما و یا مشتریان وجود ندارد و این بسیار عالی است.

در دسترس بودن و عملکرد مانیتور

تیم شبکه‌ و پشتیبانی ما به طور مداوم هرگونه مشکلات فنی پیش بینی شده را نظارت می‌کنند. مشکلات مربوط به توان سیستم، فضای کم دیسک، استفاده‌ی سنگین از سیستم و غیره در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفته روز هفته توسط تیم فنی پاسخگوی ما که همیشه آماده پیشگیری از هرگونه خطری که ممکن است سایت شما را تهدید کند، نظارت می‌شوند. در حقیقت هیچ چیز به شانس منتهی نشده است.

مراقب پشتیبان خود باشید

همه ما داستان‌هایی در مورد افرادی می شنویم که کامپیوتر‌های خود را پشتیبانی نکرده‌‌اند و داده‌های خود را از دست داده‌اند. داده‌هایی که در طول سالهای زیادی جمع‌آوری کرده‌اند. این اتفاق برای شرکت‌هایی نظیر Pixar افتاده است که تقریبا کارتون Toy Story 2 را زمانی که یک نفر یک دستور را در پوشه‌ی اشتباه تایپ کرد و حدود ۹۰% از فیلم را حذف کرد. البته یک شرکت مانند Pixar پشتیبان‌های بسیاری داشت، اما سیستم پشتیبان نتوانسته بود اطلاعات را به درستی پشتیبانی کند.

خوشبختانه، سرویس مانیتورینگ ما مانع ازشکست در چنین پشتیبانی گیری‌هایی می‌شود. شما می‌تواید مطمئن باشید که پشتیبانی گیریهای ما از سایت شما و داده‌هایتان بدون کوچکترین چیزی پشتیبانی می‌شود و برای راحتی بیشتر خیالتان، ما آنها را درonsite با سرور شما نگه نمی‌داریم. آنها را به offsite منتقل می‌کنیم به نحوی که داده‌های شما در دو مکان وجود داشته باشند.

و اما برای کم کردن کابوس‌هایی مانند Toy Story 2:

تست بازیابی فاجعه را انجام دهید.

ما یک فاجعه را شبیه سازی می کنیم و اطمینان حاصل می کنیم که سوئیچ به تجهیزات یکپارچه ما بدون نقص است. همچنین، اطمینان می‌دهیم که می‌توانیم محیط فعلی شما را به سرعت بازسازی و تکثیر کنیم. این تنها راهیست که در صورت نیاز می‌توان مطمئن شد برنامه‌‌ی بازیابی فاجعه کار می‌کند. این شامل :

بازسازی وب سرور شما

بازگرداندن برنامه های وب سایت شما

بازگرداندن جدیدترین پشتیبان شما

امتحان کنید تا مطمئن شوید همه چیز از جمله سایت، برنامه‌ها، بانک اطلاعاتی، پرتال‌ها و دیگر قسمت‌های کاملا یکپارچه‌ی شما همانطور که باید، کار می‌کند. مدیریت هوشمند سایت جادو و “پیاده سازی و فراموش کردن” آن نیست. در حالی که ما می‌توانیم هر کاری را که مدیران وب انجام می‌دهند، فهرست کنیم، تصور ما بر این است که تا اینجا همه چیز گویا بوده است. (به ما اعتماد کنید. این لیست بسیار بلند خواهد بود.)

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۲ رتبه بندی