از بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو چه می‌دانید؟ چقدر با اهمیت این مساله آشنا هستید؟ آیا برای شما فرقی می‌کند که مطالب شما در صفحه‌ی اول گوگل باشند یا دوم!؟ اگر پاسخ این سوالات را نمی‌دانید باید بگویم که بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو نه تنها یک ضرورت بلکه یک کار حیاتی است. بهترین مکان برای پنهان کردن یک جسد، صفحه‌ی دوم گوگل است.

پس از همین الان برای رسیدن به صفحه‌ی اول از نتایج گوگل تلاش کنید! آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک راه‌های این کار را با شما در میان می‌گذارد.

ابتدا بد نیست نگاه اجمالی به سئو و مفاهیم ابتدایی آن داشته باشیم.

سئو چیست؟

به بیان بسیار ساده، سئو مانند یک چتر است که تمامی روش‌هایی را پوشش می‌دهد که به واسطه‌ی آن‌ها وب‌سایت و محتواهای شما توسط موتورهای جستجوی گوگل دیده خواهند شد. برای اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تر توصیه می‌شود پی اچ پلاس‌های ما را از دست ندهید.

 

چرا به سئو نیاز دارید؟

ایجاد یک ساختار قوی برای سایت و ساختن یک مسیرِ روشن، به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا ساده و سریع سایت شما را ایندکس کنند. از آن مهم‌تر، این کار به شما کمک می‌کند تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید و یک تجربه لذت‌بخش از بودن در سایتتان را برای آن‌ها فراهم کنید. در این صورت مخاطبان بیشتر از قبل سایت شما را پیگیری می‌کنند و آن را به دیگران نیز توصیه خواهند کرد. گوگل اخیرا به حس رضایت کاربر بسیار اهمیت می‌دهد. پس از این موضوع غافل نشوید.

درصد ترافیکی که از طریق موتورهای جستجو به سایت ما وارد می‌شود، بسیار مهم است و شاید واضح‌ترین شاخص برای اندازه‌گیری سئو باشد.

می‌توان گفت که ۶۴ درصد از ورود به سایت‌ها، به طور میانگین، به صورت طبیعی است. ۲% از طریق رسانه‌ها، ۶% به صورت پرداخت شده، ۱۲% مستقیم و ۱۵% از طریق سایر منابع ارجاعی به سایت می‌آیند.

در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که گوگل چیزی بیش از ۹۰% از توجهش را روی ترافیک از طریق جستجوی ارگانیک جهانی گذاشته است. پس به وضوح باید حضوری قوی در صفحات نتایج گوگل داشته باشیم. اما شما چقدر قوی هستید؟

با توجه به مطالعاتی از Advanced Web Ranking، نتایج نشان می‌دهد که در صفحه‌ی اول نتایج گوگل، ۵ نتیجه‌ی اول چیزی حدود ۶۷% از کلیک‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که سایر نتایج در صفحه‌ی اول چیزی حدود ۴% کلیلک می‌شوند. در این دنیای پر رقابت شما در صفحه‌ی چندم قرار دارید؟

(با تایپ آژانس دیجیتال مارکتینگ ، آپراک را در صفحه‌ی اول گوگل ببینید.)

شما برای رسیدن به این موقعیت چه می‌کنید؟ چه کرده‌اید؟ در اینجا با شما مواردی را در میان می‌گذاریم تا با رعایت آن‌ها به بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو کمک کنیم. این موارد را در دو شکل، برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو چه باید کرد؟ و برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو چه نباید کرد؟، بررسی می‌کنیم.

بایدهای بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو را بدانید!

۱) ارتباط

موتورهای جستجو همواره در تلاشند تا مرتبط‌ترین نتایج را برای جستجوکننده فراهم کنند. چه سوالِ کاربر بسیار ساده باشد، قیصر امین‌پور در چه سالی فوت کرد؟، چه سوالی پیچیده باشد، ایمیل مارکتینگ و ابزارهای آن چیست؟

اینکه چگونه موتورهای جستجو نتایجی را برای کاربر فراهم می‌کنند، تماما به الگوریتم‌های آن‌ها برمی‌گردد، که احتمالا ما هرگز آن‌ها را به طور دقیق متوجه درک نمی‌کنیم. اما به طور حتم شاخص‌هایی وجود دارد که به بروزِ این نتایج کمک شایانی خواهد کرد. تمامی این شاخص‌ها حولِ محور ارتباط می‌چرخند.

۲)کیفیت محتوا

آیا شما مرتبا مقاله‌های مفید و مناسب، ویدئو و انواع دیگر از محتوا که معروف و جذاب هستند را استفاده می‌کنید؟ آیا شما برای کاربرانتان می‌نویسید یا تنها برای کمک به بهینه سازی موتورهای جست و جو؟ باید بگویم که قطعا باید برای کاربرانتان بنویسید! گوگل به طور کلی جهتِ خود را به سمتِ محتواهای طولانی برده که قصد و نیت کاربر را به طور کلی درک کنند، نه محتواهای کوتاه و بر اساس کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را دارند.

پس نگرانی برای کلمات کلیدی را کنار بگذارید. تنها بر خواسته‌های کاربرانتان تمرکز کنید!

۳)تجربه‌ی کاربری

سئو مزایای بسیاری برای ایجاد بهترین تجربه‌ی کاربری دارد. شما باید یک محتوای ساده، قابل دسترسی و همراه با لینک‌های داخلی مرتبط ایجاد کنید. این‌ها تمام چیزهایی است که می‌تواند کاربر شما را جذبِ محتوای سایت شما کند و او را برای مطالب بعدی هم در سایت نگه دارد.

 

 

۴)سرعت سایت

این که سایت شما و صفحات آن با چه سرعتی بارگذاری می‌شوند، یک عامل بسیار مهم و اساسی برای ایجاد تفاوت میان سایت‌ها توسط موتورهای جستجو است. گوگل صفحاتی که روی صفحات موبایل سریعا قابل بارگذاری هستند را برچسب‌گذاری می‌کند. پس سرعت بارگذاری محتواهای شما بر روی موبایل و AMP هم اهمیت پیدا می‌کند.

۵)سازگاری متقابل دستگاه

آیا محتوا و سایت شما برای هر دستگاه و هر اندازه از صفحه نمایش مناسب است؟ بسیار ضروری است که بدانید قابلیت ریسپانسیو یا پاسخگو بودن، بسیار برای گوگل و کمک به بهینه سازی موتورهای جست و جو مهم است.

۶)لینک‌دهی داخلی

در مورد دسترسی آسان و ارتباط و سایر چیزهای مهم برای یک سایت به هنگام تولید محتوا صحبت کردیم. اما یکی دیگر از مسائل بسیار مهم که هر نویسنده  و تولیدکننده محتوا باید رعایت کند، ایجاد لینک‌های داخلی مناسب و به‌جاست. این کار باعث جذب ترافیک به سمتِ سایت شده و در نتیجه به بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو کمک می‌کند. این کار مزیت‌هایی برای شما به همراه دارد. برای مثال:

  • این کار گزینه‌های خواندنی بیشتری را برای کاربرانتان فراهم می‌کند. تاز مانی که این لینک‌ها مرتبط و دارای متن مناسب باشند، از آن‌ها سود خواهید برد. شک نکنید که این کار به کاهش نرخ دفع کاربر(Bounce Rate) کمک شایانی خواهد کرد.
  • این کار رتبه‌ی شما برای برخی کلمات کلیدی خاص را بهبود می‌بخشد. اگر می‌خواهیم رتبه‌ی این مطلب برای کلمه کلیدی ” بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ” بهبود یابد، باید از سایر صفحات به این صفحه برای همین کلمه کلیدی لینک بدهیم. این کار به گوگل می‌گوید که این محتوا مناسب و مرتبط با بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. برخی از افراد حرفه‌ای معتقدند که باید هر بار از متن متفاوتی برای انکر تکست برای لینک دادن به یک محتوا استفاده کنید. در غیر این صورت گوگل به شما مشکوک خواهد شد!
  • این کار به چرخش گوگل در سایت شما و ایندکس کردن آن کمک می‌کند. ربات‌های کوچکی که به سایت شما فرستاده می‌شوند تا اطلاعاتی از سایت شما به دست آورند، هرچقدر بیشتر و طولانی‌تر در محتوای شما زمان را سپری کنند، احتمالِ اینکه سایت شما را مفیدتر و مطمئن‌تر معرفی کنند بیشتر می‌شود.

۷)اعتبار

یک سایت معتبر، سایتی است که از نظر کاربرانش، صنعتی که در آن مشغول به فعالیت است، سایر سایت‌ها و موتورهای جستجو مورد اعتماد باشد. یک لینک از یک سایت معتبر بسیار با ارزش است، چون مانند یک رای اعتماد به حساب می‌آید. هرچقدر از این‌ها بیشتر داشته باشید، هرچقدر محتوای باکیفیت‌تری استفاده کنید، احتمالا اعتبار سایتِ شما هم افزایش خواهد یافت.

بهرحال همانطور که معیارهای از پیش تعیین شده‌ی جستجو نشان می‌دهند، سال به سال ارتباط میان بک‌لینک و رتبه کاهش می‌یابد. شاید روزی برسد که دیگر لینک آن تاثیرِ قبلی بر سئو را نداشته باشد و برای بهینه سازی موتورهای جست و جو مثل اکنون کمکی نکنند.

۸)توضیحات متا و برچسب‌های عنوان

توضیحات متا به تنهایی کمکی به بهبود رتبه‌ی شما در SERP(صفحه‌ی اول نتایج گوگل) نخواهد کرد، اما شما ملزم به استفاده از آن قبل از انتشار محتوای خود هستید. زیرا شانسِ شما برای کلیک شدن توسط کاربران را افزایش می‌دهد.

توضیحات متا، پاراگراف کوتاهی از متن است که در صفحه‌ی نتایج، در زیر آدرس سایت شما قرار می‌گیرد. شما باید روی این توضیحات در CMS خود کنترل تام داشته باشید. توضیحات متا را باید مختصر (حداکثر ۱۵۶ کاراکتر)، واضح و کاملا مرتبط با عنوان نوشت.

برچسب‌های عنوان مانند تابلوهایی هستند که به کاربران و موتورهای جستجو می‌گویند که سایت شما در چه موردی است یا حرفِ اصلیِ محتوای شما چیست! اگر از کلمات کلیدی در برچسب عنوان‌ها استفاده کنید، موتورهای جستجو سریعا آن‌ها را درمی‌یابند.

شما باید از تعدادی کلمه کلیدی دقیق برای معرفی سایت خود، مانند برند، استفاده کنید. پس از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید و همواره به خاطر داشته باشید: در کنار بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ، اولویت مخاطبانِ شما هستند.

۹)طرح نشانه‌گذاری شده

برای جذاب‌تر به نظر رسیدن، می‌توانید از یک طرح یا عکس در HTML صفحه‌ی خود استفاده کنید. شما از طرح‌های متفاوتی برای جذب مخاطب خود می‌توانید استفاده کنید. از ستاره‌های رتبه‌دهی، زمان بارگذاری مطلب، تعداد علاقه‌مندان و … هم می‌توانید استفاده کنید.

این طرح‌ها بسیار مورد پسند موتورهای جستجو مخصوصا گوگل قرار دارند و استفاده از آن‌ها ساده است.

۱۰)تصاویرِ برچسب‌گذاری شده

تعداد بسیار زیادی از افرادی که محتوا تولید می‌کنند، بارگذاری برچسب alt بر روی عکس‌ها را فراموش می‌کنند. اما این مساله‌ای است که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. زیرا گوگل نمی‌تواند تصویر شما را ببیند، اما می‌تواند برچسب alt آن را بخواند.

اگر برای تصویرتان توضیح مناسب و دقیقی در alt قرار دهید، احتمال نشان داده شدن تصویر شما در جستجوی تصویری بالا خواهد رفت.

این کار باعث می‌شود دسترسی به سایت شما برای افرادی که از نرم‌افزارهای صفحه‌خوان استفاده می‌کنند، راحت شود.

۱۱)محتوای همیشه سبز

چرا به جای پر کردن اینترنت با پیام‌های برنده شدن و از این قبیل محتواهای ضعیف و به درد نخور، از محتواهای همیشه سبز استفاده نکنیم!

مقاله‌های تفکربرانگیزتر، کمکی‌تر و بر پایه‌ی پیشنهاداتِ عملی، می‌توانند باعث پیروزی بلند مدت برای شما، از طریق جذب ترافیک بسیار بیشتر، شوند.

۱۲)نام دامنه

شما باید از زیرشاخه‌ها در دامنه‌ی خود استفاده کنید. https://uprock.net/site-optimization-for-search-engines/. نه اینکه از زیردامنه استفاده کنید. https://uprock.net/site-optimization-for-search-engines./ .  این کار برای ساختار کلی سایت شما نیز مناسب‌تر خواهد بود.

داشتنِ یک نام دامنه با کلمه کلیدیِ قوی، منجر به بررسی دقیق‌تر از سوی گوگل خواهد شد. بنا به اعلامِ MOZ، گوگل سایت‌هایی که در نام دامنه‌ی خود کلمات کلیدی قوی دارند، ولو با سایر مسائل کیفیِ ضعیف، را اولویت بندی می‌کند. این مساله اگرچه بسیار مفید و سودمند است، اما می‌تواند منجر به بررسی بسیار دقیق‌تر از سمت موتورهای جستجوی گوگل و ایجاد اثر منفی بر سایت شما شود. پس بسیار دقیق و محتاط عمل کنید.

نکته‌ی مهم دیگر این است که اگر از www در نام دامنه استفاده نکرده‌اید، باید مطمئن شوید که کاربرانی که از www استفاده می‌کنند نیز به سمت سایت شما هدایت شوند! در غیر این صورت گوگل این دو دامنه را جدا از هم فرض می‌کند.

۱۳)سرفصل‌ها و پیوند یکتا

سرفصل‌ها باید حداکثر ۵۵ کاراکتر باشند. مطمئن شوید که آن‌ها شگفت‌انگیز، جذاب و تا حد ممکن توصیفی باشند. از سربرگ‌های “کلیک کنید” دوری کنید و قولِ چیزی که در محتوایتان وجود ندارد را به مخاطب ندهید.

پیوند یکتا یا URL، که عموما می‌توانید حتی پس از تنظیم کردنِ خودکار آن را در CMS خود تغییر دهید، لزومی ندارد که دقیقا با سرفصل یکی باشد. گوگل اعلام کرده که می‌توانید از ۳ یا ۴ کلمه کلیدی استفاده کنید که مهم‌ترینش باید در اول بیاید.

۱۴)نظرات

سیستم نظردهی را غیرفعال نکنید. اگر فضای بحث و مکاتبه در زیرِ پست شما فعال باشد و کاربران بتوانند آزادانه نظرات و نقاط قوت و ضعف محتوا را با یکدیگر به مباحثه بگذارند، نشان‌دهنده‌ی حسن توجه کاربران به محتوای شماست.

تنها نسبت به محدود کردن نظرات اسپم و خطا اقدام کنید. شما می‌توانید nofollow را به قسمت نظردهی اضافه کنید تا گوگل درگیر پیگیریِ لینک‌های اضافه و اسپم در نظرات نشود.

۱۵)سئو محلی

گوگل به طور فزاینده‌ای خدماتش را بنا به موقعیت مکانی کاربرانش ارائه می‌دهد. پس بسیار مهم است که کسب‌وکارها بتوانند توجه هر کاربری در هر وضعیتی را به خود جلب کنند. شما باید از  Google My Business استفاده کنید و موقعیت و اطلاعات کاملا دقیق و به روز خود را در آن ثبت کنید.

۱۶)شبکه‌های اجتماعی

یکی از واضح‌ترین راه‌ها برای افزایش توجهات به سایت شما از طریق ابزارهای غیرتکنیکی سئو، بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

باید مطمئن شوید که در تمامِ شبکه‌های اجتماعی معروف حضور دارید و فعال هستید.

بر سرِ همبستگی میان شبکه‌های اجتماعی و رتبه‌بندی‌ها برای جستجو، بحث بسیار است. اما بودنش قطعا کمک شایانی به شما خواهد کرد.

نبایدهای بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو را بدانید!

۱۷)استفاده‌ی زیاد از حد از کلمات کلیدی

استفاده کردن از کلمات کلیدی آن هم به طورِ بسیار فزاینده و به نحوی که به وضوح بر خوانایی نوشته تاثیر بگذارد، منجر به پسرفت رتبه‌ی شما خواهد شد. آن هم زمانی که گوگل اعلام کرده توجهات باید به سمت کاربر باشد، نه کلمات کلیدی!

۱۸)خرید لینک با تبادل لینک بیش از حد

آیا در فکر ایجاد لینک‌های بسیار زیاد هستید؟ فکرش را هم نکنید! مهم‌ترین و باارزش‌ترین اینک‌ها تنها همان‌هایی هستند که از طریق سایت‌های معتبر برای شما ایجاد می‌شود.

۱۹)تبلیغات آزاردهنده

این تبلیغات مزاحم‌هایی هستند که لذتِ خواندنِ مطلب شما را ازبین می‌برند و سرعت سایت شما را نیز کاهش می‌دهند.

۲۰)میانبرهای برنامه‌های تلفن همراه

اگر برای کسانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند، یک آگهی تمام صفحه قرار دهید تا برنامه‌ی شما را دانلود کنند، در این صورت گوگل شما را یک برنامه‌ی موبایل‌پسند در نظر نمی‌گیرد.

۲۱)محتوای تکراری

اگر گوگل دو محتوای تکراری بیاید، چه دیگری در سایت شما باشد چه شما از وجودش آگاهی هم نداشته باشید، تنها یکی از آن دو را ایندکس خواهد کرد. شما باید از سایت‌هایی که به طور خودکار محتواهای شما را می‌دزدند و در سایت خودشان منتشر می‌کنند، آگاه باشید.

۲۲)متن و لینک پنهان

راه‌هایی برای دستکاری رتبه‌بندی وجود دارد که کاربر هرگز نخواهید دید. اما گوگل آن‌ها را تشخیص می‌دهد و حتما شما را تنبیه خواهد کرد!

از نوشتن با رنگِ سفید بر روی پس‌زمینه سفید، قرار دادنِ موقعیت متن در خارج از صفحه نمایش، صفر کردن سایزِ فونت و لینک دادن به یک کاراکتر مانند کاما، جدا خودداری کنید.

این‌ها بایدها و نبایدهایی بودند که برای بهینه سازی موتورهای جست و جو ملزم به رعایت آن‌ها هستید. با استفاده از رعایت موارد فوق به زودی افزایش موثر رتبه‌ی خود را خواهید دید. لطفا نظرات خود در این باره را با ما در میان بگذارید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۱ رتبه بندی