بازاریابی در شبکه های اجتماعی یک ابزار بسیار قدرتمند برای کسب‌وکارها در تمامی ابعاد است تا به اهداف و مشتری‌های خود برسند. مشتریان شما در حال حاضر مشغول استفاده از شبکه های اجتماعی هستند و اگر شما از طریق شبکه های اجتماعی خودتان مثل Facebook، Twitter، Instagram و … با آن‌ها ارتباطی برقرار نکنید، یک بازار بسیار بزرگ که می‌تواند باعث موفقیت شما شود را از دست می‌دهید.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی در شبکه های اجتماعی ( Social Media Marketing یا SMM) یک شکل از بازاریابی اینترنتی است که شامل ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوا به منظور دستیابی به اهداف و چشم‌اندازهاست. بازاریابی در شبکه های اجتماعی شامل فعالیت‌هایی مانند ارسال متن، تصویر و ویدئو و سایر محتواها است که مشارکت خواننده را بر می‌انگیزانند.

ما این راهنما را برای شما فراهم کردیم و مقدمه‌ای بر بازاریابی در شبکه های اجتماعی گفتیم. اکنون به توضیح کامل برنامه‌ی راهنمای شما و نکات ضروری در این مورد می‌پردازیم. با این برنامه شما می‌توانید خیلی زود برنامه‌ی حرفه‌ای شدن بازاریابی در شبکه های اجتماعی را آغاز کنید.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

با یک برنامه شروع کنید.

قبل از ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی اهداف کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید. ایجاد یک کمپین بازاریابی در شبکه های اجتماعی بدون یک استراتژی اجتماعی در ذهن، مانند پرسه زدن در یک جنگل بدون نقشه است. شاید در ابتدا لذت‌بخش باشد، اما قطعا گم خواهید شد.

این‌ها سوالاتی هستند که موقع هدف‌گذاری برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی خود باید به آن‌ها پاسخ دهید:

  • امیدوار هستید از بازاریابی در شبکه های اجتماعی چه چیزی عاید شما شود؟
  • مخاطبانِ هدفِ شما چه کسانی هستند؟
  • مخاطبانِ شما چگونه وقتِ خود را پر می‌کنند و چگونه از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
  • چه پیامی را از طریق بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی به مخاطبانِ خود می‌رسانید؟

نوعِ کسب‌وکار شما باید هدایت‌کننده و آگاهی بخش برای استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی شما باشد.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

چگونه بازاریابی در شبکه های اجتماعی شما را به اهدافتان می‌رساند؟

بازاریابی در شبکه های اجتماعی می‌تواند در اهدافی از قبیل موارد زیر بسیار کمک کننده باشد:

  • افزایش ترافیک وبسایت
  • ایجاد نرخ تبدیل
  • افزایش آگاهی مشتریان از برند تجاری
  • خلق یک هویت برای برند و نام تجاری مرتبط و مثبت

هرچقدر مشارکت و فعالیت مخاطبان شما در شبکه های اجتماعی بیشتر شود، دستیابی به سایر اهداف برای شما راحت‌تر خواهد بود.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای برندها

نکات ضروری برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

برای رقابت بازاریابی در شبکه های اجتماعی آماده هستید؟ در اینجا به نکاتی برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی می‌پردازیم تا بتوانید کمپین خود را راه‌اندازی کنید.

برنامه‌ریزی برای محتوای شبکه های اجتماعی:

همانطور که اشاره شد داشتنِ یک برنامه برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی امری بسیار ضروریست. تحقیقات بر روی کلمات کلیدی و بازارهای رقابتی به شما کمک می‌کند که به اهداف و سلیقه مخاطبان خود نزدیک شوید. شما حتما باید سایر تجارت‌هایی که در صنعت شما مشغولند را بشناسید و برای رقابت با آن‌ها ایده‌پردازی کنید.

محتوای اجتماعیِ متناسب و عالی:

مطابق با سایر حوزه‌ها در بازاریابی آنلاین، محتوا برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی باید در حد اعلا باشد. مطمئن شوید که مرتبا در حال پست گذاشتن هستید و ارزش‌های واقعی را به مشتریانتان عرضه می‌کنید. دقیقا همان ارزش‌هایی که آن‌ها به دنبالشان هستند، پس محتوا باید جذاب و جالب باشد. محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی خود پخش می‌کنید می‌تواند شامل تصاویری از همان شبکه‌ی اجتماعی، فیلم‌ها، اینفوگرافیک‌ها و سایر موارد باشد.

سازگاری و تناسبِ تصویر برند:

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی، کسب‌وکار شما را قادر می‌سازد تا تصویر برند خود را در میان تنوع بسیار زیاد از تصاویر رقبا، مدیریت کنید. درحالی که یک پلتفرم باید محیط یکتا و صدای خاص خودش را داشته باشد، هویت بیزینسِ شما-چه دوستانه و سرگرم‌کننده باشد چه حاوی ارزش‌های اخلاقی- باید سازگار بماند.

شبکه‌های اجتماعی برای ارتقاء محتوا: 

بازاریابی در شبکه های اجتماعی یک کانال بی‌نقص برای به اشتراک‌گذاری محتواهای سایت و بلاگ شما با خوانندگان است. وقتی که شما دنبال‌کنندگان وفادار در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنید، می‌توانید تمامی محتواهای خود را به اشتراک بگذارید و مطمئن باشید خوانندگان، مطالب شما را دنبال می‌کنند. علاوه بر این یک محتوای عالی برای شما دنبال‌کنندگان بیشتری فراهم می‌کند. این یک راهِ بی‌نظیر است که توسط آن بازاریابی محتوایی و بازاریابی در شبکه های اجتماعی از یکدیگر سود می‌برند.

به اشتراک‌گذاری لینک‌های مکمل:

علاوه بر این که استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی یک راه بسیار عالی برای جذب طرفدار و دنبال‌کننده از طریق محتواهای جذاب و یکتا است، یک فرصت مناسب برای ایجاد ارتباط با مقاله‌های بیرونی نیز می‌باشد. اگر فکر می‌کنید مقاله‌های مناسب و جذاب دیگری خارج از سایت و رسانه‎ی شما وجود دارد که ممکن از خوانندگان شما از آن‌ها لذت ببرند، تامل نکنید و به آن‌ها لینک دهید. این کار ارزش و اعتماد به شما را بالا می‌برد و حتی ممکن است باعث شود دیگران هم به شما لینک دهند.

دنبال کردن رقبا:

بسیار مهم است که همیشه رقبا را مد نظر داشته باشید. آن‌ها می‌توانند اطلاعات بسیار ارزشمندی برای تحقیقات در رابطه با کلمات کلیدی و سایر بینش‌ها برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی به شما بدهند. اگر رقیب شما از یک شبکه‌ی خاص برای بازاریابی شبکه های اجتماعی خودش استفاده می‌کند و موفق است، آن شبکه را مد نظر قرار دهید، اما بهتر از رقیبتان عمل کنید.

با ابزارهای تحلیلی، میزان موفقیت خود را اندازه بگیرید:

شما بدون ردیابیِ داده‌هایتان نمی‌توانید میزان موفقیتتان در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را بررسی و تحلیل کنید. Google Analytics ابزار بسیار مناسبی است که به شما کمک می‌کند تا موفق‌ترین تکنیک برای بازاریابی شبکه های اجتماعی را اندازه‌گیری کنید. برچسب‌های ردیابی به کمپین‌های تبلیغاتی خود اضافه کنید تا بتوانید به صورت مناسب بر آن‌ها نظارت داشته باشید. سعی کنید برای تمام شبکه‌هایی که استفاده می‌کنید از ابزار تحلیلی استفاده کنید تا متوجه شوید کدام شبکه برای شما قوی‌تر عمل می‌کند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

چگونه یک شبکه‌ی مناسب برای بازاریابی انتخاب کنیم؟

با توجه به محیط یکتا و متناسب با هر شبکه‌ی اجتماعی متفاوت، روند متفاوتی برای هر کدام باید در پیش گرفت. هر شبکه اجتماعی یک رویکرد منحصر به فرد می‌طلبد.

استفاده از فیسبوک برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی :

محیط دوستانه و غیررسمیِ فیسبوک نیازمندِ یک استراتژی بسیار فعال برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی است. می‌توانید با ایجاد صفحه‌ی طرفداران کسب‌وکارها شروع کنید. باید نسبت به طرح‌بندی بسیار حساس و دقیق باشید، چرا که در فیسبوک فقط تصاویر هستند که می‌توانند رمز موفقیت باشند.

فیسبوک فضایی است که افراد برای آرامش و صحبت با دوستان به آن‌جا می‌آیند، پس لحنی دوستانه و آرام داشته باشید.

استفاده از گوگل پلاس برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی :

گوگل پلاس به عنوان رقیب فیسبوک وارد صحنه‌ی عمل شد، اما امروزه مانند یک بازیکن ذخیره بر روی نیمکت فوتبال است. گوگل پلاس برای همه کسب‌وکارها کارایی ندارد، از طرفی هم برخی تجارت‌ها در این زمینه بسیار فعال هستند. پس باید وضعیت رقبای خود را در این زمینه بررسی کنید.

شما می‌توانید عکس‌ها، ویدیوها و سایر محتواها را بر روی آن به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید از حلقه‌های دوستی (circles) در گوگل پلاس استفاده کنید که به شما کمک می‌کند مخاطبانتان را در دسته‌های کوچکتر طبقه‌بندی کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که یک موضوع خاص را تنها با یک گروه خاص و مرتبط مطرح کنید.

استفاده از توییتر برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی :

توییتر ابزاری است که به شما این امکان را می‌دهد که بروزرسانی‌های خود در میان وب را منتشر کنید. توییترهای مربوط به صنعت و حوزه‌ی خودتان را دنبال کنید و در ازای آن جریان ثابتی از دنبال کنندگان را به دست خواهید آورد.

توییت‌های رسمی خود در رابطه با موارد خاص، تخفیف‌ها، خبرها و … را با توییت‌های سرگرم کننده و تبلیغ برند ترکیب کنید. حتما زمانی که یک مشتری نظزی درباره‌ی شما می‌دهد، پاسخ او را بدهید و پاسخ به سوالات را هم هرگز فراموش نکنید.

استفاده از لینکداین برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی :

لینکداین یکی از ابزارهای بسیار پیشرفته در بازاریابی در شبکه های اجتماعی است. گروه‌های لینکداین یک محل ورود برای گفتگوی پیشرفته در رابطه با صنعت مورد نظر شما است. همچنین محلی است که می‌توانید با افرادی که دارای سلیقه‌ی مشابهی با شما هستند، محتواهایی را به اشتراک بگذارید. لینکدین فضای بسیار مناسبی برای به اشتراک گذاری سوابق کاری و نیازمندی‌های شغلی است.

شبکه‌های اجتماعی دیگری نیز وجود دارند که بازاریابی آن‌ها نیز به همین اندازه مهم است. مانند اینستاگرام و تلگرام و … . به هر حال مشتریان خود را متقاعد کنید که در شبکه‌های اجتماعیِ شما نظرات و پیشنهادات خود را بیان کنند. این کار باعث می‌شود کسب‌وکار شما برای سایر مشتری‌های جدید قابل اعتمادتر باشد.

با رعایت موارد فوق شما یک بازاریابی در شبکه های اجتماعی موفقی را پیش رو خواهید داشت و کمپین خوبی را پیش خواهید برد.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۳ رتبه بندی