نشنال جئوگرافی چگونه ۳۵۰ میلیون مخاطب جهانی را با بازاریابی محتوایی از طریق داستان‌سرایی در شبکه‌های اجتماعی درگیر می‌کند؟!

شخصا، من همیشه نشنال جئوگرافی را در تمام شبکه‌های اجتماعی آن‌ها مانند اینستاگرام، فیسبوک و توییتر دنبال کرده‌ام و خریدار دائمی مجله‌های آن‌ها بوده‌ام. چه چیزی من، و سایر دنبال‌کنندگان میلیونی آن را مجبور کرده که از پایین‌تر رفتن دست برداریم و نه‌تنها درگیر محتوای آن، بلکه مشتاق به خواندن ادامه محتوای حتی پولی هم شویم؟!  (آن‌ها برند اول در تلویزیون و برند دوم در رسانه‌های چاپی در فیسبوک هستند.) این راهِ هوشمندانه‌ای است که توجهات را از طریق قدرت بصری و داستان‌سرایی جلب می‌کند. به همین خاطر است که داستان‌سرایی آینده‌ی بازاریابی محتوایی است.

 

 

با وجودِ تعداد بسیار زیادی محتوا بر روی رسانه‌های اجتماعی و برندهای بسیاری که برای بهبود محتوا استفاده می‌شوند، یک محیط کاملا شلوغ و پرسروصدا برای رسیدن به کاربران اجتماعی ایجاد شده است. ۳۷% از بازاریابان می‌گویند که بازاریابی بصری مهم‌ترین شکل از محتوا، بعد از وبلاگ‌نویسی،  برای کسب‌وکار آن‌ها است. شما عکسی را در برابر دیدگان مخاطبان خود قرار می‌دهید و آن‌ها را درگیر می‌کنید که چرایی و چگونگی عکس چیست. نشنال جئوگرافی به همین روش به مخاطبانش می‌گوید که چرا باید در همان قسمت از صفحه بمانند، محتوای آن‌ها را بخوانند و درگیر آن شوند.

نشنال جئوگرافی در درگیر کردن جمعیت ۳۵۰ میلیونی از مخاطبانش بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند. این روش منتخب آن‌هاست:

«قدرت شگفت‌انگیز»: استفاده کردن از عکس‌های هیجان‌انگیز

نشنال جئوگرافی همواره به استفاده از عکس‌های با کیفیت بالا، رنگارنگ و منحصربه‌فرد در محتواهای بصری‌اش معروف است. این اولین مرحله برای متوقف کردن کاربران از پایین‌تر رفتن در صفحه است. اگر قدرت تاثیرگذاری یک عکس زیاد باشد، مخاطب را درگیر می‌کند که اینجا کجاست یا آن شخص کیست و به کلی آن‌ها را درگیر عکس شما خواهد کرد.

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

به همین دلیل است که نشنال جئوگرافی (NatGeo) بیشترین جمعیت دنبال کننده، ۸۱.۷ میلیون، در اینستاگرام را دارد. ممکن است عجیب به نظر برسد، اما علیرغم اینکه پینترست (Pinterest) یک رسانه‌ی اجتماعی بسیار عالی برای تولید کلیپ است، اما NatGeo به اندازه‌ای که از اینستاگرام برای همراه کردن مخاطبانش استفاده می‌کند، از پینترست استفاده نمی‌کند. هنر داستان‌سرایی یک ابزار پیشرفته است که مخاطبان را درگیر می‌کند و آن‌ها به سمت رفتن به «بیشتر بخوانید» ترغیب می‌کند. کلیپ‌ها بسیار عالی هستند، اما کافی نیستند.

یک عکس حدودا ۸ ثانیه  یک مخاطب را درگیر می‌کند، متوسط طول زمانیِ توجه قبل از اینکه مخاطب خود را از دست بدهید.

Nadine Heggie، سرپرست مشارکت برند، اندیشه‌هایش درباره‌ی کلیدهای موفقیت NatGeo را به اشتراک گذاشته است:

پایبندی به برند تجاری، محتوای به موقع و مناسب، استفاده از قدرت شگفتی و هیجان و درک فناوری‌های جدید برای داستان‌سرایی.

جسور و اصیل بودن و تهیه عکس از مجموعه‌ای از عکاسان محتوا را تازه و جذاب نگه می‌دارد. نگه داشتن هدفتان نیز بسیار مهم است! نشنال جئوگرافی  ۲۷% از سودش را به انجمن ملی جغرافیا (National Geographic Socity) برای سرمایه‌گذاری بر روی تحقیقات و پروژه‌ها اختصاص می‌دهد.

اولین جمله جذاب یا قلاب

اصولی برای خط اول وجود دارد که قطعا می‌تواند مخاطب شما را درگیر کند: جذاب، غیرعادی، شوکه‌کننده و احساسی بودن. برای رسیدن به این دسته از نیازهای احساسی انسان‌ها از محتوای ویروسی (Viral content) استفاده می‌شود. NatGeo تمامی این احساسات را در بازاریابی محتوایی اش می‌آورد.

جذاب بودن

اگر تصویر و کپشنِ قابل رویتش احساس شگفتی و هیجان را به تصویر بکشند، مخاطبان بیشتر به درگیر شدن با تصویر شما متمایل می‌شوند. این نمونه در NatGeo را برای مثال ببینید:

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

این عکس بسیار جذاب است و ما را شگفت‌زده می‌کند، چرا که بسیار متفاوت است. بسیاری از کاربران ممکن است هرگز چنین چیزی را تجربه نکنند و یا برای برخی دیگر، ممکن است بسیار نزدیک به انجامِ چنین کاری باشند. برای همین است که بسیار جذاب است و مخاطبان مایل هستند بیشتر در مورد آن بدانند. کاربران مجبور می‌شوند بر روی “بیشتر” کلیک کنند تا خودشان را در داستان ببینند.

غیرعادی بودن

به خودتان می‌آیید و می‌پرسید این چیست؟! قسمتی از توضیحات به شما نشان داده می‌شود و شما بیشتر مشتاق می‌شوید بدانید تصویر چه چیزی را نشان می‌دهد؟!

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

شوکه‌کننده بودن

بسیار شبیه به عنوان جذاب، این عکس و قلاب به خواننده می‌گوید که این یک شگفتی است: “برخی از بزرگترین دیوارهای گرانیتی در جهان …”. من شخصا سریعا دلم میخواهد بدانم فرد درون عکس کیست؟ چه می‌کند؟ و NatGeo درباره‌ی سنگ‌های گرانیتی چه می‌خواهد بگوید؟

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

احساسی بودن

محتواهای احساسی می‌توانند مربوط به احساسات تاریخی یا احساسات شخصی و یا یک احساس موضعی برای افراد باشند.

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

این مساله بسیار مهم است که نظرات افرادی که درگیر محتوای شما شده‌اند، می‌تواند احساسات و رضایت را برای محتوای شما به همراه بیاورد. برای مثال شکلک ایموجیِ اول احترام را نشان می‌دهد. بنابراین مخاطبان را ترغیب می‌کند تا کل داستان را بخوانند و بفهمند که چرا باید به آن احترام گذاشت.

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

مثال فوق که نمونه دیگری از تصویر احساسی و قلابِ آماده است، شکلِ بعدیِ یک بلای طبیعی است. اگرچه عکس مربوط به یک طوفان در گذشته است، اما داستان‌سرا می‌خواهد به مخاطبان یادآوری کند که این عکس بخاطر بحران اخیر، طوفان Irma به اشتراک گذاشته شده است. از آنجایی که این یک مساله موضعی بود که مردم بسیار زیادی را در منطقه‌ی آمریکای مرکزی و شمالی تحت تاثیر قرار داد، احساساتی از قبیل از دست دادن، درد و ناامیدی را در مخاطبان برانگیخته می‌کند. کسانی که در معرض آسیب‌های بلا نبوده‌اند، احساس گناه بسیار شدیدی نسبت به آسیب‌دیدگان پیدا می‌کنند و احساس می‌کنند باید هرطور شده به آن‌ها ادای احترام کرد.

داستان

می‌بینیم که تصاویر عالی با یک عنوانِ جذاب، احساسی، شوکه‌کننده و یا یک قلاب احساسی در جمله اول یک باید در اینستاگرام است. اما اکنون NatGeo نیاز دارد که کاربران را آن‌جا نگه دارد و آن‌ها را به خواندن کامل محتوا ترغیب کند، چگونه؟

آن‌ها به هیچ عنوان از اینکه یک داستان جزئی و طولانی برای مخاطبانشان تعریف کنند ابایی ندارند.

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018
داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

همراه با عکس‌ها تصاویرشان را قرار ندادم و برای آن دلیل دارم، متن خودش همه چیز را به تصویر می‌کشد!!!

متن‌ها همیشه دارای جزئیات بسیار زیاد و همراه با توصیفات و توضیحات فراوان در رابطه با موضوع تصویر، دلیلِ بودنِ آن‌ها در آن‌جا و ضرورت و اهمیت آن‌، هستند. کنار هم قرار دادن تمام این ویژگی‌ها(تصاویر، قلاب‌ها و داستان‌ها) فاکتور شگفتی که هدف نشنال جئوگرافی است را ایجاد می‌کنند.

مشابه استراتژی نشنال جئوگرافی، Humans Of NewYork  یک کتاب اجتماعی درباره‌ی رسانه و داستان‌ها که توسط Brandon Stanton نوشته و اجرا شده است، از همان متدها برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کند. در کمتر از ۷ سال، صفحه فیسبوک او توانست از طریق تمام رسانه‌های اجتماعی دیگر حدود ۲۰ میلیون دنبال‌کننده به دست آورد. استفاده از داستان‌های توصیفی و طولانی، عکاسی‌های پرتره‌ی او را تکمیل می‌کرد، درست مثل NatGeo.

قدرت داستان‌سرایی برای مخاطبانتان یک تکنیک است که نباید نادیده گرفته شود. زیرا زمانی که به درستی و بر طبق برنامه‌ی استراتژیک پیش رود- فهمیدنِ اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند، کجا هستند و چه داستانی را می‌خواهند بدانند- مشارکت بالایی با محتوا و برند شما صورت خواهد گرفت.

فقدان نام تجاری و تبلیغات

 هر عکس به یک عکاس، به جای یک برند، نسبت داده شده است. در این صورت یک محتوا شخصی‌تر و کمتر تجاری می‌شود که به روانشناسی تعاملات شخصی بین برند و مشتری کمک خواهد کرد. بیش از حد تبلیغاتی بودن یک اشتباه رایج برای بازاریابی محتوایی است که می‌تواند باعث شود مخاطبان شما از دست بروند. برای همین است که تصاویر نشنال جئوگرافی به عکاس‌ها نسبت داده می‌شوند.

نشنال جئوگرافی را می‌توان به عنوان یک شرکت “Human” در نظر گرفت. چرا که آن‌ها بین خودشان و مخاطبانشان یک اتصال خلق کرده‌اند که باعث مشهور شدن آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی شده است.

محتوای ویدئو بی‌صدا در استراتژی بازاریابی محتوایی

آن‌ها خودشان را تنها به تصاویر ساکن محدود نمی‌کنند، بلکه  از ویدئوهای بسیاری هم استفاده می‌کنند. در حال حاضر فیسبوک و اینستاگرام به صورت خودکار ویدئوها را به صورت بی‌صدا پخش می‌کنند. به این معنی که هر روز ویدئوهای بیشتر و بیشتری بدون صدا دیده می‌شوند.

این مساله درک مفهوم و پیامِ ویدئو را سخت می‌کند، پس NatGeo چگونه بر این محدودیت غلبه می‌کند؟

پس اولا، ویدئویی داشته باشید که بدون صدا هم پیام و داستان شما را منتقل کند. یک ابزار برای دستیابی به این هدف ویدئو تعاملی ۳۶۰ (Interacvtive 360 video) است. مخاطبان خود را درگیر کنید، با محتوای خود بازی کنید و اگر نمی‌توانید پیامتان را بدون صدا اعلام کنید، آن را برای مخاطبانتان کشف کنید.

این برنامه بدون صدا هم مشارکتی است و همچنان اطلاعات با زیرنویس‌های پراکنده ارائه می‌دهد. اگر بیننده بخواهد صدای بشنود، در این صورت می‌تواند صدای بارگذاری شده بر روی آن را با یک کلیک پخش کند. این صدا کمک می‌کند تا یک اتصال احساسی با محتوا ایجاد شود، اما نباید وابستگی به پیام داستان پیدا کند.

برخی معتقدند که استفاده از زیرنویس شما را به یک مرحله عقب‌تر نسبت به محتوای ویدئویی پیشرفته می‌برد، اما می‌توان گفت هر دو با هم می‌توانند به طور موثر کار کنند.

اگر شما محتوایی ندارید که با آن ویدئو تعاملی ۳۶۰ درست کنید و ویدئو استاندارد را ترجیح می‌دهید، در این صورت زیرنویس‌ها یک باید برای شما هستند.

از شبکه‌های اجتماعی تا اشتراک‌های پولی

برای من مدتی زمان برد تا به یک کاربر با اشتراکِ خریداری شده تبدیل شدم. چرا که آن‌ها به طور رایگان هم کار بسیار بزرگی با محتواهای جذاب انجام می‌دهند. بهرحال برای مدت‌ها، فکر نمیکردم که تنها با دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی چیزی را از دست داده باشم.

هرچه چیزهای بیشتری در شبکه‌های اجتماعی میدیدم، بیشتر دلم میخواست بدانم. “برای ۱۲۸ سال نشنال جئوگرافی داستان‌های خارق‌العاده‌ای تعریف کرده است.” یک قلاب فریبنده بر روی صفحه فرود عضویت آن‌ها است. همین باعث شد با خودم فکر کنم که تا کنون داستان‌های بسیاری از سراسر دنیا را از دست داده‌ام.

از همه مهم‌تر و جالب‌تر، صفحه فرود بسیار ساده است و CTA کاملا متمایز و مشخص با رنگ سفید مشخص شده است.

داستان‌سرایی، آینده‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی در سال 2018

اشتباهات رایج در استراتژی بازاریابی محتوایی

یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی استفاده از محتوای متوسط و ناکافی برای انتقال اطلاعات است. برای موفقیت در جذب مشارکت مخاطبان، بهتر است در تولید محتوا موارد زیر یا ترکیبی از آن‌ها را اجرا کنید:

  • سرگرم کننده، محرک و تحریک‌کننده‌ی ذهن
  • فراهم کردن ابزارهای هوشمندانه
  • آموزشی
  • جذاب و عمیق
  • خیره‌کننده
  • جزئی و دقیق
  • فراهم کردن یک تجربه کاربری مثبت
  • شامل داده‌های بهینه شده در قالب عکس یا اینفوگرافیک

NatGeo تمام موارد فوق را رعایت می‌کند. به همین دلیل است که آن‌ها یکی از الهام‌بخش‌ترین و مناسب‌ترین برندها در شبکه‌های اجتماعی هستند. داستان‌سرایی آن‌ها توجه مخاطب را جلب می‌کند و آن‌ها را با خود همراه می‌کند. در نهایت دنبال کنندگان به مشترکان تبدیل می‌شوند.

uprock.net

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۲ رتبه بندی