سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه اشاره به استفاده از اقدامات لازم در جهت افزایش رتبه بندی وب سایت یا صفحات اینترنتی دارد اما با نقض حقوق و اصول خدمات موتورهای جستجو. احتمالا فکر کنید که چرا باید کسی بر خلاف آنچه موتورهای جستجو تعیین کرده‌اند اقدام کنند؟! سئو کلاه سیاه از این تاکتیک‌ها استفاده می‌کند زیرا این تاکتیک‌ها می‌توانند تاثیر مثبتی بر روی رتبه بندی صفحات وب و یا وب سایت داشته باشند.

اگرچه این تاکتیک‌ها کاملا از جانب موتورهای جستجو نظیر گوگل رد شده‌اند ولی برخی افراد برای بالاتر بردن رتبه‌ی صفحه‌ی خود، از آن‌ها استفاده می‌کنند و در حقیقت موتور جستجو را دور می‌زنند. البته این افراد به خوبی بر این موضوع اشراف دارند که کار آن‌ها زیر پا گذاشتن قوانین تعیین شده در حوزه‌ی مربوطه است. ولی به دلیل نتایج مثبتی که سریعا به دست می‌آورند، از این تکنیک‌ها به هر حال استفاده می‌کنند.

در صنعت بهینه سازی، به کسانی که اقدامات غیر اخلاقی و غیر قانونی انجام می‌دهند با عنوان سئو کلاه سیاه نام برده می‌شود. این گروه دقیقا رو به روی دسته‌ای قرار می‌گیرند که تمامی قوانین تعیین شده از جانب موتورهای جستجو از جمله گوگل را رعایت می‌کنند و سئو کلاه سفید نامیده می‌شوند. هر دو موتور جستجوی گوگل و بینگ از ویژگی‌ها و دستورالعمل‌های Webmaster استفاده می‌کنند که به راحتی می‌توان آن‌ها را به صورت آنلاین در اینترنت یافت. در بسیاری از صفحات اینترنتی به تکنیک‌های سئو کلاه سیاه اشاره و آن‌ها را معرفی کرده‌اند ولی تمامی موتورهای جستجو آن‌ها را غیر قانونی دانسته و تایید نکرده‌اند.

راک پلاس

راک پلاس

در اینجا به چند تکنیک رایج سئو کلاه سیاه اشاره میکنیم:

متن پنهان:

یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه متن پنهان است. داشتن متن سفید با پس زمینه‌ای سفید به نحوی که کاربر نتواند آن را ببیند، ولی موتور جستجو می‌تواند متن را بخواند. این اغلب شامل کاربر کلمات کلیدی است که بعدا اشاره می‌کنیم. تغییر دادن عمدی یک وب سایت به نحوی که محتوای ارائه شده موتورهای جستجو متفاوت از محتوایی باشد که به کاربر ارائه شده است، مخفی شدن در نظر گرفته میشود. این یک تکنیک غیر اخلاقی به عنوان تکنیک‌های سئو کلاه سیاه تلقی می‌شود.

استفاده‌ی زیاد کلمات کلیدی:

تکنیک دیگری برای سئو کلاه سیاه، قرار دادن تعداد زیادی از کلمات کلیدی مورد نشر در یک متن در صفحه وب داده شده است. به نحوی که محتوای صفحه ظاهری غیر طبیعی داشته باشد. این زمانی است که یک صفحه‌ی متنی مورد نظر، از حالت خواندن و قابل درک بودن به حالت ناخوانا و غیر قابل درک بودن میرود زیرا کلمات کلیدی مشابهی در سایت چندین و چند بار تکرار شده‌اند.

موتورهای جستجو تلاش می‌کنند تا برای کاربران محتواهای کمک کننده، مربوط و مفید در جهت پاسخ دادن به سوالاتشان را ارائه دهد. بنابراین صفحات وب تکراری که دچار کمبود محتوا هستند و فقط کلمات کلیدی در آن‌ها به طور تکراری و بدون هیچگونه محتوای مفیدی برای کاربران، اشاره شده است، نمی‌توانند هیچ سودی برای کاربران داشته باشند. این صفحات سئو کلاه سیاه متقلب هیچ سودی برای کاربران ندارند. آن‌ها به موتورهای جستجو هم هیچ کمکی نمی‌کنند تا به هدفشان که ارئه‌ی بهترین و با کیفیت‌ترین نتایج جستجو برای کاربران است، برسند.

خرید لینک:

لینک‌ها یکی از دو عامل اصلی و برتر در رتبه بندی الگوریتم گوگل به شمار می‌آیند. با داشتن کیفیت بالا، پروفایل بک لینک بیشتر، نقش حیاتی و ضروری در چگونگی گرفتن رتبه بندی بالا در نتایج جستجوی موتورهای جست و جو دارد. همیشه باید آگاه باشید که بسیاری از سایت‌ها به شما پیشنهاد خرید بک لینک برای سایتتان را می‌دهند. داستان اینجاست که شما نباید وارد این بازی سئو کلاه سیاه شده و در حالت کلی هرگز نباید لینک خریداری کنید.

گوگل یک سری آیتم برای شناسایی لینک‎‌های خریداری شده دارد. اگر گوگل متوجه شود که سایت شما دارای بک لینک‌های خریداری شده است، بی شک شما را جریمه خواهد کرد. جریمه کمترین کاریست که گوگل در مقابل سایت‎‌های متخطی انجام می‌دهد. استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه ارزش محروم شدن از موتورهای جستجو را ندارد. این اخطار را جدی بگیرید!

راک پلاس

راک پلاس

آیا سئو کلاه سیاه تا به این حد بد است؟

بله! همانطور که در بالا اشاره شد، استفاده از تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه می‌تواند وب سایت شما را از موتورهای جستجو محروم کند. موتورهای جستجو نسبت به محتواهای اسپم و یا غیر اخلاقی و غیر اصولی، روز به روز هوشمندتر می‌شوند. بنابراین استفاده از تکنیک‌ها و تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه نیز به شدت ریسک کردن است. اگرچه ممکن است شما یک سری موفقیت‌ها در غالب افزایش رتبه بندی سایت و یا افزایش ترافیک سایت بدست اورید، ولی این موفقیت‌ها طول نخواهند کشید. این نتایج کوتاه مدت زیاد دوام نخواهند آورد زیرا گوگل به راحتی می‌تواند این اقدامات غیر اخلاقی و غیر اصولی را شناسایی و جریمه کند.

سئو کلاه سیاه به شدت به رتبه بندی سایت شما آسیب می‌زند. رتبه بندی سایت شما را پایین خواهد آورد، ترافیک سایت شما را کاهش داده و در نهایت حتی می‌تواند تاثیرات مخربی به کسب و کار شما بزند. تنها راه بهبود وب سایت از راه صحیح، افزایش لید، افزایش ترافیک و رتبه بندی بالای سایت، استفاده از تکنیک‌های صحیح سئو کلاه سفید است. تکنیک‌های سئو کلاه سفید کمی زمان بر هستند و با صرف زمان بیشتری تاثیر می‌گذارند ولی نتایج خوب آن ارزش این راه را دارد.

تفاوت و تشابه سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه:

چیزی که بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه مشترک است، تمایل به بهبود ظاهر سایت و افزایش رتبه بندی سایت است. تفاوت میان آن‌ها در نحوه‌ی رسیدن به این هدف است. اینکه هر کدام از چه طرقی و چگونه به این هدف می‌رسند بسیار مهم است. سئو کلاه سیاه به صراحت می‌توان گفت که شهرت منفی و بدی در بازاریابی دیجیتال مارکتینگ دارد. زیرا مجموعه‌ای از شیوه‌های فریبنده است که تجربیات کاربر را تضغیف کرده و اغلب برای حصول نتایج سریع به کار می‌روند. برای حفظ یک کسب و کار بر روی اصول و به صورت قانونی و شناور در اینترنت، از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه به شدت دوری کنید. از سئو کلاه سفید استفاده کنید و کسب و کار خود را در زمینه‌ی بازاریابی اینترنتی مطرح کنید.

از دیگر تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و در مقابل، استفاده‌ی درست بر اساس تکنیک‌های سئو کلاه سفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلید واژه‌های غیر مرتبط

کلید واژه‌های غیر مرتبط را برای تمامی صفحات کپی و اضافه نکنید.

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

کلمات کلیدی را بیش از حد تکرار نکنید به نحوی که جملات نامفهوم به نظر برسند. هر چیزی را در جای خودش به کار ببرید.

متون کوتاه و لینک‌های مخفی

از گذاشتن متون ناخوانا و نامفهوم در صفحه خودداری کنید. رنگ متن را دقیقا مشابه با رنگ پس زمینه نکنید. لینک تصاویر را قابل مشاهده کنید.

استفاده کردن تکراری از محتوای سایت و کپی برداری

چه با اجازه و چه بی اجازه شما نباید محتوای سایت‌های دیگر را در سایت خودتان استفاده کنید. از بارگذاری محتوای تکراری در سایت خود اجتناب کنید.

بلاگ‌های اسپم یا به اصطلاح (Splogs)

از نرم افزارهایی که محتوا و متون نامفهوم تولید می‌کنند که صرفا جهت جذب بازدید کننده با کلیک بر روی تبلیغات هستند، هرگز استفاده نکنید.

اسپم های شبکه های اجتماعی

 از طریق شبکه های اجتماعی و لینک‌های غیر واقعی، با هدف گرفتن افراد مختلف، محصول و یا خدمات خود را تبلیغ نکنید.

راک پلاس

راک پلاس

بلاگ اسپم و یا نظرات اسپم

 لینک‌هایی را به عنوان نظر یا بلاگ برای افزایش تعداد لینک‌های ورودی به صورت اتوماتیک استفاده نکنید.

اسپم های ارجاعی

 وب سایت را با درخواست‌های تکراری با استفاده از آدرس‌های URLتقلبی که آمار ارجاع را انتشار می‌دهند، تبلیغ نکنید.

راک پلاس

راک پلاس

بسیاری از تکنیک‌های دیگر سئو کلاه سیاه وجود دارند. اما نکته‌ی مهم این است که بدانیم استفاده از سئو کلاه سیاه ما را به نتایج کوتاه مدت خواهد رساند. انجام سئو کلاه سیاه می‌تواند منجر به از بین رفتن اعتبار شما شده، وب سایت از طریق موتورهای جستجو، جریمه و تحریم شود. در مقابل، استفاده از سئو کلاه سفید، راهی مطمئن برای تبلیغات شماست. اگرچه زمان بر است و نتایج آن در دراز مدت بدست می‌آیند، ولی بهترین راه برای محبوب شدن وب سایت شماست. فراموش نکنید که هدف ایجاد یک سرویس برای کاربران است.زمانی که این سرویس را نه از طریق سئو کلاه سیاه، بلکه بر طبق اصول و قوانین سئو کلاه سفید ایجاد کنید، دیگر نگران بقیه‌ی راه نباشید. همه چیز تا پایان به خوبی پیش خواهد رفت.

متخصصین ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک شما را از ابتدای کار تا انتها یاری خواهند کرد. با متخصصین ما در تماس باشید.

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۳ رتبه بندی