مدتیست کلمه‌ی اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ در بازاریابی دیجیتال مارکتینگ زیاد به چشم می‌آید و یا به کرات به گوش ما می‌خورد. عوامل زیادی از جمله شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی باعث گسترش این کلمه در این زمینه می‌شوند. در بازار داغ تبلیغات موجود در زمینه‌های مختلف از محصولات و خدمات، مردم به دنبال برندهای خوب و با کیفیت هستند. محصولی که بتوانند به آن اعتماد کنند و پول خود را هدر نداده باشند. حال در این میان تبلیغات چگونه باشند و چه تاکتیک‌های تبلیغاتی به کار برده شود تا مشتریان جذب شوند؟! بسیاری از مردم تحت تاثیر اینفلوئنسرها خرید می‌کنند.

اینفلوئنسر به فرد یا چیزی گفته می‌شود که قدرت تاثیرگذاری زیادی در تصمیمات خرید افراد دیگر دارد. و علت این است که اختیار، اعتبار، دانش و جایگاه این ارتباط با خریداران را دارد. فردی که این خصوصیات را در یک مارکتینگ خاص دارد، قطعا دنبال کنندگان زیادی در آن مارکتینگ نیز خواهد داشت. کم یا زیاد بودن دنبال کنندگان به سایز بازار وابسته است. بسیار مهم است که بدانید که این اشخاص صرفا ابزار مارکتینگ نیستند. بلکه سرمایه‌های ارتباطات اجتماعی هستند که کسب و کار‌ها می‌توانند برای رسیدن به اهدافشان با آن‌ها همکاری کنند.

اینفلوئنسر ها در شبکه های اجتماعی چه کسانی هستند؟

در طی ده‌ی گذشته همه‌ی ما شاهد سرعت بسیار بالای پیشرفت و رشد شبکه های اجتماعی بوده‌ایم. بر اساس گزارشی از Global Digital Statshot در سال ۲۰۱۷، در حدود ۳.۰۲۸ میلیارد نفر به طور فعال از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند. و جالب است بدانید که این جمعیت حدود ۴۰ از کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. ناگزیر این افراد برای بسیاری از تصمیم گیریهایشان در خرید به اینفلوئنسر ها مراجعه می‌کنند تا آن‌ها را راهنمایی کنند.

اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی افرادی هستند که به دلیل دانش و تخصصشان در زمینه‌ای خاص، اسم و رسمی بدست آورده‌اند. آن‌ها پست‌های مداوم و منظمی در مورد یک موضوع و زمینه‌ی خاص در یک شبکه ی اجتماعی تولید می‌کنند. آن‌ها برای این کار در شبکه ی اجتماعی خاصی فعالیت می‌کنند. و نیز علاقه‌ی بسیار زیادی به دنبال کنندگان مشتاق خود نشان می‌دهند. برندها نیز اینفلوئنسر های شبکه‌ های اجتماعی را دوست دارند. زیرا که می‌توانند گرایشات مختلفی ایجاد کرده و دنبال کنندگان خود را تشویق به خرید محصولاتی که ترویج می‌دهند بکنند.

راک پلاس

راک پلاس

انواع اینفلوئنسر ها:

اکثریت اینفلوئنسرها را می‌توان در دسته بندی زیر قرار داد:

  • مشاهیر

  • کارشناسان صنعت و رهبران تفکر

  • وبلاگ نویسان و تولید کنندگان محتوا

  • میکرو اینفلوئنسر ها

دسته‌ی آخر به سرعت رو به افزایش است و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود.

امروزه بخش عمده‌ای از اینفلوئنسر مارکتینگ اجتماعی در شبکه های اجتماعی مخصوصا توسط میکرو اینفلوئنسر ها و وبلاگ نویسان اتفاق می‌افتد. کارشناسان صنایع و رهبران تفکر، مانند ژورنالیست‌ها، می‌توانند به عنوان اینفلوئنسر محسوب شده و جایگاه بسیار مهمی در میان برندها دارند. بعد از میکرو اینفلوئنسر ها، مشاهیر قرار می‌گیرند. این‌ها در حقیقت اصلی‌ترین اینفلوئنسر ها بوده‌اند و هنوز هم نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند.

اگرچه نقششان به عنوان اینفلوئنسر روز به روز کم رنگتر می‌شود ولی همچنان فعالیت خود را انجام می‌دهند. وبلاگ نویسان و اینفلوئنسر ها در شبکه های اجتماعی بیشترین روابطی قدرتمند و فعال را با طرفداران خود دارند. برندهای مختلف اهمیت این موضوع را تشخیص داده و از آن به نفع تبلیغاتشان استفاده می‌کنند. برای درک بهتر اهمیت موضوع، طبقه بندی بالا را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم.

مشاهیر:

اینفلوئنسر مارکتینگ از طریق تایید و همکاری مشاهیر با عرصه‌ی مارکتینگ به وجود آمد. سال‌ها پیش، کسب و کارها دریافتند که افزایش فروش خدمات یا محصولاتشان زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد مشهور آن را تایید کند. هنوز هم انواع مختلفی از کسب و کارها وجود دارند که از مشاهیر به عنوان اینفلوئنسر استفاده می‌کنند. استفاده از افراد مشهور در تبلیغات برندهای رده بالا به وضوح دیده می‌شود.

مشکلی که برای اغلب کسب و کارها وجود دارد این است که افراد معروف زیادی برای تبلیغ محصول و یا خدمات آن‌ها حاضر به همکاری هستند ولی آن‌ها با قیمت بالایی حاضر به همکاری می‌شوند. مگر در یک مورد خاص که شرکتی محصولی را تولید کند که فلان فرد مشهور آن محصول را دوست داشته و یا استفاده می‌کرده است. در آن صورت ممکن است آن فرد مشهور قبول کند که به عنوان یک اینفلوئنسر از مزیت‌های آن محصول گفته و آن را تایید کند. به عنوان مثال، بسیاری از تولید کنندگان آلات موسیقی از اینکه موزیسین‌های برجسته به میل خودشان از محصولات آن‌ها استفاده می‌کنند، بسیار ذی نفع هستند. یک مشکل استفاده از مشاهیر به عنوان اینفلوئنسر این است که آن فرد در بین مخاطبین مورد نظر محصول اعتبار و محبوبیت کافی نداشته باشد.

برای مثال، محمد رضا گلزار به عنوان یک بازیگر سینما ممکن است برای تبلیغ برند لباسی خاص بسیار تاثیر گذار باشد. ولی مسئله اینجاست که آیا همه توانایی خرید از آن محصول خاص را دارند؟ آیا آن محصول برای هر سنی مناسب است ؟ یا حتی آیا این شخص برای همه‌ی اقشار جامعه محبوب است؟ مشاهیر ممکن است دنبال کنندگان و دوستداران فراوانی در شبکه های اجتماعی خود داشته باشند. البته اینکه چقدر بر روی دنبال کنندگانشان به عنوان اینفلوئنسر تاثیر دارند، خود جای بحث دارد.

کارشناسان صنایع و رهبران تفکر:

متخصصین صنایع و رهبران تفکر به دلیل صلاحیت، جایگاه و حتی تجربه شان در زمینه‌ی تخصص، مورد احترام هستند. غالبا این احترام بیشتر به دلیل شهرت در جایی است که کار می‌کنند. برای مثال، ارزش یک ژورنالیست یا روزنامه نگار در یک دفتر روزنامه‌ی بزرگ بخاطر مطالبی که می‌نویسد نیست. بلکه ارزشش برای یک نویسنده‌ی خوب بودن در یک چنین جای خوبی است.

منظور از متخصصین در اینجا : ژورنالیست‌ها، دانشگاهیان، کارشناسان صنعت و مشاورین حرفه‌ای می‌باشد. اگر شما قادر به جلب توجه یک ژورنالیست در یک روزنامه‌ی بین المللی هستید که بتواند در مورد شرکت شما بسیار مثبت در یک مقاله بنویسد، در اینجا شما از وی به عنوان یک اینفلوئنسر استفاده کرده‌اید. درست همانطور که از اینفلوئنسرهای وبلاگ نویس و اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی استفاده کرده‌اید. یک نکته در این نوع اینفلوئنسر فراموش نشود! ژورنالیست‌ها در این شرایط به احتمال خیلی زیاد گزارش خود را به رایگان می‌نویسند.

وبلاگ نویسان و تولیدکنندگان محتوا اغلب با مدیران صنایع و رهبران تفکر صحبت می‌کنند. و البته دیدن آن‌ها در کمپین‌های شبکه های اجتماعی و یا در وبلاگ‌ها غیر معمول و عجیب نیست. تقریبا می‌توان گفت که مرز میان رسانه‌های سنتی و قدیمی با شبکه‌ های اجتماعی نامشخص است.

وبلاگ نویسان اینفلوئنسر

وبلاگ نویسان و تولید کنندگان محتوا:

می‌توان گفت که وبلاگ نویسی به اینفلوئنسر مارکتینگ متصل است. بلاگ های موثر زیادی در اینترنت وجود دارد. اگر یک وبلاگ نویس محبوب در مورد شرکت یا محصولی با ید مثبت در وبلاگ مطلبی بنویسد، باعث می‌شود طرفدارانش کنجکاو شوند تا آن محصول را امتحان کنند. بسیاری از وبلاگ نویسان در بخش‌های خاصی، پیگیری‌های بزرگی کرده‌اند. برای مثال، وبلاگ‌های تاثیرگذار زیادی در خصوص پیشرفت شخصی، اقتصادی، سلامت، موسیقی، مراقبت از کودکان و موضوعات زیاد دیگری فعالیت داشته‌اند. کلید موفقیت مشترک در میان وبلاگ‌ها احترام خوانندگان آن‌هاست. سعی کنید با وبلاگ نویسان بزرگ در ارتباط بوده و از وبلاگ آن‌ها برای تبلیغ محصول خود استفاده کنید.

قطعا بلاگ تنها نوع محتوای محبوب در اینترنت نیست. نوع محبوب دیگری از محتوا، ویدیو است. در این مورد که هر سازنده‌ی ویدیو یک سایت مخصوص به خود را دارد، شما باید محبوب‌ترین آن‌ها را پیدا کرده و از طریق آنان محصول خود را به کاربرانشان معرفی کنید. از یوتیوب (youtube) به عنوان یکی از سایت‌های بزرگ در زمینه‌ی تولید محتوای بصری و محتوای ویدیویی نیز غافل نشوید.

وبلاگ نویسان و مسئولان وب سایتی چون یوتیوب هرگز بر مخاطبین موجود در سایتشان تکیه نمی‌کنند. آن‌ها هر روز فعالیت خود را در زمینه‌ افزودن پست و فیلم‌های مرتبط و متنوع در شبکه های اجتماعی زیادتر می‌کنند. همین باعت می‌شود که وبلاگ نویسان و تولید کنندگان محتوا به عنوان میکرو اینفلوئنسر معرفی شوند.

راک پلاس

راک پلاس

میکرو اینفلوئنسر

میکرو اینفلوئنسر ها:

میکرو اینفلوئنسرها مردم عادی‌ای هستند که به دلیل دانششان در زمینه‌ی بازاری خاص معروف شده‌اند. همینطور به دلیل این دانش خاص، مقدار قابل توجهی دنبال کننده در رسانه های اجتماعی دارند. گرچه فقط تعداد دنبال کننده نمی‌تواند تصدیقی بر بالا بودن سطح  اینفلوئنسر باشد. این روابط و تعاملات یک میکرو اینفلوئنسر با دنبال کنندگان است که می‌تواند این سطح را بالا برده و یا پایین بکشاند.

بی شک یک میکرو فلوئنسر همه‌ی شرکت‌ها و محصولات موجود را نمی‌شناسد. و این قضیه تا زمانی که خود شرکت یا کمپانی تلاشی برای برقراری ارتباط با میکرو اینفلوئنسر نکند، همین روند ادامه خواهد داشت. نکته‌ی بسیار مهم در این خصوص این است که هرگونه روابطی بین میکرو اینفلوئنسر و برندها باید در راستای مخاطبین مورد هدف باشد. در اکثر مواقع نیز میکرو اینفلوئنسرها در مورد اینکه با چه کسی قرار است همکاری کنند، کمی سختگیر بوده و حساسیت به خرج می‌دهند. برخی میکرو اینفلوئنسرها یک برند را به رایگان تبلیغ و ترویج می‌دهند. برخی دیگر در ازای همکاری، انتظار پرداخت دارند. صرف نظر از قیمت، میکرو اینفلوئسر ها بعید است که بخواهند  اعتبار و آبروی خود را با کار کردن با یک برند بد و نامناسب در مقابل طرفدارانشان از دست بدهند.

به طور کلی ماهیت اینفلوئنسر، ایجاد تغییر است. میکرو اینفلوئنسرها روز به روز در حال افزایش و معروف‌تر شدن هستند. برخی از آن‌ها در دنیای مجازی در حد یک فرد مشهور در دنیای واقعی و خارج از دنیای مجازی مشهور شده‌اند. این به ویژه برای نسلی که به جای دیدن تلویزیون، رفتن به سینما و یا ورزش کردن، اکثر وقت خود را با اینترنت می‌ گذرانند، بسیار مناسب است. میکرو اینفلوئنسرها رشد بسیار قابل توجهی نیز در آینده خواهند داشت. آینده به سرعت در حال تغییر است.

برای آگاهی بیشتر در این زمینه می‌توانید با متخصصین ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ آپراک در تماس باشید.

راک پلاس

راک پلاس

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۴.۳/۵۱۱ رتبه بندی