سئو چیست ؟ 

در پاسخ به این سوال که سئو چیست ؟ باید بگوییم که: بهینه سازی موتور جست و جو ( سئو ، عمل افزایش کمیت و کیفیت ترافیک ورودی از بین نتایج ارگانیک جست و جو به سایت شماست. 

به عبارتی ساده تر، سئو یا SEO، مخفف کلمه‌ی Search Engine Optimization است که در اصل یک رشته در زمینه‌ی بازاریابی می‌باشد. تمرکز سئو بر روی افزایش قابلیت دیده شدن سایت در نتایج جستجوی ارگانیک در موتورهای جستجو می‌باشد SEO شامل عناصر فنی و خلاق مورد نیاز برای بهبود رتبه بندی، افزایش و استخراج ترافیک سایت و افزایش آگاهی در موتورهای جستجو می باشد.

برای اینکه ببینیم سئو دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، عوامل زیر را تعریف می‌کنیم:

کیفیت ترافیک ورودی :

شما می‌توانید همه‌ی بازدیدکنندگان جهان را جذب سایت خود کنید، اما اگر آن‌ها به این دلیل به سایت شما آمده باشند که گوگل به آن‌ها گفته است شما جایی برای عرضه محصولات برند اپل هستید، زمانی که در واقعیت شما تنها کشاورز فروشنده سیب باشید، این ترافیک با کیفیتی برای شما محسوب نمی‌شود زیرا که شما می‌خواهید بازدیدکننده‌هایی را جذب کنید که به محصولاتی علاقه مند هستند که شما پیشنهاد می‌دهید.

کمیت ترافیک ورودی :

زمانی که شما بازدیدکننده‌های درست وبسایت خود را از صفحات موتورهای جست و جو جذب می‌کنید، این مقدار هر چه بیشتر باشد، مطلوب شماست.

نتایج ارگانیک (طبیعی) :

تبلیغات بخش مهمی از صفحات نتایج موتورهای جست و جو را تشکیل می‌دهد. ترافیک ارگانیک در واقع ترافیک ورودی  به سایت شماست که برای آن پولی پرداخت نکرده اید.

سئو چگونه کار می‌کند؟

شما احتمالا تصوری که از یک موتور جست و جو دارید، سایتی هست که شما بازدید می‌کنید تا سوالتان را در داخل کادر جست و جو تایپ کنید و گوگل، یاهو، بینگ یا هر موتور جست و جوگر دیگری با شعبده بازی، لیستی از لینک‌هایی که به صورت بالقوه پتانسیل این را دارند که پاسخ شما باشند، به شما نشان می‌دهد.

بله درسته! اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که در ورای این لیست جادویی از لینک‌ها چه چیزی نهفته است؟

گوگل یا هر موتور جست و جوگر دیگری الگوریتم‌هایی دارند که وظیفه‌ی آن‌ها جمع‌آوری اطلاعات در مورد تمام محتوایی است که در اینترنت وجود دارد. بعد از این فرآیند، این الگوریتم‌ها شروع به رتبه بندی ( ایندکس کردن ) سایت ها بر اساس ملاک‌های خود می‌کنند. سپس این الگوریتم‌ها تمام این داده‌ها را با پرس و جوی شما منطبق می‌کنند .

فاکتورهای زیادی در الگوریتم موتور جست و جوگر گوگل موثر هستند. اینجا عواملی را می‌بینیم که گروهی از متخصصان اهمیت آن‌ها را در موتور جست و جوی گوگل رتبه بندی کرده‌اند:

(این نتایج حاصل پاسخ ۱۲۸ متخصص سئو می باشد)

سئو چیست ؟

سئو چیست ؟ چرا یک وب سایت به سئو نیاز دارد؟

بیشترین ترافیک اینترنتی از تبلیغات بزرگ موتورهای جستجو نظیر گوگل، بینگ و  یاهو استخراج می‌شود. اگرچه شبکه‌های اجتماعی و دیگر انواع ترافیک می‌توانند باعث افزایش بازدید در سایت شما شوند، موتورهای جستجو اولین متد راهنمایی برای اکثریت کاربران اینترنت هستند. چه شما در سایت محتوا تولید کنید، چه خدمات، محصولات و یا اطلاعات ارائه دهید و یا هر چیز دیگری، شما به سئو سایت نیاز دارید.

موتورهای جستجو از این رو خاص و مهم هستند که ترافیک هدفمند برای شما ایجاد می‌کنند. کاربران به دنبال آنچه هستند که شما پیشنهاد می‌کنید. موتورهای جستجو جاده‌هایی هستند که باعث می‌شوند کاربران سایت شما را پیدا کنند و ترافیک را به سایت شما سرازیر کنند. اگر موتورهای جستجو نتوانند سایت شما را پیدا کنند، یا اطلاعات شما را نتوانند به دیتابیس خودشان اضافه کنند، شما فرصت‌های باورنکردنی را برای هدایت ترافیک به سایت خود، از دست خواهید داد.

سوالات جستجو یا همان کلماتی که کاربران در قاب جستجو وارد می‌کنند، ارزش فوق العاده‌ای دارند. تجربیات نشان داده‌اند که ترافیک موتور جستجو می‌تواند یک کسب و کار را موفق و یه به طور کلی نابود سازد. ترافیک هدفمند برای یک وب سایت می‌تواند محبوبیت و درآمد به ارمغان آورد. همچنین آن وب سایت را به گونه‌ای در معرض نمایش قرار دهد گویی که در میان تمامی کانال‌های مارکتینگ وب سایت بی نظیری و بی همتایی است. سرمایه گذاری کردن بر روی سئو می‌تواند رتبه‌ی بالایی از نرخ بازگشت سرمایه در مقایسه با انواع راه‌های دیگر مارکتینگ داشته باشد.

چرا موتورهای جستجو نمی‌توانند بدون سئو، سایت را تشخیص دهند؟

در جواب این سوال که سئو چیست؟ و چه اهمیت دارد؟ باید گفت که موتورهای جستجو بسیار هوشمند هستند ولی همچنان به کمک نیاز دارند. موتورهای اصلی همیشه کار می‌کنند تا تکنولوژیشان را ارتقا بخشند و برای جستجوی کاربران بتوانند نتایج بهتری ارائه دهند. اگرچه برای چگونگی عملکرد موتورهای جستجو محدودیت‌هایی وجود دارد. جایی که انجام صحیح سئو می‌تواند برای وب سایت شما هزاران کاربر ایجاد کند، انجام ناصحیح سئو می‌تواند وب سایت شما را از دید موتورهای جستجو پنهان و یا حتی محو کند.

علاوه بر ایجاد محتوا موجود در موتورهای جستجو، سئو همچنین به افزایش رتبه بندی نیز کمک می‌کند. دنیای اینترنت به سرعت رو به رقابت است و آن دسته از شرکت‌ها و کسب و کارهایی که سئو برای سایت خود انجام می‌دهند، بی شک برنده‌ی میدان خواهند بود. موتورهای جستجو بر اساس سئویی که مدیران سایت بر روی وب سایتشان انجام می‌دهند، آن‌ها را رتبه بندی می‌کنند. مهمترین و بزرگترین موتور جستجو گوگل است. رتبه بندی گوگل و گرفتن رتبه‌ی بالا در میان دیگر وب سایت‌ها از طریق گوگل برای کسب و کارها در دریافت ترافیک، از اهمیت بسیار بالایی حائز اهمیت است.

چطور گوگل یک صفحه را رتبه بندی می‌کند؟

گوگل جایگاه صفحات قدرتمند را در رتبه بندی خود ترفیع می‌دهد. بنابراین کار شماست که صفحاتی بسازید که به یک صفحه‌ی قدرتمند تبدیل شده و در رتبه بندی گوگل ترفیع بگیرند. این شامل نوشتن محتوایی قوی، عکس، تصاویر و فیلم‎های مرتبط و مفید است. محتوای خوب و کاربردی خود به خود در وبلاگ‌ها، شبکه های اجتماعی و غیره منتشر می‌شوند و  در طول زمان، گوگل این سیگنال‌های قدرتمند را دریافت می‌کند و بهترین‌ها را انتخاب می‌کند و در حلقه‌ی رتبه بندی خود قرار می‌دهد. با دانستن اینکه سئو چیست ؟ و چه تاثیری در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو دارد، سایت خود را در بالاترین رتبه‌های گوگل قرار دهید. بی شک مدیران و صاحبان کسب و کاری که میدانند سئو چیست ؟ ، بازخورد بیشتر و نتیجه‌ی بهتری خواهند گرفت و  در نتیجه موفق‌تر خواهند بود.

فاکتورهایی که بر سئو تاثیر می‌گذارند:

چندین فاکتور بر روی رتبه بندی بهینه سازی موتورهای جستجو تاثیرگذارند. غول موتورهای جستجو یعنی گوگل، هرگز الگوریتم دقیقی را که برای رتبه بندی سایت‌ها استفاده می‌کند را فاش نمی‌کند. اگرچه با بعضی فاکتورهایی که رتبه بندی نتایج صفحات جستجو (SERP) را تحت تاثیر قرار می‌دهند، آشنایی داریم ولی فاکتورهای بسیار مختلفی در این زمینه وجود دارند. این فاکتورها شامل سئو داخلی و خارجی می‌شوند که در مطالب بعدی انتشار خواهیم داد. دانستن اینکه سئو چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟ بسیار مهم است.

راک پلاس

راک پلاس

با ثبت دیدگاه و امتیاز، ما را در ارزیابی این مطلب و ارائه مطالب با کیفیت تر و کاربردی تر راهنمایی کنید. سپاسگزاریم

۵/۵۹ رتبه بندی